Start › Västra Götalands län › Göteborg
GEMLO AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 454 | 576 | 1 022 | 1 197 | 615 | 238 | 423 | 764 | 811 | 107 |
| Nettoomsättning | 462 | 568 | 626 | 772 | 205 | 140 | 294 | 210 | 453 | 107 |
| Övriga rörelseintäkter | −8 | 8 | 396 | 425 | 410 | 98 | 130 | 554 | 358 | 0 |
| Rörelsekostnader | 281 | 312 | 858 | 1 133 | 504 | 260 | 546 | 562 | 605 | 146 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 15 | 550 | 751 | 139 | 79 | 159 | 135 | 255 | 66 |
| Övriga externa kostnader | 248 | 265 | 280 | 338 | 354 | 169 | 387 | 428 | 350 | 80 |
| Personalkostnader | 8 | 10 | 7 | 7 | 11 | 12 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 22 | 22 | 37 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 174 | 264 | 164 | 64 | 111 | −22 | −123 | 201 | 206 | −40 |
| Finansiella poster | 1 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | 2 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 174 | 267 | 165 | 64 | 111 | −22 | −124 | 201 | 206 | −40 |
| Resultat före skatt | 174 | 267 | 165 | 64 | 111 | −22 | −124 | 201 | 206 | −40 |
| Skatt på årets resultat | 36 | 54 | 33 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 139 | 213 | 133 | 64 | 111 | −22 | −124 | 201 | 206 | −40 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 532 | 603 | 678 | 377 | 299 | 147 | 504 | 469 | 307 | 171 |
| Anläggningstillgångar | 122 | 43 | 65 | 147 | 10 | – | – | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 | 13 | 20 | 26 | – | – | – | – | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 7 | 13 | 20 | 26 | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 | 30 | 45 | 121 | 10 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 15 | 30 | 45 | 121 | 10 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 100 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 410 | 560 | 613 | 230 | 289 | 147 | 504 | 469 | 307 | 171 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 27 | 25 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 27 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 195 | 159 | 334 | 88 | 79 | 24 | 279 | 255 | 185 | 106 |
| Kundfordringar | 64 | 24 | 162 | 36 | 28 | 0 | 249 | 196 | 133 | 87 |
| Övriga fordringar | 111 | 114 | 171 | 39 | 51 | 24 | 22 | 29 | 22 | 14 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 21 | 21 | 1 | 13 | – | 0 | 8 | 30 | 30 | 4 |
| Kassa och bank | 215 | 402 | 279 | 142 | 210 | 124 | 225 | 214 | 94 | 40 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 532 | 603 | 678 | 377 | 299 | 147 | 504 | 469 | 307 | 171 |
| Eget kapital | 364 | 376 | 335 | 202 | 138 | 27 | −123 | 1 | −200 | −406 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 314 | 326 | 285 | 152 | 88 | −23 | −173 | −49 | −250 | −456 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 176 | 113 | 152 | 88 | −23 | −1 | −49 | −250 | −456 | −416 |
| Årets resultat | 139 | 213 | 133 | 64 | 111 | −22 | −124 | 201 | 206 | −40 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 11 | 11 | 25 | 40 | 415 | 415 | 415 | 415 |
| Övriga skulder | – | 0 | 11 | 11 | 25 | 40 | 415 | 415 | 415 | 415 |
| Kortfristiga skulder | 167 | 228 | 333 | 164 | 136 | 81 | 211 | 53 | 92 | 162 |
| Förskott från kunder | – | 0 | 4 | 3 | 0 | 35 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 5 | 0 | 0 | 39 | 0 | 1 | 32 | 110 |
| Skatteskulder | 90 | 87 | 33 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 63 | 130 | 151 | 145 | 126 | 1 | 206 | 48 | 49 | 42 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 10 | 141 | 17 | 10 | 7 | 5 | 3 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 163 | 150 | 172 | 0 | 80 | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 163 | 150 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 88 | −23 | −173 | −49 | −250 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 172 | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 172 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | 172 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen avviker med mer än 30% vilket beror på att omsättningen går i vågor beroende på tillfälliga konsultuppdrag under vissa perioder.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen avviker med mer än 30% vilket beror på att omsättningen går i vågor beroende på tillfälliga konsultuppdrag under vissa perioder.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Omsättningen går i vågor beroende på tillfälliga konsultuppdrag under vissa perioder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 |
| Årets inköp | 100 |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 33 | 33 | 33 |
| Årets inköp | – | – | – | 33 |
| Ackumulerade avskrivningar | 26 | 20 | 13 | 7 |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 75 | 75 | 151 | 10 | 10 |
| Årets inköp | – | – | – | 141 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 76 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 60 | 45 | 30 | 30 | – | – |
| Årets avskrivningar | 15 | 15 | 15 | 30 | – | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 15 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ASPEDALSVÄGEN 8, 417 27 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2010-10-08
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom teknik. Uthyrning av lokaler och lager. Bilförsäljning. Bilverkstad. Biluthyrning. Försäljning av cykelartiklar och cykeltvättar.
Bankgironummer
- 706-1104
- Gemlo AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-17
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet består i att serva och reparera bilar, bygga motorer, tiihandahålla teknisk konsultation inom teknik och sälj samt uthyrning av lokaler till privatpersoner och företag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.