Start › Stockholms län › Enskede
Jenka Sweden AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 48 | 317 | 2 108 | 1 963 | 2 043 | 1 359 | 570 | 346 | 0 |
| Nettoomsättning | 48 | 317 | 2 108 | 1 963 | 2 040 | 1 358 | 570 | 346 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 204 | 784 | 1 693 | 1 411 | 859 | 107 | 293 | 304 | 43 |
| Råvaror och förnödenheter | 28 | 57 | 62 | 143 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 176 | 146 | 612 | 311 | 281 | 107 | 293 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 580 | 1 019 | 958 | 576 | 1 | – | 0 | 39 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 304 | 4 |
| Rörelseresultat | −156 | −467 | 415 | 552 | 1 184 | 1 251 | 277 | 42 | −43 |
| Finansiella poster | 0 | 12 | 0 | −3 | – | 0 | −6 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 12 | 4 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 4 | 3 | – | 0 | 6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −156 | −455 | 415 | 549 | 1 184 | 1 251 | 271 | 42 | −43 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 387 | −107 | 400 | −297 | −314 | −69 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 387 | −107 | 400 | −297 | −314 | −69 | – | – |
| Resultat före skatt | −156 | −67 | 307 | 949 | 887 | 938 | 202 | 42 | −43 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 66 | 202 | 191 | 201 | 46 | – | – |
| Årets resultat | −156 | −67 | 241 | 747 | 697 | 736 | 156 | 42 | −43 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 136 | 3 660 | 4 098 | 4 241 | 3 703 | 2 525 | 1 013 | 599 | – |
| Anläggningstillgångar | 3 000 | 3 157 | 2 910 | 2 560 | 2 260 | 560 | 560 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 000 | 3 157 | 2 910 | 2 560 | 2 260 | 560 | 560 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 3 000 | 3 157 | 2 910 | 2 560 | 2 260 | 560 | 560 | – | 560 |
| Omsättningstillgångar | 136 | 503 | 1 188 | 1 681 | 1 443 | 1 965 | 453 | 599 | – |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 59 | 133 | 22 | 30 | 82 | 19 | 560 | – |
| Kundfordringar | 62 | 31 | 133 | 2 | 2 | 63 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 63 | 28 | 0 | 20 | 29 | 19 | 19 | 560 | – |
| Kassa och bank | 12 | 444 | 1 055 | 1 659 | 1 413 | 1 883 | 434 | 39 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 136 | 3 660 | 4 098 | 4 241 | 3 703 | 2 525 | 1 013 | 599 | – |
| Eget kapital | 2 310 | 2 475 | 2 545 | 2 704 | 1 671 | 974 | 238 | 86 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Fritt eget kapital | 2 260 | 2 425 | 2 495 | 2 654 | 1 621 | 924 | 188 | 36 | – |
| Balanserat resultat | 2 416 | 2 493 | 2 254 | 1 907 | 924 | 188 | 32 | −6 | – |
| Årets resultat | −156 | −67 | 241 | 747 | 697 | 736 | 156 | 42 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 387 | 280 | 680 | 383 | 69 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 387 | 280 | 680 | 383 | 69 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 0 | 526 | 524 | 518 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 0 | 526 | 524 | 518 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 826 | 1 184 | 1 165 | 1 256 | 827 | 645 | 188 | 513 | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 252 | 262 | 96 | 2 | 14 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 154 | 202 | 390 | 250 | 48 | – | – |
| Övriga skulder | 627 | 733 | 552 | 825 | 302 | 313 | 67 | 450 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 197 | 199 | 197 | 133 | 133 | 68 | 68 | 63 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 350 | 200 | 200 | – | 29 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 621 | 924 | 188 | 36 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 636 | 0 | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | 150 | – | 150 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget ser över alternativa inkomstmöjligheter för framtiden. I nuläget ser vi postivit på att hantera bolaget som en passiv verksamhet tills vi har ett nytt tydligt satsningsområde
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen i bolaget har påverkats kraftig av konjunkturläget. Vi ser med tillförsikt att en vänding är nära förestående och att det åter blir fler uppdrag inom IT
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Lägre intäkter förväntas på grund av det rådande konjunkturläget
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Jenka har under året lyckats vinna flera värderfulla uppdrag i och med en ökande efterfrågan inom vårt specialistområde.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Eventet SharePoint Saturday Stockholm 2019 fick en betydlig större andel Sponsorer än föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under September startade bolaget ett engagemang för att kunna hjälpa till att finansiera ett event för att hjälpa ett intresseområde inom SharePoint och Office 365. Bolaget har under flera år inte haft större engagemang
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2016-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 157 | 3 157 | 2 910 | 2 560 | 2 560 | 2 260 | 560 | 560 | 560 | 560 |
| Årets inköp | – | 247 | 350 | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 157 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 157 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HERRHAGSVÄGEN 21, 122 48 ENSKEDE
- Registrerat
- 2011-02-10
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet rörande utbildning, utveckling och coacing inom IT och arbetslivsfrågor samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 721-0735
- Jenka Sweden AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-03
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Aktiebolaget bedriver konsultverksamhet rörande utbildning, utveckling och företagsutveckling samt coaching inom IT och arbetslivsfrågor samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.