Start › Dalarnas län › Nusnäs
UE Teknik AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 033 | 1 789 | 1 858 | 2 167 | 1 982 | 1 666 |
| Nettoomsättning | 1 033 | 1 789 | 1 858 | 2 167 | 1 982 | 1 666 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 801 | 1 215 | 1 357 | 1 358 | 1 446 | 1 028 |
| Handelsvaror | 221 | 461 | 568 | 484 | 656 | 415 |
| Övriga externa kostnader | 197 | 160 | 177 | 206 | 203 | 176 |
| Personalkostnader | 344 | 547 | 554 | 608 | 514 | 388 |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 42 | 54 | 60 | 73 | 50 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 5 | 3 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 232 | 573 | 501 | 809 | 536 | 638 |
| Finansiella poster | −19 | 58 | 69 | −48 | −4 | 20 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 59 | 21 | 1 | 0 | 20 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 25 | 0 | −48 | 48 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 214 | 632 | 571 | 762 | 532 | 657 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 15 | 6 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 15 | 6 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 214 | 646 | 577 | 762 | 532 | 657 |
| Skatt på årets resultat | 52 | 143 | 104 | 167 | 111 | 142 |
| Årets resultat | 162 | 503 | 473 | 594 | 421 | 516 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 524 | 4 376 | 4 471 | 4 007 | 3 208 | 2 934 |
| Anläggningstillgångar | 510 | 45 | 87 | 142 | 201 | 94 |
| Materiella anläggningstillgångar | 85 | 45 | 87 | 142 | 201 | 94 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 85 | 45 | 87 | 142 | 201 | 77 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 425 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 425 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 014 | 4 331 | 4 383 | 3 866 | 3 006 | 2 840 |
| Kortfristiga fordringar | 473 | 538 | 651 | 246 | 323 | 535 |
| Kundfordringar | 287 | 438 | 502 | 208 | 239 | 350 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 42 | 135 | 36 | 52 | 0 |
| Övriga fordringar | 177 | 52 | 13 | 1 | 31 | 130 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 5 | 1 | 1 | 1 | 56 |
| Kortfristiga placeringar | 2 752 | 2 602 | 2 065 | 1 517 | 1 565 | 769 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 2 752 | 2 602 | 2 065 | 1 517 | 1 565 | 769 |
| Kassa och bank | 789 | 1 191 | 1 667 | 2 103 | 1 119 | 1 536 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 524 | 4 376 | 4 471 | 4 007 | 3 208 | 2 934 |
| Eget kapital | 4 098 | 4 236 | 4 133 | 3 660 | 3 066 | 2 644 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 048 | 4 186 | 4 083 | 3 610 | 3 016 | 2 594 |
| Balanserat resultat | 3 886 | 3 683 | 3 810 | 3 216 | 2 794 | 2 279 |
| Årets resultat | 162 | 503 | 473 | 594 | 421 | 516 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 15 | 21 | 21 | 21 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 15 | 21 | 21 | 21 |
| Kortfristiga skulder | 427 | 140 | 323 | 326 | 121 | 269 |
| Leverantörsskulder | 47 | 4 | 161 | 0 | 11 | 188 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 41 | 0 | 48 |
| Övriga skulder | 370 | 126 | 153 | 144 | 94 | 17 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 11 | 9 | 142 | 16 | 16 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 300 | 400 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 016 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen minskade med 42,26 % jämfört med föregående år, vilket främst beror på en högre arbetsbelastning i företagsledarens andra bolag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 450 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 450 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 25 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 25 | 0 | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 85 | 85 | 85 | 85 | 85 | 85 | 85 |
| Ackumulerade avskrivningar | 85 | 85 | 85 | 85 | 85 | 68 | 51 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 0 | 17 | 17 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 479 | 400 | 400 | 400 | 400 | 219 | 219 |
| Årets inköp | 79 | – | – | – | 181 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 394 | 355 | 313 | 258 | 199 | 142 | 110 |
| Årets avskrivningar | 39 | 42 | 54 | 60 | 56 | 33 | – |
Om bolaget
- Adress
- SIONSVÄGEN 41, 792 77 NUSNÄS
- Registrerat
- 2010-12-06
- Bransch
- Partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utöva konsulttjänster inom radioteknik och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5288-2925
- UE TEKNIK AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mora
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är konsulttjänster inom radioteknik. Företaget har sitt säte i Mora .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.