Sista versen 79811 AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 11 | 4 | 8 | 1 | 8 | 8 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 4 | 8 | 1 | 8 | 8 | 8 |
| Rörelseresultat | −11 | −4 | −8 | −1 | −8 | −8 | −8 |
| Finansiella poster | 4 317 | 10 310 | 2 800 | 24 670 | 700 | 1 080 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 4 315 | 10 300 | 2 800 | 24 670 | 700 | 1 080 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | −10 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 306 | 10 307 | 2 792 | 24 669 | 692 | 1 072 | −8 |
| Resultat före skatt | 4 306 | 10 307 | 2 792 | 24 669 | 692 | 1 072 | −8 |
| Årets resultat | 4 306 | 10 307 | 2 792 | 24 669 | 692 | 1 072 | −8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 357 | 10 426 | 3 416 | 25 737 | 1 817 | 1 925 | 1 022 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 10 | 0 | 0 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 10 | 0 | 0 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 10 | 0 | 0 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Omsättningstillgångar | 4 357 | 10 416 | 3 416 | 25 737 | 817 | 925 | 22 |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 2 000 | – | 0 | 880 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 0 | 2 000 | – | 0 | 880 | 0 |
| Kassa och bank | 4 357 | 10 416 | 1 416 | 25 737 | 817 | 45 | 22 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 357 | 10 426 | 3 416 | 25 737 | 1 817 | 1 925 | 1 022 |
| Eget kapital | 4 357 | 10 419 | 3 412 | 25 732 | 1 812 | 1 920 | 1 017 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 307 | 10 369 | 3 362 | 25 682 | 1 762 | 1 870 | 967 |
| Balanserat resultat | 1 | 62 | 571 | 1 012 | 1 070 | 798 | 975 |
| Årets resultat | 4 306 | 10 307 | 2 792 | 24 669 | 692 | 1 072 | −8 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 7 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 7 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 4 297 | 10 368 | 3 300 | 25 111 | 750 | 800 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 4 297 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | 10 369 | 3 362 | 25 682 | 1 762 | 1 870 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 000 | 1 000 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 000 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 990 | 1 000 |
| Återförda nedskrivningar | 990 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2010-12-23
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-07-04
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Kungsbacka, skall verka som konsultbolag avseende företagsorganisation, strategi och verksamhetsstyrning, handel med värdepapper och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.