Start › Västmanlands län › Västerås
Enterprise of Sweden AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 182 | 539 | 526 | 579 | 333 | 82 | 380 |
| Nettoomsättning | 0 | 157 | 539 | 526 | 579 | 333 | 82 | 300 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 25 | – | – | – | – | 0 | 80 |
| Rörelsekostnader | 781 | 278 | 966 | 766 | 800 | 490 | 149 | 173 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 18 | – | 0 | 12 | 13 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 623 | 210 | 299 | 220 | 262 | 163 | 74 | 165 |
| Personalkostnader | 119 | 52 | 571 | 468 | 460 | 236 | 0 | 7 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 16 | 78 | 78 | 78 | 78 | 63 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 39 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −781 | −97 | −427 | −240 | −221 | −156 | −67 | 207 |
| Finansiella poster | 2 999 | 574 | 1 294 | −555 | 493 | 437 | 2 810 | 666 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 1 010 | 670 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 2 975 | 344 | – | 0 | 500 | 438 | 1 800 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 957 | 366 | 6 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 24 | 217 | 50 | 1 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −13 | −311 | 906 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 24 | 16 | 13 | 0 | 1 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 218 | 477 | 868 | −795 | 272 | 281 | 2 742 | 873 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | – | – | 0 | 56 | −56 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 56 | −56 |
| Resultat före skatt | 2 218 | 477 | 868 | −795 | 272 | 281 | 2 798 | 818 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 37 |
| Årets resultat | 2 218 | 477 | 868 | −795 | 272 | 281 | 2 798 | 781 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 040 | 7 052 | 6 842 | 6 112 | 7 108 | 7 032 | 6 911 | 4 395 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 25 | 41 | 3 248 | 3 927 | 313 | 275 | 25 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 16 | 94 | 173 | 251 | 250 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | 0 | 16 | 94 | 173 | 251 | 250 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 25 | 25 | 3 154 | 3 755 | 62 | 25 | 25 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | 54 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 3 075 | 3 730 | 37 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 040 | 7 027 | 6 801 | 2 864 | 3 180 | 6 719 | 6 636 | 4 370 |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 642 | 1 435 | 484 | 698 | 527 | 2 648 | 974 |
| Kundfordringar | – | 0 | 16 | 0 | 40 | 24 | 20 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 670 |
| Övriga fordringar | 28 | 485 | 1 305 | 372 | 505 | 443 | 2 599 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 157 | 114 | 113 | 153 | 61 | 29 | 300 |
| Kassa och bank | 9 012 | 6 385 | 5 366 | 2 380 | 2 482 | 6 191 | 3 988 | 3 396 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 040 | 7 052 | 6 842 | 6 112 | 7 108 | 7 032 | 6 911 | 4 395 |
| Eget kapital | 9 028 | 7 019 | 6 747 | 6 074 | 7 056 | 6 968 | 6 864 | 4 238 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 8 978 | 6 969 | 6 697 | 6 024 | 7 006 | 6 918 | 6 814 | 4 188 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 6 759 | 6 492 | 5 829 | 6 819 | 6 734 | 6 637 | 4 016 | 3 407 |
| Årets resultat | 2 218 | 477 | 868 | −795 | 272 | 281 | 2 798 | 781 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 56 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 56 |
| Kortfristiga skulder | 12 | 33 | 95 | 37 | 51 | 64 | 47 | 102 |
| Leverantörsskulder | 8 | 1 | 29 | 6 | 7 | 7 | 2 | 4 |
| Skatteskulder | 0 | 11 | 18 | 13 | 11 | 4 | 37 | 97 |
| Övriga skulder | 5 | 21 | 49 | 18 | 34 | 52 | 8 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Eventualförpliktelser | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 195 | 188 | 184 | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 6 918 | 6 814 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Efterutdelning har utbetalats innan årsstämman med 209 550 kr 2025-02-07 vilket har minskat till årsstämmans förfogande medel till 6 759 484 kronor.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Efterutdelning har utbetalats med 204 325 kr 2024-02-07 vilket har minskat till årsstämmans förfogande medel till 6 492 220 kr
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 13 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 | – | – | – | – | – | 13 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 691 | 3 730 | 37 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 3 759 | 49 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 66 | 12 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 617 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 617 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 344 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 344 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 344 | 0 | – | – |
| Omklassificeringar | 0 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 290 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 290 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 392 | 392 | 392 | 392 | 392 | 313 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 0 | 0 | 79 | 313 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 392 | 376 | 298 | 219 | 141 | 63 | – |
| Årets avskrivningar | 16 | 78 | 78 | 78 | 78 | 63 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GÅNGHOLMEN 47, 725 90 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2010-11-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultation inom projektledning, projekt- ering, och affärsutveckling inom energi och infrastrukturbranscher, förvaltning av fast och lös egendom, handel med värdepapper och andra finansiella instrument samt därtill hörande verksamhet. Bolaget skall även bedriva skötsel av trädgårdar, rådgivning inom trädgård, beskärning av träd, buskar, häckar och trädfällning samt trädgårdsdesign och entreprenader för anläggande av träd- gårdar bestående av markarbeten, läggning av trädgårdsplattor och trappsättning samt nyplanteringar och även urhyrning av anläggnings- och trädgårdsmaskiner, uthyrning av förare.
Bankgironummer
- 677-0556
- Enterprise of Sweden AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-17
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Västerås registrerades år 2010 och bedriver konsultation inom projektledning, projektering, och affärsutveckling inom energi och infrastrukturbranscher, förvaltning av fast ochlös egendom, handel med värdepapper och andra finansiella instrument samt därtill hörande verksamhet. Bolaget bedriver även skötsel av trädgårdar, rådgivning inom trädgård, beskärning av träd, buskar, häckar och trädfällning samt trädgårdsdesign och entreprenader för anläggande av trädgårdar bestående av markarbeten, läggning av trädgårdsplattor och trappsättning samt nyplanteringar och även urhyrning av anläggnings- och trädgårdsmaskiner, uthyrning av förare.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.