Start › Stockholms län › Bagarmossen
MONTAB Transport & montage AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 936 | 622 | 813 | 919 | 595 | 662 | 693 | 1 044 |
| Nettoomsättning | 936 | 622 | 813 | 862 | 595 | 594 | 693 | 1 044 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 57 | 0 | 68 | – | – |
| Rörelsekostnader | 867 | 651 | 796 | 917 | 632 | 659 | 706 | 1 037 |
| Råvaror och förnödenheter | 33 | 34 | 35 | 52 | 21 | 23 | 55 | 248 |
| Övriga externa kostnader | 227 | 246 | 251 | 230 | 151 | 213 | 151 | 180 |
| Personalkostnader | 607 | 371 | 510 | 635 | 460 | 423 | 499 | 609 |
| Rörelseresultat | 69 | −29 | 18 | 2 | −37 | 3 | −13 | 7 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −2 | 0 | −1 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 69 | −29 | 16 | 2 | −38 | 3 | −14 | 7 |
| Resultat före skatt | 69 | −29 | 16 | 2 | −38 | 3 | −14 | 7 |
| Skatt på årets resultat | 7 | – | – | – | 0 | 2 | 2 | 3 |
| Årets resultat | 62 | −29 | 16 | 2 | −38 | 1 | −15 | 4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 327 | 114 | 272 | 245 | 132 | 201 | 161 | 284 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 8 | 42 | 75 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 8 | 42 | 75 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 8 | 42 | 75 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 327 | 105 | 230 | 170 | 132 | 201 | 161 | 284 |
| Kortfristiga fordringar | 263 | 103 | 117 | 78 | 120 | 197 | 87 | 160 |
| Kundfordringar | 239 | 34 | 0 | 67 | 113 | 142 | 77 | 8 |
| Övriga fordringar | 18 | 17 | 16 | 11 | 7 | 24 | 11 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | 51 | 101 | – | 0 | 30 | 0 | 139 |
| Kassa och bank | 64 | 3 | 113 | 93 | 12 | 4 | 74 | 124 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 327 | 114 | 272 | 245 | 132 | 201 | 161 | 284 |
| Eget kapital | 153 | 91 | 120 | 104 | 102 | 140 | 138 | 154 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 103 | 41 | 70 | 54 | 52 | 90 | 88 | 104 |
| Balanserat resultat | 41 | 70 | 54 | 52 | 90 | 88 | 104 | 100 |
| Årets resultat | 62 | −29 | 16 | 2 | −38 | 1 | −15 | 4 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 16 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 16 |
| Kortfristiga skulder | 174 | 23 | 152 | 141 | 30 | 61 | 22 | 114 |
| Leverantörsskulder | 2 | 17 | 10 | 12 | 8 | – | 0 | 16 |
| Skatteskulder | 7 | – | – | 0 | 2 | 3 | 2 | 3 |
| Övriga skulder | 104 | 6 | 79 | 76 | 20 | 0 | 21 | 25 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 61 | 0 | 63 | 54 | 0 | 58 | 0 | 70 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 54 | 52 | 90 | 88 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 8 | 42 | 75 |
| Försäljningar och utrangeringar | 8 | 33 | 33 | – |
Om bolaget
- Adress
- FOGDEVÄGEN 38, 128 41 BAGARMOSSEN
- Registrerat
- 2011-01-21
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva transport, montage, riv & saneringsuppdrag. Flytt och packtjänster, förmedling av personal, skrivtjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 729-1875
- MONTAB Transport & montage AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-09
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver byggnadssnickeriarbeten
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.