Start › Stockholms län › Saltsjö-Boo
Add Lightness AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 116 | 924 | 1 861 | 1 642 | 1 643 | 1 264 | 1 496 |
| Nettoomsättning | 0 | 99 | 924 | 1 861 | 1 642 | 1 643 | 1 264 | 1 496 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 16 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 39 | 207 | 1 050 | 1 139 | 1 035 | 917 | 1 000 | 969 |
| Övriga externa kostnader | 39 | 170 | 286 | 320 | 282 | 210 | 260 | 216 |
| Personalkostnader | 0 | 24 | 752 | 806 | 754 | 707 | 740 | 753 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 13 | 13 | 13 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −39 | −91 | −126 | 722 | 606 | 726 | 264 | 527 |
| Finansiella poster | −40 | 53 | −334 | 58 | −3 | 36 | −24 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −2 | −1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 37 | 41 | 35 | 31 | 43 | 3 | 10 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 74 | −14 | 369 | −27 | 46 | −33 | 33 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −78 | −38 | −460 | 780 | 603 | 762 | 240 | 527 |
| Bokslutsdispositioner | 67 | 146 | 130 | −81 | −42 | −69 | −18 | −54 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 67 | 146 | 130 | −81 | −42 | −69 | −18 | −54 |
| Resultat före skatt | −12 | 109 | −330 | 699 | 562 | 693 | 222 | 473 |
| Skatt på årets resultat | 17 | 45 | 18 | 145 | 142 | 133 | 61 | 109 |
| Årets resultat | −29 | 64 | −348 | 554 | 420 | 560 | 161 | 365 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 941 | 2 033 | 2 285 | 3 117 | 2 731 | 2 537 | 2 131 | 2 096 |
| Anläggningstillgångar | 1 835 | 1 853 | 1 692 | 1 807 | 1 652 | 1 550 | 567 | 801 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 13 | 26 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 13 | 26 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 835 | 1 853 | 1 679 | 1 781 | 1 652 | 1 550 | 567 | 801 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 835 | 1 853 | 1 679 | 1 781 | 1 652 | 1 550 | 567 | 801 |
| Omsättningstillgångar | 107 | 181 | 593 | 1 311 | 1 079 | 986 | 1 564 | 1 295 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 2 | 221 | 384 | 625 | 456 | 445 | 476 |
| Kundfordringar | – | 0 | 214 | 311 | 609 | 456 | 350 | 331 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | – | 0 | 145 |
| Övriga fordringar | 7 | 1 | 6 | 72 | 16 | 0 | 94 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 99 | 178 | 372 | 927 | 454 | 531 | 1 119 | 820 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 941 | 2 033 | 2 285 | 3 117 | 2 731 | 2 537 | 2 131 | 2 096 |
| Eget kapital | 1 122 | 1 152 | 1 213 | 1 760 | 1 481 | 1 361 | 1 026 | 1 115 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 072 | 1 102 | 1 163 | 1 710 | 1 431 | 1 311 | 976 | 1 065 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 102 | 1 038 | 1 510 | 1 156 | 1 011 | 751 | 815 | 700 |
| Årets resultat | −29 | 64 | −348 | 554 | 420 | 560 | 161 | 365 |
| Obeskattade reserver | 744 | 810 | 957 | 1 086 | 1 005 | 964 | 895 | 877 |
| Periodiseringsfonder | 744 | 810 | 957 | 1 086 | 1 005 | 964 | 895 | 877 |
| Kortfristiga skulder | 75 | 71 | 116 | 270 | 245 | 211 | 210 | 104 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 16 | 13 | 12 | 15 | 31 | 4 |
| Skatteskulder | 62 | 62 | 18 | 62 | 70 | 29 | 47 | 12 |
| Övriga skulder | – | 0 | 63 | 185 | 155 | 160 | 121 | 77 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 9 | 19 | 11 | 8 | 8 | 12 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | 200 | 275 | 300 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 710 | 1 431 | 1 311 | 976 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Aktivitetsnivån i företaget kommer att vara väsentligt lägre än normalt under årets nio första månader vilket kommer att påverka omsättning och resultat för 2023.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen gör bedömningen att följderna av Covid-19 och utvecklingen i Ukraina skulle kunna ge en negativ effekt på bolagets resultat under det nya året, varför styrelsen aktivt bevakar utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att i möjligaste mån begränsa dess effekter.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen gör bedömningen att följderna av Covid-19 skulle kunna ge en negativ effekt på bolagets resultat under det nya året, varför styrelsen aktivt bevakar utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att i möjligaste mån begränsa dess effekter.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen gör bedömningen att följderna av Covid-19 skulle kunna ge en negativ effekt på bolagets resultat under det nya året, varför styrelsen aktivt bevakar utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att i möjligaste mån begränsa dess effekter.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 283 | 2 227 | 2 067 | 1 800 | 1 698 | 1 550 | 600 | 801 | 801 |
| Årets inköp | 56 | 160 | 270 | 102 | 148 | 950 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – | −201 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 448 | 374 | 388 | 19 | 46 | 0 | 33 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 448 | 374 | 388 | 19 | 46 | – | 33 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 39 | 39 | 39 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 39 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 39 | 26 | 13 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 13 | 13 | 13 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- KAPTENSVÄGEN 3, 132 46 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 2011-02-03
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Företaget skall själv eller genom dotterbolag bedriva teknisk konsultverksamhet inom farkostteknik, industriteknik och byggteknik. I företagets verksamhet ingår också stöd vid upphandling, teknisk support, utbildning inom tekniska ämnen relaterade till företagets konsultverksamhet, utveckling och försäljning av mjukvara, förvaltning av fast och lös egendom, förvaltning av värdepapper samt att idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 724-4668
- ADD LIGHTNESS AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-04
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Saltsjö-Boo registrerades 2011. Företaget tillhandahåller konsulttjänster med specialistkompetens inom hållfasthet och närliggande tekniska områden, framförhallt med fokus på farkost- och industriteknik samt i viss mån inom byggteknik.
Väsentliga händelser
Omsättningen har under året gått ner kraftigt på grund av sämre konjunktur, trots marknadsaktiviteter i början av året för att öka efterfrågan.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.