Start › Västra Götalands län › Borås
Borås restaurang AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 232 | 5 769 | 5 240 | 4 181 | 4 324 | 3 686 | 3 614 |
| Nettoomsättning | 4 599 | 5 088 | 5 118 | 4 174 | 4 276 | 3 442 | 3 575 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | −22 | 50 | 39 |
| Övriga rörelseintäkter | 633 | 681 | 122 | 6 | 70 | 194 | 0 |
| Rörelsekostnader | 5 166 | 5 827 | 5 220 | 4 434 | 4 160 | 3 693 | 3 438 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 019 | 927 | 1 510 | 21 | 7 | 46 | 152 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 1 319 | 1 372 | 1 051 | 1 040 |
| Övriga externa kostnader | 1 194 | 1 300 | 1 281 | 1 183 | 1 188 | 1 309 | 1 316 |
| Personalkostnader | 2 881 | 3 539 | 2 392 | 1 878 | 1 562 | 1 263 | 909 |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 61 | 36 | 34 | 32 | 24 | 20 |
| Övriga rörelsekostnader | 45 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 65 | −58 | 20 | −254 | 164 | −6 | 177 |
| Finansiella poster | −2 | −5 | 0 | −1 | 0 | 0 | −6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 8 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 64 | −63 | 20 | −254 | 164 | −6 | 171 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 40 | – | 0 | −40 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 40 | – | 0 | −40 |
| Resultat före skatt | 64 | −63 | 20 | −215 | 164 | −6 | 132 |
| Skatt på årets resultat | 0 | −10 | – | 0 | 35 | 1 | 29 |
| Årets resultat | 64 | −54 | 20 | −215 | 129 | −8 | 103 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 802 | 1 214 | 739 | 513 | 791 | 630 | 675 |
| Anläggningstillgångar | 81 | 373 | 106 | 102 | 136 | 119 | 143 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 81 | 373 | 106 | 102 | 136 | 119 | 143 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 2 | 12 | 22 | 32 | 42 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 78 | 361 | 84 | 70 | 94 | 119 | 143 |
| Omsättningstillgångar | 721 | 840 | 633 | 411 | 655 | 511 | 532 |
| Varulager m.m. | 405 | 419 | 200 | 191 | 184 | 206 | 156 |
| Råvaror och förnödenheter | 405 | 419 | 200 | 191 | 184 | 206 | 156 |
| Kortfristiga fordringar | 129 | 168 | 148 | 43 | 27 | 43 | 107 |
| Kundfordringar | 38 | 11 | – | – | – | 0 | 1 |
| Övriga fordringar | 4 | 32 | 61 | 3 | −10 | 7 | 105 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 87 | 124 | 87 | 41 | 37 | 36 | 0 |
| Kassa och bank | 187 | 254 | 285 | 176 | 444 | 263 | 269 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 802 | 1 214 | 739 | 513 | 791 | 630 | 675 |
| Eget kapital | 212 | 148 | 202 | 182 | 397 | 268 | 276 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 112 | 48 | 102 | 82 | 297 | 168 | 176 |
| Balanserat resultat | 48 | 102 | 82 | 297 | 168 | 176 | 73 |
| Årets resultat | 64 | −54 | 20 | −215 | 129 | −8 | 103 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 40 | 40 | 40 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 40 | 40 | 40 |
| Långfristiga skulder | 0 | 219 | 124 | 19 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 219 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 124 | 19 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 590 | 847 | 414 | 312 | 355 | 322 | 359 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 55 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 101 | 154 | 54 | 163 | 145 | 95 | 61 |
| Skatteskulder | 4 | – | – | −23 | 7 | 17 | 29 |
| Övriga skulder | 124 | 278 | 99 | 74 | 88 | 42 | 74 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 361 | 361 | 261 | 98 | 115 | 168 | 195 |
| Ställda säkerheter | 100 | 365 | – | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | – | – | – | – | – |
| Äganderättsförbehåll | – | 265 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 297 | 168 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Borås Restaurang AB för räkenskapsåret 2025-05-01 - 2026-04-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Borås Restaurang AB s finansiella ställning per den 2026-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Borås Restaurang AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | – | – | – |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | 350 | 350 | 350 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 645 | 945 | 617 | 577 | 577 | 497 | 497 | 467 |
| Årets inköp | – | 328 | 40 | 0 | 49 | 0 | 30 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 300 | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 566 | 584 | 533 | 506 | 486 | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 18 | 51 | 26 | 20 | 32 | 20 | 16 | – |
| Återförda avskrivningar | 35 | – | – | – | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 49 | 49 | 49 | 49 | 49 |
| Ackumulerade avskrivningar | 47 | 37 | 27 | 17 | 7 |
| Årets avskrivningar | 10 | 10 | 10 | 10 | – |
Om bolaget
- Adress
- YXHAMMARSGATAN 4, 503 31 BORÅS
- Registrerat
- 2011-01-21
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang- verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 718-7669
- Borås Restaurang AB
kontrollerat 2026-10-09
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-04
- Annonser totalt
- 13
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-08-20
- Senaste annonsen
- 2025-10-08
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Annonser | 1 | 7 | 4 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-10-16)
- Årsstämma
- 2026-10-16
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang- verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.