Start › Stockholms län › Stockholm
Pearly Smiles Sweden AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 085 | 2 326 | 1 965 | 835 | 48 | 3 | 8 | 1 684 |
| Nettoomsättning | 3 085 | 2 280 | 1 965 | 835 | 48 | 3 | 8 | 1 684 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 46 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 825 | 1 547 | 1 220 | 459 | 44 | 17 | 4 | 937 |
| Handelsvaror | 3 | – | – | – | – | – | 0 | 93 |
| Övriga externa kostnader | 785 | 646 | 214 | 120 | 42 | 17 | 36 | 315 |
| Personalkostnader | 962 | 825 | 1 005 | 339 | 2 | 0 | −32 | 528 |
| Av- och nedskrivningar | 76 | 76 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 260 | 779 | 746 | 375 | 4 | −14 | 4 | 747 |
| Finansiella poster | 32 | 191 | 283 | 14 | 200 | 67 | −1 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 170 | 283 | 14 | 200 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 67 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 37 | 24 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 292 | 970 | 1 029 | 389 | 204 | 53 | 4 | 747 |
| Bokslutsdispositioner | 270 | 0 | −230 | – | – | 0 | 236 | −188 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 270 | 0 | −230 | – | – | 0 | 236 | −188 |
| Resultat före skatt | 1 562 | 970 | 799 | 389 | 204 | 53 | 240 | 559 |
| Skatt på årets resultat | 328 | 177 | 167 | 81 | – | 0 | 53 | 125 |
| Årets resultat | 1 234 | 793 | 632 | 308 | 204 | 53 | 187 | 434 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 473 | 3 048 | 2 214 | 1 399 | 707 | 488 | 550 | 1 232 |
| Anläggningstillgångar | 291 | 368 | – | – | 0 | 300 | 300 | 300 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 39 | 52 | – | – | – | – | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 39 | 52 | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 190 | 253 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 190 | 253 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 63 | 63 | – | – | 0 | 300 | 300 | 300 |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | – | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 300 | 300 | 300 |
| Andra långfristiga fordringar | 38 | 38 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 182 | 2 680 | 2 214 | 1 399 | 707 | 188 | 250 | 932 |
| Kortfristiga fordringar | 264 | 296 | 313 | 610 | 13 | 17 | 104 | 159 |
| Kundfordringar | 210 | 228 | 225 | 570 | 0 | 3 | 0 | 114 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 0 | 11 | 14 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 22 | 51 | 0 | 13 | 14 | 104 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 53 | 47 | 26 | 26 | – | – | 0 | 46 |
| Kassa och bank | 2 918 | 2 384 | 1 901 | 789 | 694 | 172 | 146 | 773 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 473 | 3 048 | 2 214 | 1 399 | 707 | 488 | 550 | 1 232 |
| Eget kapital | 2 628 | 1 595 | 952 | 945 | 637 | 433 | 380 | 693 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 578 | 1 545 | 902 | 895 | 587 | 383 | 330 | 643 |
| Balanserat resultat | 1 345 | 752 | 270 | 587 | 383 | 330 | 143 | 209 |
| Årets resultat | 1 234 | 793 | 632 | 308 | 204 | 53 | 187 | 434 |
| Obeskattade reserver | 0 | 270 | 270 | 40 | 40 | 40 | 40 | 276 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 270 | 270 | 40 | 40 | 40 | 40 | 276 |
| Kortfristiga skulder | 845 | 1 183 | 992 | 414 | 30 | 15 | 130 | 263 |
| Leverantörsskulder | 25 | 257 | – | – | – | 0 | 2 | 54 |
| Skatteskulder | 319 | 131 | 258 | 83 | 0 | 0 | 118 | 162 |
| Övriga skulder | 371 | 700 | 632 | 282 | 7 | 2 | 2 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 129 | 96 | 102 | 50 | 23 | 13 | 8 | 45 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 500 | 200 | 150 | 625 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 895 | 587 | 383 | 330 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 25 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ARTEMISGATAN 17, 115 42 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2010-11-02
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva allmäntandvård och estetiska skönhetsbehandlingar samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 708-0500
- Pearly Smiles Sweden AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver tandvård och estetiska behandlingar. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.