Start › Uppsala län › Uppsala
Uppsala Pharma AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 |
| Rörelsekostnader | 7 | 8 | 7 | 7 | 13 | 34 | 69 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 2 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 8 | 7 | 7 | 13 | 32 | 64 |
| Rörelseresultat | −7 | −8 | −7 | −7 | −13 | −34 | −27 |
| Finansiella poster | 82 | 143 | 111 | 16 | 16 | 2 | 14 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 16 | 2 | 14 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 83 | 143 | 111 | 16 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 75 | 135 | 104 | 9 | 2 | −32 | −13 |
| Resultat före skatt | 75 | 135 | 104 | 9 | 2 | −32 | −13 |
| Skatt på årets resultat | 15 | 28 | 14 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 60 | 107 | 90 | 9 | 2 | −32 | −13 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 064 | 4 003 | 3 868 | 4 348 | 4 339 | 4 334 | 4 434 |
| Anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Andra långfristiga fordringar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 4 058 | 3 997 | 3 862 | 4 342 | 4 333 | 4 328 | 4 428 |
| Kortfristiga fordringar | 59 | 72 | 69 | 66 | 65 | 63 | 139 |
| Övriga fordringar | 59 | 72 | 69 | 66 | 65 | 63 | 139 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 50 | 53 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 50 | 53 |
| Kassa och bank | 3 999 | 3 926 | 3 794 | 4 275 | 4 268 | 4 215 | 4 235 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 064 | 4 003 | 3 868 | 4 348 | 4 339 | 4 334 | 4 434 |
| Eget kapital | 3 413 | 3 562 | 3 659 | 3 764 | 3 943 | 4 123 | 4 334 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 363 | 3 512 | 3 609 | 3 714 | 3 893 | 4 073 | 4 284 |
| Balanserat resultat | 3 303 | 3 405 | 3 519 | 3 705 | 3 890 | 4 106 | 4 296 |
| Årets resultat | 60 | 107 | 90 | 9 | 2 | −32 | −13 |
| Långfristiga skulder | 609 | 400 | 196 | 583 | 396 | 199 | 21 |
| Övriga skulder | 609 | 400 | 196 | 583 | 396 | 199 | 21 |
| Kortfristiga skulder | 43 | 42 | 14 | – | 0 | 12 | 79 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 12 | 0 |
| Skatteskulder | 43 | 42 | 14 | – | – | 0 | 79 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 209 | 204 | 196 | 188 | 183 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 714 | 3 893 | 4 073 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Om bolaget
- Adress
- SÖDRA RUDBECKSGATAN 4, 752 36 UPPSALA
- Registrerat
- 2010-12-08
- Bransch
- Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Verksamhet enligt registret
Bolagets huvudinriktning skall vara att bedriva medicinsk forskning och utveckling samt försäljning av medicinska preparat.
Bankgironummer
- 189-8139
- Tom Saldeen AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Uppsala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-26
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att bedriva medicinsk forskning och utveckling samt försäljning av medicinska preparat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.