Start › Stockholms län › Bromma
Silvertornet Förvaltning AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-10 | 2022-08 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 77 | 160 | 71 | 53 | 0 | 4 | 0 | 247 | 441 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 59 | 53 | 0 | 0 | 0 | 174 | 427 |
| Övriga rörelseintäkter | 77 | 160 | 12 | – | 0 | 4 | 0 | 73 | 14 |
| Rörelsekostnader | 390 | 469 | 790 | 222 | 325 | 394 | 428 | 845 | 910 |
| Övriga externa kostnader | 293 | 361 | 301 | 41 | 251 | 291 | 329 | 284 | 419 |
| Personalkostnader | 97 | 108 | 488 | 181 | 74 | 103 | 99 | 561 | 491 |
| Rörelseresultat | −313 | −309 | −719 | −170 | −325 | −391 | −428 | −597 | −470 |
| Finansiella poster | −29 | 624 | −217 | 20 442 | −1 813 | 71 | −71 | −234 | 118 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 408 | 20 600 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 133 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 64 | 72 | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 93 | −552 | 652 | 158 | 1 813 | −71 | 71 | 368 | −117 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −342 | 315 | −936 | 20 272 | −2 138 | −320 | −500 | −832 | −352 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 192 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 192 |
| Resultat före skatt | −342 | 315 | −936 | 20 272 | −2 138 | −320 | −500 | −832 | −160 |
| Årets resultat | −342 | 315 | −936 | 20 272 | −2 138 | −320 | −500 | −832 | −160 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-10 | 2022-08 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 560 | 5 177 | 4 995 | 27 680 | 7 349 | 9 686 | 10 204 | 10 864 | 11 961 |
| Anläggningstillgångar | 2 740 | 2 833 | 2 267 | 4 079 | 4 232 | 2 845 | 2 773 | 5 370 | 5 978 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 740 | 2 833 | 2 267 | 4 079 | 4 232 | 2 845 | 2 773 | 5 370 | 5 978 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 5 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 734 | 1 734 | 1 734 | 1 734 | 1 734 | 1 734 | 1 734 | 1 234 | 1 429 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 006 | 1 099 | 534 | 2 341 | 2 498 | 1 111 | 1 040 | 4 136 | 4 549 |
| Omsättningstillgångar | 1 820 | 2 344 | 2 728 | 23 601 | 3 117 | 6 841 | 7 431 | 5 493 | 5 983 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 233 | 38 | 20 833 | 194 | 323 | 58 | 67 | 171 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 66 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 20 600 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 43 | 19 | 33 | 40 | 54 | 28 | 22 | 126 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 190 | 19 | 134 | 154 | 269 | 30 | 45 | 45 |
| Kassa och bank | 1 820 | 2 111 | 2 690 | 2 768 | 2 923 | 6 519 | 7 373 | 5 427 | 5 812 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 560 | 5 177 | 4 995 | 27 680 | 7 349 | 9 686 | 10 204 | 10 864 | 11 961 |
| Eget kapital | 4 528 | 5 080 | 4 969 | 27 600 | 7 328 | 9 653 | 10 157 | 10 833 | 11 894 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 478 | 5 030 | 4 919 | 27 550 | 7 278 | 9 603 | 10 107 | 10 783 | 11 844 |
| Balanserat resultat | 4 820 | 4 715 | 5 855 | 7 278 | 9 416 | 9 923 | 10 606 | 11 615 | 12 004 |
| Årets resultat | −342 | 315 | −936 | 20 272 | −2 138 | −320 | −500 | −832 | −160 |
| Kortfristiga skulder | 32 | 97 | 26 | 79 | 21 | 32 | 48 | 30 | 67 |
| Leverantörsskulder | 0 | 22 | 16 | 11 | 12 | 24 | 39 | 23 | 48 |
| Skatteskulder | 1 | – | 0 | 2 | – | – | – | 0 | 12 |
| Övriga skulder | 25 | 68 | 3 | 56 | 3 | 3 | 3 | 1 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 7 | 10 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-10 | 2022-08 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 204 | 21 500 | – | 188 | 184 | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 27 550 | 7 278 | 9 603 | 10 107 | 10 783 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget har efter bokslutsdagen förvärvat 50% av aktierna i Profab Fastights AB med org.nr 556681-7267.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen är 0 då verksamheten varit vilande under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a en planerad och medveten minskning av antal uppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-10-31 | 2024-10-31 | 2023-10-31 | 2022-10-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 171 | 3 171 | 3 157 | 4 311 | 4 311 | 1 111 | 1 111 | 4 500 | 4 500 | 3 000 |
| Årets inköp | 0 | 14 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 1 155 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 164 | 2 071 | 2 623 | 1 971 | 1 813 | 0 | 71 | 394 | 26 | 143 |
| Årets nedskrivningar | 93 | 0 | 652 | 158 | 1 813 | 0 | 0 | 368 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-10-31 | 2024-10-31 | 2023-10-31 | 2022-10-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 734 | 1 734 | 1 734 | 1 734 | 1 734 | 1 734 | 1 734 | 1 234 | 1 429 | 429 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 500 | 1 000 | 1 000 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 196 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 3 817 | 3 569 | 2 803 | 2 585 | 2 828 | 3 435 | 2 234 | 1 292 | 1 721 | – |
Om bolaget
- Adress
- NÅSVÄGEN 7, 167 75 BROMMA
- Registrerat
- 2010-11-04
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva fastighetsskötsel, byggstädning, trädgårds- och markskötsel, konsultationer inom området byggnadsentreprenader och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 373-6808
- Silvertornet Förvaltning AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-21
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva konsultationer inom byggentreprenader, bedriva fastighetsskötsel, byggstädning, trädgårds- och marksskötsel och därmed förenlig verksamhet. Ingen verksamhet har bedrivits under året. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.