Start › Stockholms län › Bromma
Better & Better AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 641 | 1 310 | 628 | 690 | 657 | 475 | 386 | 276 |
| Nettoomsättning | 639 | 1 308 | 626 | 689 | 657 | 475 | 386 | 276 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 2 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 638 | 1 268 | 657 | 690 | 614 | 451 | 384 | 271 |
| Råvaror och förnödenheter | 32 | 37 | 27 | 21 | 46 | 44 | 24 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 298 | 947 | 280 | 313 | 250 | 198 | 227 | 194 |
| Personalkostnader | 308 | 284 | 350 | 355 | 318 | 134 | 134 | 69 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 75 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 | 42 | −29 | 0 | 43 | 24 | 1 | 5 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −19 | 0 | 1 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | −5 | 0 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 14 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 | 42 | −30 | 0 | 43 | 5 | 2 | 5 |
| Resultat före skatt | 3 | 42 | −30 | 0 | 43 | 5 | 2 | 5 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 12 | 0 | 3 | 12 | 4 | 2 | 3 |
| Årets resultat | −2 | 30 | −30 | −3 | 31 | 1 | 0 | 3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 141 | 160 | 248 | 192 | 174 | 197 | 261 | 210 |
| Anläggningstillgångar | 75 | 69 | 173 | 69 | 69 | 69 | 150 | 150 |
| Materiella anläggningstillgångar | 75 | 75 | 179 | 75 | 75 | 75 | 150 | 150 |
| Byggnader och mark | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 150 | 150 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 104 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | −6 | −6 | −6 | −6 | −6 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 0 | −6 | −6 | −6 | −6 | −6 | 0 | −1 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 66 | 91 | 74 | 122 | 105 | 127 | 111 | 60 |
| Kortfristiga fordringar | 57 | 44 | 63 | 46 | 61 | 64 | 40 | 10 |
| Kundfordringar | 0 | −3 | 26 | 22 | 42 | 42 | 31 | 0 |
| Övriga fordringar | 57 | 45 | 37 | 25 | 12 | 17 | 3 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 2 | – | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | – | 14 | 20 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | – | 14 | 20 |
| Kassa och bank | 9 | 47 | 11 | 76 | 44 | 63 | 58 | 30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 141 | 160 | 248 | 192 | 174 | 197 | 261 | 210 |
| Eget kapital | 125 | 127 | 97 | 123 | 126 | 95 | 94 | 94 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 75 | 77 | 47 | 73 | 76 | 45 | 44 | 44 |
| Balanserat resultat | 77 | 47 | 76 | 76 | 45 | 44 | 44 | 41 |
| Årets resultat | −2 | 30 | −30 | −3 | 31 | 1 | 0 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 17 | 33 | 151 | 69 | 48 | 102 | 167 | 116 |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 32 | 18 | 15 | 18 | 20 | 0 |
| Skatteskulder | 5 | 8 | −4 | 15 | 16 | 6 | 4 | 7 |
| Övriga skulder | 0 | 12 | 111 | 23 | 6 | 68 | 117 | 83 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 12 | 12 | 10 | 10 | 25 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 73 | 76 | 45 | 44 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Etableringen i Västra Götaland (Hjo & Tidaholm) samt start av samarbete med Fjällmassage AB i Kiruna har, tillsammans med lättnaden av restriktionerna som lett till fler kunder även i Stockholm, fört med sig en ökning av omsättningen med ca 45%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | −1 | −2 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 1 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 150 | 150 |
Om bolaget
- Adress
- ARKITEKTVÄGEN 54, 168 32 BROMMA
- Registrerat
- 2010-11-12
- Bransch
- Fysioterapeutisk verksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva verksamhet inom manuell behandling, träning, coachning och utbildning, nationellt och internationellt, inklusive utveckling och produktion av utbildningsmaterial, kompendier, böcker, eböcker och film på svenska, engelska och tyska, samt långsiktiga investeringar i företag, värdepapper och fastigheter. Verksamheten omfattar även utforskning av natur- och vandringsområden, rapportering från dessa samt utbildning och rådgivning kring förberedelser för och genomförande av vandringsturer på blogg och i bokform, anordnande av gruppturer i fjällen med inrikting mot engelsktalande kunder från Europa och Nordamerika. Bloggen syftar till att stimulera läsare till registrering av deras epostadress för att informera om uppdateringar samt marknadsföra produkter och tjänster via epost. Trafik till bloggen genereras främst genom sociala medier med användande av poster med text, ljud och video samt automatiserande programvaror.
Bankgironummer
- 607-8158
- Better & Better AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-03
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Stockholm och säljer naprapatbehandlingar på flera orter i landet samt erbjuder fjällturer och utbildningar inom hälsa och välbefinnande
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.