Start › Västra Götalands län › Trollhättan
Jolly Hunjan AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 193 | 1 189 | 1 274 | 1 292 | 1 415 | 1 397 | 1 532 |
| Nettoomsättning | 1 154 | 1 158 | 1 274 | 1 292 | 1 369 | 1 312 | 1 427 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 39 | 31 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | 0 | 0 | 45 | 85 | 105 |
| Rörelsekostnader | 921 | 930 | 987 | 1 582 | 1 498 | 1 529 | 1 203 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 57 | 62 | 42 | 20 | 18 | 50 | 56 |
| Övriga externa kostnader | 285 | 558 | 647 | 695 | 703 | 817 | 600 |
| Personalkostnader | 494 | 225 | 213 | 807 | 705 | 625 | 523 |
| Av- och nedskrivningar | 85 | 85 | 85 | 43 | 72 | 37 | 24 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 17 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 272 | 258 | 287 | −290 | −83 | −132 | 329 |
| Finansiella poster | −84 | −136 | −171 | −97 | −43 | −507 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 500 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 84 | 136 | 174 | 97 | 43 | 7 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 188 | 123 | 116 | −387 | −126 | −638 | 328 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 82 | −82 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 82 | −82 |
| Resultat före skatt | 188 | 123 | 116 | −387 | −126 | −557 | 246 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 52 |
| Årets resultat | 188 | 123 | 116 | −387 | −126 | −557 | 193 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 676 | 644 | 709 | 695 | 790 | 842 | 1 145 |
| Anläggningstillgångar | 285 | 366 | 448 | 451 | 538 | 619 | 859 |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 | 105 | 189 | 210 | 299 | 360 | 50 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 20 | 105 | 189 | 210 | 299 | 360 | 50 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 265 | 261 | 259 | 241 | 239 | 260 | 810 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 |
| Fordringar hos koncernföretag | 265 | 261 | 259 | 241 | 239 | 260 | 310 |
| Omsättningstillgångar | 391 | 278 | 260 | 244 | 251 | 223 | 286 |
| Varulager m.m. | 269 | 165 | 138 | 72 | 59 | 33 | 3 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 218 | 165 | 138 | 72 | 59 | 33 | 3 |
| Förskott till leverantörer | 51 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 118 | 109 | 121 | 170 | 192 | 188 | 142 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 5 | 6 | 0 |
| Övriga fordringar | 23 | 23 | 35 | 62 | 63 | 62 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 95 | 86 | 86 | 108 | 124 | 121 | 139 |
| Kassa och bank | 4 | 4 | 1 | 2 | 1 | 1 | 140 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 676 | 644 | 709 | 695 | 790 | 842 | 1 145 |
| Eget kapital | 304 | 116 | −6 | −122 | 264 | 390 | 947 |
| Bundet eget kapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Aktiekapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Fritt eget kapital | 4 | −184 | −306 | −422 | −36 | 90 | 647 |
| Balanserat resultat | −184 | −306 | −422 | −36 | 90 | 647 | 454 |
| Årets resultat | 188 | 123 | 116 | −387 | −126 | −557 | 193 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 82 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 82 |
| Långfristiga skulder | 238 | 312 | 452 | 646 | 288 | 256 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 49 | 165 | 264 | 251 | 157 | 119 | 0 |
| Checkräkningskredit | 188 | – | 188 | 394 | 131 | 137 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 146 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 135 | 216 | 264 | 171 | 237 | 196 | 116 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 96 | 144 | 69 | 0 |
| Checkräkningskredit | 116 | 188 | 223 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 0 | 6 | 12 | 31 | 45 | 6 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Övriga skulder | 12 | 21 | 28 | 50 | 50 | 72 | 82 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 | 8 | 7 | 13 | 12 | 10 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 90 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 500 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 265 | 261 | 259 | 241 | 239 | 260 | 310 |
| Årets inköp | 0 | 2 | 18 | 3 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | −4 | 0 | – | 0 | 21 | 50 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 378 | 378 | 378 | 314 | 477 | 465 | 118 | 118 |
| Årets inköp | – | 0 | 64 | 0 | 12 | 347 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 163 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 359 | 274 | 189 | 104 | 177 | 105 | 68 | 44 |
| Årets avskrivningar | 85 | 85 | 85 | 43 | 72 | 37 | 24 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 0 | 115 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- PETTERSBERGSVÄGEN 3, 461 53 TROLLHÄTTAN
- Registrerat
- 2010-10-05
- Bransch
- Övrig detaljhandel med brett sortiment
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta andelar i bolag jämte därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsledning, rekrytering av personal och e-handel. Bolaget ska bedriva försäljning av kosttillskott och andra livsmedel, hårprodukter, kläder. Bolaget ska bedriva import av livsmedel och kläder. Bolaget ska bedriva studievägledning för nationella och internationella studenter.
Bankgironummer
- 5092-8852
- Athahsampada AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Trollhättan
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-11
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver försäljning och marknadsföring av produkter inom hälsa och välbefinnande samt utbildnings- och konsultverksamhet inom försäljning, rekrytering, ledarskap, marknadsföring och affärsutveckling.Verksamheten bedrivs på såväl den svenska som internationella marknader.Bolaget äger 55 procent av aktierna i Truly Indian Restaurants International AB, org.nr 556757-1459.Bolaget fortsätter att utveckla den befintliga verksamheten med fokus på försäljning, utbildning, konsulttjänster och affärsutveckling.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolaget stärkt sitt resultat och sin finansiella ställning. Bolagets egna kapital har återställts och överstiger vid räkenskapsårets utgång det registrerade aktiekapitalet
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.