Start › Uppsala län › Uppsala
Hemmingsson Konsult & Invest AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 701 | 756 | 710 | 412 | 109 | 430 | 164 |
| Nettoomsättning | 701 | 756 | 710 | 233 | 108 | 429 | 161 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 179 | 0 | 0 | 3 |
| Rörelsekostnader | 32 | 27 | 30 | 80 | 38 | 59 | 131 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 34 | 30 | 36 | 101 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 21 | 23 | 26 | 7 | 22 | 30 |
| Personalkostnader | 9 | 6 | 7 | 18 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 |
| Rörelseresultat | 669 | 729 | 680 | 333 | 71 | 370 | 33 |
| Finansiella poster | 1 867 | 959 | 831 | 1 910 | 281 | 485 | 485 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 2 160 | 1 152 | 936 | 1 910 | 282 | 485 | 485 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 7 | 3 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 295 | 200 | 107 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 536 | 1 688 | 1 511 | 2 243 | 352 | 855 | 518 |
| Bokslutsdispositioner | −169 | 646 | 170 | −111 | 2 048 | 500 | 500 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −169 | 646 | 170 | −111 | −705 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | 0 | 2 753 | 500 | 500 |
| Resultat före skatt | 2 367 | 2 334 | 1 681 | 2 132 | 2 399 | 1 355 | 1 018 |
| Skatt på årets resultat | 105 | 289 | 180 | 69 | 436 | 186 | 114 |
| Årets resultat | 2 262 | 2 045 | 1 501 | 2 063 | 1 963 | 1 169 | 904 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 642 | 2 298 | 2 593 | 3 533 | 3 595 | 1 524 | 1 134 |
| Anläggningstillgångar | 91 | 386 | 386 | 493 | 524 | 523 | 122 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 91 | 386 | 386 | 493 | 524 | 523 | 122 |
| Andelar i koncernföretag | 91 | 91 | 91 | 91 | 122 | 121 | 122 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 402 | 402 | 402 | 0 |
| Ägarintressen i övriga företag | 0 | 295 | 295 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 552 | 1 912 | 2 207 | 3 040 | 3 071 | 1 001 | 1 012 |
| Kortfristiga fordringar | 2 300 | 1 261 | 955 | 1 587 | 904 | 536 | 548 |
| Kundfordringar | 6 | 0 | 216 | 231 | 0 | 30 | 36 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 160 | 1 152 | 720 | 1 085 | 753 | 500 | 500 |
| Övriga fordringar | 135 | 109 | 19 | 271 | 152 | 6 | 12 |
| Kassa och bank | 251 | 651 | 1 252 | 1 453 | 2 167 | 465 | 463 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 642 | 2 298 | 2 593 | 3 533 | 3 595 | 1 524 | 1 134 |
| Eget kapital | 2 358 | 2 096 | 1 866 | 2 665 | 2 402 | 1 239 | 1 020 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 308 | 2 046 | 1 816 | 2 615 | 2 352 | 1 189 | 970 |
| Balanserat resultat | 46 | 2 | 315 | 552 | 389 | 20 | 66 |
| Årets resultat | 2 262 | 2 045 | 1 501 | 2 063 | 1 963 | 1 169 | 904 |
| Obeskattade reserver | 169 | 0 | 646 | 816 | 705 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 169 | 0 | 646 | 816 | 705 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 115 | 202 | 81 | 53 | 489 | 285 | 114 |
| Leverantörsskulder | 4 | 6 | 8 | 2 | 0 | 1 | 29 |
| Skatteskulder | 56 | 138 | 20 | 0 | 471 | 231 | 78 |
| Övriga skulder | 43 | 45 | 43 | 42 | 10 | 46 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 10 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 2 000 | 2 000 | 1 500 | 2 300 | 1 800 | 800 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 615 | 2 352 | 1 189 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av utökat tjänsteåtagande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ett tillfälligt konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då det föregående räkenskapsår utfördes arbete av tillfällig karaktär.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökad efterfrågan av specialkompetens som bolaget besitter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 402 | 402 | 402 | 120 | 120 |
| Årets inköp | – | 0 | 402 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 120 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 120 | 120 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 91 | 91 | 91 | 91 | 122 | 121 | 122 | 122 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 85 | 2 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 116 | 0 | 2 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 200 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 200 | 200 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | 200 | 0 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 402 | 402 | 402 | 402 | 402 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 402 | 107 | 107 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 295 | 0 | 107 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BROSTUGEVÄGEN 20, 756 53 UPPSALA
- Registrerat
- 2010-11-08
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva rådgivning, projektledning och konsult- verksamhet inom IT och kommunikationsområdet, investera i och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 704-3193
- Hemmingsson Konsult & Invest AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-07
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver rådgivning, projektledning och konsultverksamhet inom IT och kommunikationsområdet samt investerar i och förvaltar fast och lös egendom. Bolaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.