Start › Stockholms län › Stockholm
DARIC Holding AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 14 | 34 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 34 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | −14 | −34 | −2 | −1 | −1 | −1 | −1 |
| Finansiella poster | 0 | 34 | 39 | 39 | 51 | 20 | 17 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 30 | 19 | 19 | 38 | 0 | 17 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 4 | 21 | 20 | 14 | 20 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −14 | 0 | 38 | 38 | 50 | 19 | 16 |
| Resultat före skatt | −14 | 0 | 38 | 38 | 50 | 19 | 16 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 4 | 4 | 3 | 4 | 0 |
| Årets resultat | −14 | 0 | 34 | 34 | 47 | 15 | 16 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 874 | 888 | 888 | 854 | 820 | 772 | 757 |
| Anläggningstillgångar | 723 | 723 | 603 | 723 | 723 | 723 | 723 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 723 | 723 | 603 | 723 | 723 | 723 | 723 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 723 | 723 | 403 | 403 | 403 | 403 | 403 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 200 | 320 | 320 | 320 | 320 |
| Omsättningstillgångar | 150 | 164 | 284 | 130 | 96 | 49 | 34 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 23 | 138 | 21 | 21 | 45 | 14 |
| Övriga fordringar | 23 | 23 | 138 | 21 | 21 | 24 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 21 | 1 |
| Kassa och bank | 127 | 141 | 147 | 109 | 75 | 4 | 20 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 874 | 888 | 888 | 854 | 820 | 772 | 757 |
| Eget kapital | 762 | 776 | 776 | 742 | 708 | 660 | 645 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 712 | 726 | 726 | 692 | 658 | 610 | 595 |
| Balanserat resultat | 726 | 726 | 692 | 658 | 610 | 595 | 579 |
| Årets resultat | −14 | 0 | 34 | 34 | 47 | 15 | 16 |
| Kortfristiga skulder | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 |
| Övriga skulder | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 658 | 610 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under räkenskapsåret bröt pandemin Covid-19 ut i världen. Bolaget har hittills inte upplevt att pandemin påverkat verksamheten men styrelsen följer aktivt utvecklingen för att vidta åtgärder vid behov.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 200 | 200 | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 | 120 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 723 | 723 | 403 | 403 | 403 | 403 | 403 | 403 | 403 | 353 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Omklassificeringar | 0 | 320 | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KRUKMAKARGATAN 33 B, 118 51 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2010-09-29
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företaget har sitt säte i Linköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-03
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver förvaltning av fast och lös egendom.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.