Start › Dalarnas län › Avesta
Avesta Coach och Lots Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 437 | 343 | 380 | 316 | 402 | 369 | 370 | 1 067 |
| Nettoomsättning | 437 | 343 | 380 | 316 | 402 | 369 | 370 | 801 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 266 |
| Rörelsekostnader | 323 | 208 | 221 | 192 | 246 | 153 | 291 | 163 |
| Övriga externa kostnader | 312 | 197 | 210 | 181 | 235 | 142 | 280 | 151 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Rörelseresultat | 114 | 135 | 158 | 124 | 156 | 216 | 79 | 905 |
| Finansiella poster | 40 | 52 | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 40 | 52 | 42 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 154 | 187 | 200 | 124 | 157 | 215 | 79 | 904 |
| Bokslutsdispositioner | 128 | 120 | 68 | 138 | 51 | 42 | −20 | −228 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 128 | 120 | 68 | 138 | 51 | 42 | −20 | −228 |
| Resultat före skatt | 282 | 307 | 268 | 262 | 208 | 257 | 59 | 676 |
| Skatt på årets resultat | 77 | 52 | 59 | 58 | 45 | 57 | 13 | 70 |
| Årets resultat | 205 | 255 | 210 | 205 | 163 | 201 | 45 | 606 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 974 | 2 878 | 2 729 | 2 620 | 2 544 | 2 416 | 2 287 | 2 358 |
| Anläggningstillgångar | 441 | 452 | 463 | 474 | 485 | 496 | 507 | 518 |
| Materiella anläggningstillgångar | 441 | 452 | 463 | 474 | 485 | 496 | 507 | 518 |
| Byggnader och mark | 441 | 452 | 463 | 474 | 485 | 496 | 507 | 518 |
| Omsättningstillgångar | 2 533 | 2 426 | 2 266 | 2 146 | 2 060 | 1 921 | 1 780 | 1 841 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 24 | 20 | 48 | 80 | 93 | 54 | 34 |
| Kundfordringar | 0 | 19 | 19 | 37 | 37 | 0 | 12 | 34 |
| Övriga fordringar | 11 | 5 | 1 | 11 | 43 | 93 | 42 | 0 |
| Kassa och bank | 2 522 | 2 402 | 2 246 | 2 098 | 1 979 | 1 827 | 1 726 | 1 806 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 974 | 2 878 | 2 729 | 2 620 | 2 544 | 2 416 | 2 287 | 2 358 |
| Eget kapital | 2 667 | 2 461 | 2 206 | 1 996 | 1 792 | 1 629 | 1 428 | 1 383 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 617 | 2 411 | 2 156 | 1 946 | 1 742 | 1 579 | 1 378 | 1 333 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 2 411 | 2 156 | 1 946 | 1 742 | 1 579 | 1 378 | 1 333 | 727 |
| Årets resultat | 205 | 255 | 210 | 205 | 163 | 201 | 45 | 606 |
| Obeskattade reserver | 230 | 358 | 478 | 546 | 684 | 735 | 777 | 757 |
| Periodiseringsfonder | 230 | 358 | 478 | 546 | 684 | 735 | 777 | 757 |
| Kortfristiga skulder | 78 | 58 | 45 | 77 | 69 | 53 | 82 | 218 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 | 137 |
| Skatteskulder | 15 | −2 | 5 | 5 | 5 | 4 | 21 | 48 |
| Övriga skulder | 4 | 6 | 0 | 32 | 38 | 13 | 13 | 13 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 58 | 54 | 40 | 41 | 26 | 34 | 48 | 19 |
| Ställda säkerheter | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 |
| Fastighetsinteckningar | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 742 | 1 579 | 1 378 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Fastigheten Lokföraren 3 kommer att säljas under våren 2026.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 551 | 551 | 551 | 551 | 551 | 551 | 551 | 551 | 1 258 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | – | 708 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 110 | 99 | 88 | 77 | 66 | 55 | 44 | 33 | 50 |
| Årets avskrivningar | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 28 | – |
Om bolaget
- Adress
- STRÖMSNÄS HERRGÅRD, 774 41 AVESTA
- Registrerat
- 2011-02-09
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet inom nedan nämnda områden samt idka därmed förenlig verksamhet. Fastighetsförvaltning, uthyrning fastigheter och lägenheter, samt handel med värdepapper.
Bankgironummer
- 292-0957
- Avesta Coach och Lots AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-16
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Dalarnas län, Avesta Kommun registrerades år 2011 och bedrev då verksamhet inom eventbranschen. I samband med ägarbyte maj 2013 ändrades verksamhetsinriktningen och bolaget har bedrivit utbildning och coachning av arbetssökande. Från och med 2015 bedrivs även fastighetstjänster/uthyrning i bolaget.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.