Start › Stockholms län › Stockholm
Nobox Group AB
Utveckling7 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 11 | 0 | 158 | 795 | 630 | 386 | 516 |
| Nettoomsättning | 11 | 0 | 158 | 795 | 630 | 386 | 526 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | 0 | −10 |
| Rörelsekostnader | 279 | 18 | 80 | 773 | 419 | 209 | 440 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 31 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 226 | 18 | 15 | 13 | 40 | 88 | 80 |
| Personalkostnader | 23 | 0 | 0 | 736 | 355 | 113 | 361 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 20 | 24 | 24 | 8 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 45 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −269 | −18 | 77 | 23 | 211 | 177 | 75 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | 0 | −1 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −269 | −17 | 78 | 22 | 210 | 177 | 75 |
| Resultat före skatt | −269 | −17 | 78 | 22 | 210 | 177 | 75 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 16 | 5 | 43 | 38 | 13 |
| Årets resultat | −269 | −17 | 62 | 18 | 167 | 139 | 62 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 165 | 164 | 244 | 405 | 464 | 300 | 227 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 65 | 89 | 114 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 65 | 89 | 114 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | 0 | 65 | 89 | 114 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 165 | 164 | 244 | 340 | 375 | 186 | 227 |
| Varulager m.m. | 982 | 0 | – | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 982 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 12 | 30 | 185 | 51 | 131 | 117 |
| Kundfordringar | 4 | 0 | 0 | 2 | 40 | 131 | 117 |
| Övriga fordringar | 17 | 6 | 30 | 182 | 11 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 6 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 153 | 152 | 215 | 156 | 324 | 54 | 110 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 165 | 164 | 244 | 405 | 464 | 300 | 227 |
| Eget kapital | 932 | 150 | 237 | 175 | 341 | 175 | 125 |
| Bundet eget kapital | 72 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | 22 | 0 | – | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 860 | 100 | 187 | 125 | 291 | 125 | 75 |
| Balanserat resultat | 1 129 | 118 | 125 | 107 | 125 | −15 | 13 |
| Årets resultat | −269 | −17 | 62 | 18 | 167 | 139 | 62 |
| Långfristiga skulder | 1 000 | 0 | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 1 000 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 233 | 14 | 7 | 230 | 123 | 125 | 102 |
| Leverantörsskulder | 233 | 14 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | – | 0 | 71 | 64 | 26 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 3 | 229 | 51 | 60 | 75 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Ställda säkerheter | 1 000 | – | – | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 1 000 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 187 | – | 184 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 187 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 125 | 291 | 125 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 1 028 | – | – | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 15 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under räkenskapsåret 2024 avyttrades tidigare verksamhet och en ny inriktning med nya ägare tog vid, under räkenskapsåret 2025 har den nya inriktningen validerats och kommer framöver skalas upp ytterligare.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har dragits ner under året vilket även syns i den minskade omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
pandemi mindre jobb
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 122 | 122 | 122 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 122 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 122 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 57 | 33 | 8 | 0 |
| Årets avskrivningar | 20 | 24 | 24 | 8 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 77 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 556836-6404, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-01-03
- Bransch
- Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva handel med livsmedelsprodukter, kosttillskott och naturläkemedel samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 668-5523
- Nobox Group AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Verksamheten utvecklar och bedriver försäljning av Godis berikade med innehåll för olika funktioner. Företaget har sitt säte i Ekerö kommun, Stockholms län.
Väsentliga händelser
Företaget har under det gångna räkenskapsåret produktutvecklat och marknadsvaliderat produkterna hos ett antal återförsäljare med mycket lovande resultat. Aktieägarna har med detta tillfört ytterligare kapital i form av villkorade aktieägartillskott för att kunna fortsätta ta produkterna till marknaden i större skala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.