Start › Stockholms län › Enskede
MGNT 4 HIRE SWEDEN AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 712 | 1 150 | 1 372 | 1 069 | 2 293 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 712 | 1 149 | 1 372 | 1 069 | 2 293 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 48 | 50 | 656 | 1 073 | 1 106 | 1 199 | 2 661 |
| Övriga externa kostnader | 40 | 50 | 182 | 99 | 155 | 150 | 242 |
| Personalkostnader | 8 | 0 | 472 | 973 | 951 | 1 049 | 2 419 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 2 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −48 | −50 | 56 | 77 | 266 | −130 | −368 |
| Finansiella poster | 1 | 5 | −2 | −12 | 1 | −2 | 9 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | −13 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −2 | 2 | 13 | 0 | −10 | −8 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −47 | −45 | 54 | 65 | 267 | −132 | −359 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | – | – | 0 | 249 | 123 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 249 | 123 |
| Resultat före skatt | −47 | −45 | 54 | 65 | 267 | 117 | −236 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 12 | 16 | 34 | – | – |
| Årets resultat | −47 | −45 | 43 | 49 | 232 | 117 | −236 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 400 | 452 | 531 | 640 | 834 | 549 | 848 |
| Anläggningstillgångar | 62 | 102 | 100 | 102 | 50 | 50 | 50 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 62 | 102 | 100 | 102 | 50 | 50 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andelar i intresseföretag | 12 | 12 | 12 | 12 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 40 | 38 | 40 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 338 | 349 | 431 | 538 | 784 | 499 | 798 |
| Kortfristiga fordringar | 103 | 5 | 208 | 152 | 460 | 327 | 540 |
| Kundfordringar | – | 0 | 111 | 0 | 162 | 169 | 363 |
| Fordringar hos koncernföretag | 105 | – | 0 | 43 | 43 | 43 | 43 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | 0 | 35 |
| Övriga fordringar | 1 | 5 | 92 | 109 | 144 | 109 | 94 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | −4 | 0 | 6 | 0 | 111 | 6 | 4 |
| Kortfristiga placeringar | 40 | – | – | – | 40 | 40 | 42 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 40 | – | – | – | 40 | 40 | 42 |
| Kassa och bank | 196 | 344 | 223 | 385 | 283 | 132 | 216 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 400 | 452 | 531 | 640 | 834 | 549 | 848 |
| Eget kapital | 398 | 445 | 490 | 447 | 469 | 236 | 119 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 348 | 395 | 440 | 397 | 419 | 186 | 69 |
| Balanserat resultat | 395 | 440 | 397 | 349 | 186 | 69 | 305 |
| Årets resultat | −47 | −45 | 43 | 49 | 232 | 117 | −236 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 249 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 249 |
| Kortfristiga skulder | 3 | 7 | 42 | 192 | 365 | 313 | 480 |
| Leverantörsskulder | 2 | 7 | 12 | 0 | 1 | 7 | 9 |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | 51 | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 20 | 182 | 287 | 244 | 401 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 10 | 10 | 26 | 62 | 69 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 419 | 186 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har hänt efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för MGNT 4 HIRE SWEDEN AB för räkenskapsåret 2020 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av MGNT 4 HIRE SWEDEN AB s finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till MGNT 4 HIRE SWEDEN AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vid fastställandet av denna årsredovisning har verksamhetens omsättning inte påverkats negativt av det nya Coronaviruset, Covid -19. De långsiktiga konsekvenserna av viruset och dess effekter går inte att bedöma med säkerhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för MGNT 4 HIRE SWEDEN AB för räkenskapsåret 2019 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av MGNT 4 HIRE SWEDEN AB s finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till MGNT 4 HIRE SWEDEN AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 25 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 13 | 13 | 13 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 13 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 2 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 2 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- JÖSSEFORSVÄGEN 6, 122 47 ENSKEDE
- Registrerat
- 2010-12-14
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsulttjänster, främst på ledningsnivå, värdepappershantering, företagsförvaltning och utveckling och med det tillhörande verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 705-7268
- MGNT 4 HIRE SEDEN AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-07-29
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget med säte i Enskede har under året analyserat eventuella förvärv av generationsskiftesbolag. Fortsatta prospekt eftersöks.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
CardiMo AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=CardiMo AB; Organisationsnummer=556967-3485; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1