Start › Stockholms län › Åkersberga
Building Science Group Nordic AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 59 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 59 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 10 | 12 | 12 | 16 | 23 | 50 | 48 | 138 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 97 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 12 | 12 | 14 | 21 | 48 | 48 | 41 |
| Rörelseresultat | −10 | −12 | −12 | −16 | −23 | 9 | −48 | −138 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 | 30 | −1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 30 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | −12 | −12 | 14 | −24 | 9 | −48 | −138 |
| Bokslutsdispositioner | 2 | 9 | 44 | 200 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 2 | 9 | −11 | – | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 55 | 200 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −8 | −3 | 32 | 214 | −24 | 9 | −48 | −138 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 7 | 1 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −8 | −3 | 25 | 213 | −24 | 9 | −48 | −138 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 91 | 129 | 179 | 337 | 173 | 313 | 294 | 450 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Omsättningstillgångar | 41 | 79 | 129 | 287 | 93 | 233 | 214 | 370 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 5 | 56 | 243 | 52 | 226 | 207 | 172 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 8 | 8 | 8 | 40 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 56 | 243 | 43 | 43 | 83 | 28 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | 0 | 59 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 5 | 0 | 0 | 1 | 116 | 116 | 105 |
| Kassa och bank | 41 | 74 | 73 | 44 | 41 | 7 | 7 | 198 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 91 | 129 | 179 | 337 | 173 | 313 | 294 | 450 |
| Eget kapital | 86 | 94 | 152 | 327 | 114 | 138 | 129 | 177 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 36 | 44 | 102 | 277 | 64 | 88 | 79 | 127 |
| Balanserat resultat | 44 | 47 | 77 | 64 | 88 | 79 | 127 | 265 |
| Årets resultat | −8 | −3 | 25 | 213 | −24 | 9 | −48 | −138 |
| Obeskattade reserver | 0 | 2 | 11 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 2 | 11 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 33 | 16 | 10 | 59 | 176 | 165 | 273 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 9 | 8 | 3 |
| Skatteskulder | 0 | 7 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 19 | 0 | 0 | 0 | 109 | 100 | 110 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 55 | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 277 | 64 | 88 | 79 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 55 | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | 55 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har andelarna i intresseföretaget Jobstory AB sålts.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget har efter räkenskapsårets slut inte påverkats av den pågående pandemin.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 30 | 30 | 30 | 30 | 20 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 10 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 30 | 0 | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- GRÄNSRIDARVÄGEN 25, 184 94 ÅKERSBERGA
- Registrerat
- 2010-12-27
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva försäljning och uthyrning av kamera och mätutrustning för byggnadsinspektioner. Byggnadsverksamhet och distribution av material och utrustning såsom fönster, dörrar, isolering och allt som krävs för att färdigställa hus och för att spara energi, installation av byggnadsprodukter och byggnadsmaterial, import och export av husprodukter, såsom fönster, dörrar, isolering, trä, rör, takmaterial och alla andra komponenter som krävs för att bygga hus. Energikonsultationer och bygginspektioner för kommersiella byggnader och privata bostäder, energikonsultationer och utbildning inom termografi.
Bankgironummer
- 712-5560
- Building Science Group Nordic AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Österåker
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-27
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver försäljning och uthyrning av kameror och mätutrustning för byggnadsinspektioner. Företaget äger 100% i dotterbolaget Inspectia Sverige AB, 559023-7375, med säte i Österåker. Företaget har sitt säte i Österåker.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 240 kB | Öppna |
| 2024 | 240 kB | Öppna |
| 2023 | 240 kB | Öppna |
| 2022 | 240 kB | Öppna |
| 2021 | 240 kB | Öppna |
| 2020 | 240 kB | Öppna |
| 2019 | 240 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Inspectia Sverige AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Inspectia Sverige AB; Organisationsnummer=559023-7375; ForetagetsSate=Österåker
-
Inspectia Sverige AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Inspectia Sverige AB; Organisationsnummer=559023-7375; ForetagetsSate=Österåker
-
Inspectia Sverige AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver försäljning och uthyrning av kameror och mätutrustning för byggnadsinspektioner. Företaget äger 100% i dotterbolaget Inspectia Sverige AB, 559023-7375, med säte i Österåker. Företaget har sitt säte i Österåker.
-
Inspectia Sverige AB, 100%
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Inspectia Sverige AB, 100%; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559023-7375; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Österåker
-
Inspectia Sverige AB, 100%
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Inspectia Sverige AB, 100%; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559023-7375; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Österåker
Visa fler relationer
-
Inspectia Sverige AB, 100%
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Inspectia Sverige AB, 100%; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559023-7375; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Österåker
-
Inspectia Sverige AB, 100%
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Inspectia Sverige AB, 100%; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559023-7375; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Österåker