Start › Stockholms län › Stockholm
JP Lanvin AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 210 | 369 | 2 367 | 2 945 | 3 384 | 1 709 | 1 430 | 1 642 | 2 731 |
| Nettoomsättning | 2 210 | 372 | 2 367 | 2 941 | 3 333 | 1 525 | 1 430 | 1 642 | 2 731 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −3 | 0 | 4 | 51 | 184 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 412 | 965 | 1 689 | 2 205 | 1 929 | 922 | 1 030 | 1 376 | 2 313 |
| Råvaror och förnödenheter | 22 | 9 | 1 | 3 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 4 | 8 | 80 | 36 | 446 |
| Övriga externa kostnader | 463 | 270 | 370 | 375 | 414 | 331 | 325 | 331 | 519 |
| Personalkostnader | 927 | 686 | 1 317 | 1 826 | 1 512 | 583 | 624 | 1 008 | 1 347 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | 798 | −596 | 679 | 741 | 1 455 | 788 | 400 | 266 | 418 |
| Finansiella poster | 1 | 11 | 15 | 0 | −2 | −4 | 0 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 12 | 19 | 1 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 5 | 1 | 2 | 4 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 799 | −585 | 693 | 740 | 1 452 | 784 | 400 | 266 | 417 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 392 | −183 | – | 0 | −159 | 0 | 0 | 1 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 392 | −183 | – | 0 | −159 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 1 |
| Resultat före skatt | 799 | −193 | 510 | 740 | 1 452 | 625 | 400 | 266 | 418 |
| Skatt på årets resultat | 151 | 0 | 113 | 157 | 300 | 135 | 87 | 63 | 98 |
| Årets resultat | 649 | −193 | 397 | 583 | 1 152 | 490 | 313 | 203 | 321 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 205 | 403 | 1 544 | 1 865 | 2 691 | 1 373 | 816 | 625 | 968 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 205 | 403 | 1 544 | 1 865 | 2 691 | 1 373 | 816 | 625 | 968 |
| Kortfristiga fordringar | 348 | 128 | 624 | 1 082 | 1 316 | 159 | 341 | 435 | 733 |
| Kundfordringar | 261 | 0 | 594 | 1 042 | 1 253 | 134 | 297 | 370 | 693 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 78 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 50 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 65 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 87 | 0 | 11 | 40 | 63 | 25 | 44 | 0 | 36 |
| Kassa och bank | 857 | 275 | 920 | 782 | 1 375 | 1 214 | 475 | 190 | 235 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 205 | 403 | 1 544 | 1 865 | 2 691 | 1 373 | 816 | 625 | 968 |
| Eget kapital | 752 | 304 | 797 | 900 | 1 287 | 635 | 446 | 282 | 379 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 702 | 254 | 747 | 850 | 1 237 | 585 | 396 | 232 | 329 |
| Balanserat resultat | 54 | 447 | 350 | 267 | 85 | 96 | 82 | 29 | 8 |
| Årets resultat | 649 | −193 | 397 | 583 | 1 152 | 490 | 313 | 203 | 321 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 392 | 209 | 209 | 209 | 50 | 50 | 50 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 392 | 209 | 209 | 209 | 50 | 50 | 50 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 453 | 100 | 356 | 756 | 1 195 | 528 | 321 | 293 | 539 |
| Leverantörsskulder | 64 | 19 | 26 | 28 | 59 | 50 | 71 | 32 | 238 |
| Skatteskulder | 30 | – | 0 | 212 | 335 | 148 | 51 | 6 | 24 |
| Övriga skulder | 270 | 65 | 252 | 374 | 705 | 311 | 179 | 233 | 255 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 89 | 16 | 78 | 142 | 97 | 20 | 20 | 22 | 22 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | 200 | 300 | 500 | 600 | – | 300 | 150 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 850 | 1 237 | 585 | 396 | 232 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 | 2017-12-31 | 2017-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Försäljningar och utrangeringar | 11 | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 10 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | – | 1 | – |
| Återförda avskrivningar | 11 | – | 0 | – | – | – | 0 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- NORRTULLSGATAN 27 B, 113 27 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2010-09-16
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultarbete och tjänsteförsäljning inom trädgårdsnäringen, kommunikation, ledarskap, organisationsutveckling, affärsutveckling, undersökningar och reklam. Bolaget kommer även att bedriva handel med förekommande trädgårdsredskap, utrustning och växter, både till privat och företagsmarknaden. Även copywriter & skribent främst inom trädgård och heminredning, uppdragsgivare till tidningar och reklambyråer och företag samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 692-6653
- JP Lanvin AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-21
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva konsultarbete och tjänsteförsäljning inom trädgårdsnäringen, kommunikation, ledarskap, organisationsutveckling, affärsutveckling, undersökningar och reklam. Bolaget kommer även att bedriva handel med förekommande trädgårdsredskap, utrustning och växter, både till privat-och företagsmarknaden. Även copywriter/skribent främst inom trädgård och heminredning, uppdragsgivare till tidningar och reklambyråer och företag samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.