Start › Blekinge län › Sölvesborg
Jocar Hot Rods and Steelworks AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 13 606 | 13 445 | 13 963 | 13 544 | 12 662 |
| Nettoomsättning | 13 300 | 13 086 | 13 592 | 13 223 | 12 372 |
| Övriga rörelseintäkter | 305 | 359 | 371 | 321 | 290 |
| Rörelsekostnader | 11 987 | 11 566 | 9 470 | 12 178 | 10 792 |
| Råvaror och förnödenheter | 8 015 | 7 612 | 5 773 | 8 697 | 7 446 |
| Övriga externa kostnader | 1 752 | 1 733 | 1 650 | 1 565 | 1 520 |
| Personalkostnader | 1 874 | 1 961 | 1 874 | 1 750 | 1 667 |
| Av- och nedskrivningar | 343 | 260 | 172 | 166 | 159 |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 618 | 1 879 | 4 493 | 1 366 | 1 870 |
| Finansiella poster | −8 | 29 | 22 | 5 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 32 | 24 | 5 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 9 | 4 | 2 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 611 | 1 908 | 4 516 | 1 371 | 1 871 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | −300 | −1 135 | −60 | −458 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 100 | −300 | −1 135 | −60 | −475 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 17 |
| Resultat före skatt | 1 711 | 1 608 | 3 381 | 1 311 | 1 413 |
| Skatt på årets resultat | 370 | 352 | 705 | 281 | 296 |
| Årets resultat | 1 341 | 1 256 | 2 675 | 1 030 | 1 117 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 16 830 | 16 336 | 14 772 | 10 677 | 9 930 |
| Anläggningstillgångar | 4 874 | 2 469 | 2 568 | 2 537 | 2 658 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 374 | 2 469 | 2 568 | 2 537 | 2 658 |
| Byggnader och mark | 2 458 | 1 938 | 2 089 | 2 190 | 2 291 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 761 | 227 | 283 | 127 | 124 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 155 | 175 | 197 | 220 | 243 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 129 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 500 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 500 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 956 | 13 867 | 12 204 | 8 140 | 7 273 |
| Varulager m.m. | 10 832 | 9 898 | 10 044 | 6 648 | 5 220 |
| Råvaror och förnödenheter | 8 109 | 8 835 | 8 795 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 6 648 | 5 220 |
| Förskott till leverantörer | 2 723 | 1 063 | 1 249 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 519 | 677 | 491 | 705 | 533 |
| Kundfordringar | 251 | 245 | 396 | 346 | 174 |
| Övriga fordringar | 44 | 387 | 50 | 215 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 224 | 45 | 45 | 144 | 349 |
| Kassa och bank | 604 | 3 292 | 1 668 | 787 | 1 520 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 16 830 | 16 336 | 14 772 | 10 677 | 9 930 |
| Eget kapital | 10 135 | 8 794 | 7 538 | 4 862 | 3 833 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 10 085 | 8 744 | 7 488 | 4 812 | 3 783 |
| Balanserat resultat | 8 744 | 7 488 | 4 812 | 3 783 | 2 666 |
| Årets resultat | 1 341 | 1 256 | 2 675 | 1 030 | 1 117 |
| Obeskattade reserver | 2 860 | 2 960 | 2 660 | 1 525 | 1 465 |
| Periodiseringsfonder | 2 860 | 2 960 | 2 660 | 1 525 | 1 465 |
| Långfristiga skulder | 3 051 | 3 053 | 3 055 | 3 055 | 3 405 |
| Övriga skulder | 3 051 | 3 053 | 3 055 | 3 055 | 3 405 |
| Kortfristiga skulder | 784 | 1 530 | 1 519 | 1 235 | 1 228 |
| Förskott från kunder | 5 | 38 | 274 | 168 | 0 |
| Leverantörsskulder | 339 | 391 | 212 | 225 | 539 |
| Skatteskulder | 68 | 433 | 512 | 240 | 135 |
| Övriga skulder | 225 | 292 | 262 | 339 | 294 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 146 | 376 | 259 | 263 | 260 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 4 812 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Jocar Hot Rods and Steelworks AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Jocar Hot Rods and Steelworks ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Jocar Hot Rods and Steelworks AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Jocar Hot Rods and Steelworks AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Jocar Hot Rods and Steelworks ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Jocar Hot Rods and Steelworks AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Jocar Hot Rods and Steelworks AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Jocar Hot Rods and Steelworks ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Jocar Hot Rods and Steelworks AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Modifierat uttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Jocar Hot Rods and Steelworks AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen, förutom effekterna av det förhållande som beskrivs i avsnittet "Grund för uttalanden", upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Jocar Hot Rods and Steelworks ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Som en följd av det förhållande som beskrivs i avsnittet "Grund för uttalanden" kan jag varken till- eller avstyrka att bolagsstämman fastställer resultaträkningen. Jag tillstyrker att bolagsstämman fastställer balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Jocar Hot Rods and Steelworks AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mitt uttalande med reservation respektive mitt uttalande.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 500 | 0 |
| Årets inköp | 1 500 | 0 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 090 | 2 444 | 2 444 | 2 444 | 2 444 | 2 444 | 2 444 | 2 289 |
| Årets inköp | 517 | 0 | – | – | 0 | – | 155 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 633 | 506 | 356 | 255 | 255 | 154 | 154 | 56 |
| Årets avskrivningar | 127 | 150 | 101 | – | 101 | – | 98 | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 411 | 411 | 411 | 411 | 411 | 411 | 411 | 411 |
| Ackumulerade avskrivningar | 256 | 236 | 215 | 192 | 192 | 168 | 168 | 145 |
| Årets avskrivningar | 20 | 22 | 23 | – | 23 | – | 23 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 575 | 972 | 940 | 736 | 736 | 692 | 692 | 676 |
| Årets inköp | 731 | 32 | 204 | – | 45 | – | 16 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 128 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 814 | 745 | 657 | 609 | 609 | 567 | 567 | 530 |
| Årets avskrivningar | 196 | 88 | 48 | – | 41 | – | 38 | – |
| Återförda avskrivningar | 128 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 643 | 643 | 643 | 643 | 643 | 643 | 643 | 643 |
| Ackumulerade avskrivningar | 643 | 643 | 643 | 643 | 643 | 643 | 643 | 643 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 129 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- ÖRLYCKEVÄGEN 240, 294 93 SÖLVESBORG
- Registrerat
- 2011-01-20
- Bransch
- Tillverkning av karosserier för motorfordon; tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet är reparation av motorfordon. Bilplåtstillverkning. Framtagning och tillverkning av nya delar till äldre bilar, handel med bildelar. Import och export av bildelar och tillbehör och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5796-8141
- Jocar Hot Rods and Steelworks AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Sölvesborgs kommun, Blekinge Län.
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet består av reparationer av motorfordon, bilplåtstillverkning, framtagning och tillverkning av nya delar till äldre bilar, samt handel med bildelar och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.