Start › Västra Götalands län › Västra Frölunda
Excavo AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 24 | 92 | 637 | 788 | 830 | 766 | 786 |
| Nettoomsättning | 22 | 143 | 558 | 758 | 828 | 409 | 786 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | −51 | 79 | 30 | 2 | 358 | 0 |
| Rörelsekostnader | 222 | 405 | 646 | 920 | 790 | 644 | 786 |
| Råvaror och förnödenheter | 55 | 64 | 177 | 241 | 207 | 109 | 188 |
| Övriga externa kostnader | 144 | 191 | 288 | 357 | 297 | 166 | 263 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 31 | 179 | 160 | 243 | 279 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 150 | 150 | 144 | 126 | 126 | 55 |
| Rörelseresultat | −198 | −313 | −9 | −132 | 40 | 122 | 0 |
| Finansiella poster | −8 | −16 | −20 | −18 | −19 | −1 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 16 | 20 | 18 | 19 | 1 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −206 | −329 | −29 | −150 | 21 | 121 | −4 |
| Resultat före skatt | −206 | −329 | −29 | −150 | 21 | 121 | −4 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 5 | 1 | 0 |
| Årets resultat | −206 | −329 | −29 | −150 | 16 | 120 | −4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 91 | 120 | 402 | 622 | 986 | 1 325 | 323 |
| Anläggningstillgångar | 70 | 94 | 243 | 393 | 418 | 544 | 40 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 30 | 54 | 203 | 353 | 378 | 504 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 30 | 54 | 203 | 353 | 378 | 504 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Andelar i intresseföretag | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 21 | 26 | 158 | 228 | 568 | 781 | 283 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 24 | 88 | 35 | 80 | 195 | 260 |
| Övriga fordringar | 10 | 24 | 88 | 29 | 7 | 195 | 183 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 6 | 73 | 0 | 77 |
| Kassa och bank | 12 | 3 | 71 | 193 | 487 | 586 | 23 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 91 | 120 | 402 | 622 | 986 | 1 325 | 323 |
| Eget kapital | −282 | −76 | 83 | 112 | 162 | 147 | 26 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −332 | −126 | 33 | 62 | 112 | 97 | −24 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −126 | 203 | 62 | 212 | 97 | −24 | −20 |
| Årets resultat | −206 | −329 | −29 | −150 | 16 | 120 | −4 |
| Långfristiga skulder | 12 | 78 | 145 | 211 | 278 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 12 | 78 | 145 | 211 | 278 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 361 | 117 | 174 | 298 | 545 | 1 179 | 297 |
| Skulder till kreditinstitut | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | 0 | 69 |
| Leverantörsskulder | 7 | 0 | 50 | 60 | 70 | 823 | 89 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 1 | 4 |
| Övriga skulder | 276 | 40 | 47 | 154 | 220 | 245 | 108 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 10 | 10 | 18 | 189 | 109 | 27 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | – | – |
| Företagsinteckningar | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 62 | 112 | 97 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 170 | – | 100 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Med anledning av kranhaveriet på lastbilen och det långa stilleståndet, har bolagets omsättning försämrats väsentligt under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 |
| Ackumulerade avskrivningar | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 809 | 2 809 | 2 809 | 2 809 | 2 690 | 2 690 | 2 060 | 2 060 |
| Årets inköp | – | – | – | 119 | 0 | 630 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 780 | 2 756 | 2 606 | 2 456 | 2 312 | 2 186 | 2 060 | 2 005 |
| Årets avskrivningar | 24 | 150 | 150 | 144 | 126 | 126 | 55 | – |
Om bolaget
- Adress
- GRIMMEREDSVÄGEN 21 A, 426 69 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat
- 2010-11-19
- Bransch
- Vägtransport, godstrafik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva åkeri- och transportverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 393-7018
- Excavo AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver åkerirörelse inom Haga Mölndal Lastbilscentral (HML) Företaget har sitt säte i Göteborg .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolagets egna kapital understiger det registrerade aktiekapitalet. Styrelsen är medveten om situationen och har valt att driva verksamheten vidare under eget ansvar med bedömningen att det finns förutsättningar att återställa kapitalet framåt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.