Start › Västernorrlands län › Sundsvall
Sandberg & Co AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 119 | 1 341 | 1 510 | 687 | 1 682 | 1 241 | 1 410 | 1 221 |
| Nettoomsättning | 119 | 1 341 | 1 429 | 687 | 1 485 | 1 241 | 1 410 | 1 221 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 81 | 0 | 197 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 358 | 1 097 | 1 062 | 981 | 976 | 889 | 970 | 965 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 1 | 0 | 5 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 201 | 300 | 293 | 244 | 265 | 238 | 297 | 303 |
| Personalkostnader | 151 | 797 | 767 | 732 | 702 | 647 | 669 | 658 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | – | 0 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Rörelseresultat | −239 | 244 | 449 | −294 | 706 | 352 | 440 | 256 |
| Finansiella poster | 179 | 59 | −12 | 81 | 1 | 165 | −26 | 50 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 176 | 54 | – | – | 0 | 162 | −26 | 50 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 7 | −12 | 81 | 2 | 3 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | 303 | 437 | −213 | 707 | 518 | 414 | 306 |
| Bokslutsdispositioner | 176 | −86 | −90 | – | – | – | 0 | 171 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 176 | −86 | −90 | – | – | – | 0 | 171 |
| Resultat före skatt | 116 | 217 | 347 | −213 | 707 | 518 | 414 | 477 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 53 | 56 | 0 | 164 | 89 | 109 | 119 |
| Årets resultat | 113 | 164 | 291 | −213 | 543 | 429 | 305 | 358 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 455 | 2 222 | 2 233 | 2 050 | 2 489 | 2 161 | 1 915 | 1 811 |
| Anläggningstillgångar | 518 | 821 | 1 035 | 885 | 782 | 737 | 1 030 | 991 |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 | – | – | 0 | 4 | 8 | 12 | 16 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 24 | 0 | 0 | 0 | 4 | 8 | 12 | 16 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 494 | 821 | 1 035 | 885 | 778 | 729 | 1 018 | 975 |
| Andelar i intresseföretag | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 331 | 287 | 239 | 176 | 127 | 79 | 36 |
| Andra långfristiga fordringar | 490 | 486 | 744 | 642 | 597 | 597 | 935 | 935 |
| Omsättningstillgångar | 937 | 1 401 | 1 199 | 1 165 | 1 707 | 1 424 | 885 | 820 |
| Kortfristiga fordringar | 476 | 338 | 311 | 205 | 427 | 326 | 351 | 214 |
| Kundfordringar | 0 | 127 | 173 | 130 | 290 | 157 | 244 | 83 |
| Övriga fordringar | 446 | 137 | 136 | 30 | 27 | 85 | 78 | 68 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 30 | 74 | 2 | 45 | 110 | 84 | 28 | 63 |
| Kortfristiga placeringar | 150 | 576 | 300 | 100 | 540 | 140 | 200 | 75 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 150 | 576 | 300 | 100 | 540 | 140 | 200 | 75 |
| Kassa och bank | 311 | 487 | 588 | 860 | 740 | 958 | 333 | 532 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 455 | 2 222 | 2 233 | 2 050 | 2 489 | 2 161 | 1 915 | 1 811 |
| Eget kapital | 1 441 | 1 640 | 1 770 | 1 757 | 2 238 | 1 952 | 1 768 | 1 709 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 391 | 1 590 | 1 720 | 1 707 | 2 188 | 1 902 | 1 718 | 1 659 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 278 | 1 426 | 1 428 | 1 920 | 1 645 | 1 473 | 1 412 | 1 301 |
| Årets resultat | 113 | 164 | 291 | −213 | 543 | 429 | 305 | 358 |
| Obeskattade reserver | 0 | 176 | 90 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 176 | 90 | – | – | – | – | – |
| Avsättningar | 0 | 331 | 287 | 239 | 176 | 127 | 79 | 36 |
| Kortfristiga skulder | 14 | 75 | 87 | 54 | 75 | 82 | 68 | 66 |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 4 | 2 | 3 | 2 | 1 | 7 |
| Övriga skulder | 4 | 63 | 73 | 42 | 57 | 65 | 52 | 44 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Ställda säkerheter | 0 | 331 | 287 | 239 | 176 | 127 | 79 | 36 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 311 | 312 | 293 | 278 | 269 | 257 | 245 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 311 | 312 | 293 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 707 | 2 188 | 1 902 | 1 718 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat med 108 % från föregående år, vilket beror på en högre beläggningsgrad under verksamhetsårets.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 54 % jämfört med föregående år på grund av att bolaget har valt att sänka beläggningsgraden.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte haft någon negativ effekt på företagets verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 490 | 486 | 632 | 632 | 597 | 597 | 935 | 935 | 435 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 200 | – | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 331 | 287 | 239 | 176 | 127 | 79 | 36 |
| Årets inköp | 48 | 44 | 48 | 62 | 50 | 48 | 43 | 36 |
| Försäljningar och utrangeringar | 379 | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Årets inköp | 30 | – | – | – | – | – | – | 20 |
| Ackumulerade avskrivningar | 26 | 20 | 20 | 20 | 16 | 12 | 8 | 4 |
| Årets avskrivningar | 6 | – | – | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Om bolaget
- Adress
- LUDVIGSBERGSVÄGEN 13, 852 34 SUNDSVALL
- Registrerat
- 2010-12-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom projektledning, verksamhetsutveckling, marknadsföring, kommunikation samt fotografi och författande. Företaget bedriver också värdepappershandel och handel med fastigheter och bostadsrätter samt uthyrning av sådana.
Bankgironummer
- 700-4823
- SANDBERG & CO AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Sundsvall bedriver konsultverksamhet inom projektledning, verksamhetsutveckling och marknadsföring/kommunikation samt fotografi och författande. Företaget bedriver också värdepappershandel och handel med fastigheter/bostadsrätter samt uthyrning av sådana.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har konsultverksamheten inom projektledning varit vilande.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.