Start › Uppsala län › Uppsala
Kavarö Holding AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 7 | 18 | 9 | 36 | 9 | 8 | 8 | 13 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 18 | 9 | 36 | 9 | 8 | 8 | 13 | 13 |
| Rörelseresultat | −7 | −18 | −9 | −36 | −9 | −8 | −8 | −13 | −13 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 10 | 6 238 | 710 | 600 | −11 | 13 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 10 | 3 490 | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 2 742 | 700 | 600 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 6 | 10 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | −11 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | −18 | −9 | −26 | 6 229 | 702 | 592 | −24 | 0 |
| Resultat före skatt | −7 | −18 | −9 | −26 | 6 229 | 702 | 592 | −24 | 0 |
| Årets resultat | −7 | −18 | −9 | −26 | 6 229 | 702 | 592 | −24 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 618 | 7 021 | 7 232 | 7 532 | 7 838 | 1 653 | 1 652 | 1 592 | 1 616 |
| Anläggningstillgångar | 6 616 | 6 946 | 7 046 | 7 340 | 713 | 1 615 | 1 504 | 1 504 | 1 524 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 616 | 6 946 | 7 046 | 7 340 | 713 | 1 615 | 1 504 | 1 504 | 1 524 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 0 | 1 150 | 1 150 | 1 150 | 1 150 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 0 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 713 | 165 | 54 | 54 | 54 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 6 616 | 6 946 | 7 046 | 7 340 | – | – | – | 0 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 2 | 75 | 186 | 192 | 7 125 | 39 | 147 | 88 | 91 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 275 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 275 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 73 | 186 | 192 | 2 850 | 39 | 147 | 88 | 91 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 618 | 7 021 | 7 232 | 7 532 | 7 838 | 1 653 | 1 652 | 1 592 | 1 616 |
| Eget kapital | 6 553 | 6 999 | 7 217 | 7 426 | 7 647 | 1 643 | 1 641 | 1 050 | 1 074 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 503 | 6 949 | 7 167 | 7 376 | 7 597 | 1 593 | 1 591 | 1 000 | 1 024 |
| Balanserat resultat | 6 510 | 6 967 | 7 176 | 7 402 | 1 368 | 891 | 1 000 | 1 024 | 1 023 |
| Årets resultat | −7 | −18 | −9 | −26 | 6 229 | 702 | 592 | −24 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 65 | 22 | 15 | 105 | 191 | 10 | 10 | 542 | 542 |
| Leverantörsskulder | 0 | 12 | – | 0 | 10 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 55 | 0 | 5 | 95 | 170 | – | 0 | 532 | 532 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 7 597 | 1 593 | 1 591 | 1 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 300 | – | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 150 | 1 150 | 1 150 | 1 150 | 50 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 1 100 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 1 150 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 616 | 6 946 | 7 046 | 7 340 | 0 | 0 | 0 | 255 | 255 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 7 340 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 330 | 100 | 294 | 0 | – | – | 255 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 235 | 235 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 7 340 | 0 | – | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 54 | 54 | 91 |
Om bolaget
- Adress
- LUTHAGSESPLANADEN 1 A, 752 25 UPPSALA
- Registrerat
- 2010-11-01
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt förvalta fast egendom, bedriva entreprenadverksamhet inom byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 714-0049
- Kavarö Holding AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att förvalta fast egendom och att bedriva entreprenadverksamhet inom byggbranschen. Företaget har sitt säte i Uppsala .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.