Start › Dalarnas län › Falun
Exitfree AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 83 | 191 | 204 | 476 | 784 | 393 | 386 |
| Nettoomsättning | 83 | 191 | 204 | 476 | 784 | 393 | 386 |
| Rörelsekostnader | 110 | 104 | 112 | 219 | 324 | 145 | 251 |
| Råvaror och förnödenheter | 16 | 53 | 37 | 138 | 222 | 66 | 140 |
| Övriga externa kostnader | 86 | 51 | 75 | 81 | 102 | 70 | 102 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 1 | – | – | 0 | 9 | 9 |
| Rörelseresultat | −26 | 86 | 92 | 257 | 460 | 248 | 135 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −27 | 86 | 92 | 256 | 460 | 248 | 135 |
| Resultat före skatt | −27 | 86 | 92 | 256 | 460 | 248 | 135 |
| Skatt på årets resultat | – | 18 | 19 | 53 | 95 | 53 | 29 |
| Årets resultat | −27 | 68 | 73 | 204 | 365 | 195 | 106 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 103 | 156 | 190 | 302 | 565 | 338 | 170 |
| Anläggningstillgångar | 29 | 36 | – | – | – | 0 | 9 |
| Materiella anläggningstillgångar | 29 | 36 | – | – | – | 0 | 9 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 29 | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 74 | 119 | 190 | 302 | 565 | 338 | 161 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 24 | 5 | 11 | 152 | 26 | 47 |
| Kundfordringar | 0 | 15 | – | 0 | 143 | – | – |
| Övriga fordringar | 5 | 0 | 0 | 6 | 3 | 2 | 41 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 9 | 5 | 4 | 7 | 24 | 6 |
| Kassa och bank | 61 | 95 | 185 | 291 | 413 | 312 | 114 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 103 | 156 | 190 | 302 | 565 | 338 | 170 |
| Eget kapital | 93 | 120 | 152 | 278 | 425 | 260 | 165 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 43 | 70 | 102 | 228 | 375 | 210 | 115 |
| Balanserat resultat | 70 | 2 | 28 | 25 | 10 | 15 | 9 |
| Årets resultat | −27 | 68 | 73 | 204 | 365 | 195 | 106 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 36 | 38 | 24 | 140 | 79 | 5 |
| Leverantörsskulder | 2 | 1 | 3 | 14 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 18 | 19 | 2 | 90 | 25 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 9 | 8 | 0 | 45 | 48 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 8 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 100 | 200 | 350 | 200 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 100 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 228 | 375 | 210 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade omsättningen beror på att företaget under året valt att dra ner på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 37 | 37 | 0 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Årets inköp | 0 | 37 | 0 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 45 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 8 | 1 | 0 | 45 | 45 | 45 | 36 | 27 |
| Årets avskrivningar | 7 | 1 | 0 | – | – | 9 | 9 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 45 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2010-12-14
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva ledar- och medarbetarskapsutveckling för privat och offentlig verksamhet, personalutveckling och utbildningsprogram samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget ska även bedriva byggnads- och renoveringsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-30
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget med säte i Ekerö registrerades 2011 och har under året utfört byggnads- och renoveringsarbeten.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.