Start › Stockholms län › Stockholm
Waitless Diagnostics Sweden AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 84 | 51 | 67 | 10 | 122 | 10 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 69 | 51 | 67 | 10 | 122 | 10 | 6 |
| Personalkostnader | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −84 | −51 | −67 | −10 | −122 | −10 | −6 |
| Finansiella poster | 0 | 3 | 0 | 814 | 31 | 1 280 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 814 | 0 | 1 280 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 0 | 0 | 31 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −83 | −49 | −67 | 804 | −91 | 1 270 | −6 |
| Bokslutsdispositioner | 85 | 130 | – | 0 | 90 | 0 | 50 |
| Erhållna koncernbidrag | 85 | 130 | – | 0 | 90 | 0 | 50 |
| Resultat före skatt | 2 | 81 | −67 | 804 | −1 | 1 270 | 44 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Årets resultat | 2 | 81 | −67 | 804 | −1 | 1 270 | 43 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 431 | 1 608 | 1 854 | 2 372 | 1 905 | 2 562 | 1 445 |
| Anläggningstillgångar | 1 318 | 1 318 | 1 016 | 818 | 818 | 818 | 51 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 318 | 1 318 | 1 016 | 818 | 818 | 818 | 51 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 182 | 530 | 530 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 268 | 1 268 | 966 | 768 | 768 | 768 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 113 | 290 | 838 | 1 554 | 1 087 | 1 744 | 1 394 |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 198 | 549 | 1 030 | 3 | 97 | 1 300 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 182 | 530 | 530 | – | 0 | 152 |
| Övriga fordringar | 16 | 16 | 3 | 500 | 3 | 54 | 1 104 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 16 | – | 0 | 43 | 43 |
| Kassa och bank | 97 | 92 | 289 | 524 | 1 084 | 1 647 | 95 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 431 | 1 608 | 1 854 | 2 372 | 1 905 | 2 562 | 1 445 |
| Eget kapital | 1 396 | 1 604 | 1 851 | 2 372 | 1 568 | 2 010 | 740 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 346 | 1 554 | 1 801 | 2 322 | 1 518 | 1 960 | 690 |
| Balanserat resultat | 1 345 | 1 473 | 1 868 | 1 518 | 1 519 | 690 | 647 |
| Årets resultat | 2 | 81 | −67 | 804 | −1 | 1 270 | 43 |
| Kortfristiga skulder | 34 | 3 | 3 | 0 | 337 | 552 | 704 |
| Skulder till koncernföretag | 31 | – | – | 0 | 310 | 400 | 52 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 27 | 152 | 652 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 441 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 518 | 1 960 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | −75 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Villkorlig återbetalning av aktieägartillskott uppgick till 0 kr. (75 000 kr)
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Villkorlig återbetalning av aktieägartillskott uppgick till 75 000 kr. (75 000 kr)
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 268 | 1 268 | 966 | 768 | 768 | 768 | 1 | 1 |
| Årets inköp | 0 | 302 | 198 | 0 | 0 | 768 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 182 | 530 | 530 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 0 | 530 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 182 | 348 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VINGÅRDSGATAN 44 LGH 1602, 117 59 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-02-04
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva diagnostisk konsultverksamhet samt forskning och utveckling inom hälso- och sjukvårdsområdet, samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 728-9283
- Diagnostiskt centrum AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva diagnostisk konsultverksamhet samt forskning och utveckling inom hälso- och sjukvårdsområdet, samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Drottningmottagningen Onkologi AB, 559123-5356, Stockholm
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Drottningmottagningen Onkologi AB, 559123-5356, Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Drottningmottagningen Onkologi AB, 559123-5356, Stockholm
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Drottningmottagningen Onkologi AB, 559123-5356, Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1