Genomsyn

Start › Gävleborgs län › Edsbyn

Marias Of Sweden Fotograf AB

556818-9079AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
822 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
28 tkr
Årets resultat 2025
22 tkr
Eget kapital 2025
321 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 22 tkr22 tkr20242024: 70 tkr70 tkr20232023: 12 tkr12 tkr20222022: 125 tkr125 tkr20212021: 17 tkr17 tkr20202020: 68 tkr68 tkr20192019: 103 tkr103 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 822841617830744684786
Nettoomsättning 822841600821737655786
Övriga rörelseintäkter 001797290
Rörelsekostnader 794725631643721587652
Handelsvaror 12312244654536
Övriga externa kostnader 227182173248239183161
Personalkostnader 535491423342409351447
Av- och nedskrivningar 2121128888
Rörelseresultat 28117−141872397134
Finansiella poster 00000−6−2
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0100–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0010062
Resultat efter finansiella poster 28117−141872391132
Bokslutsdispositioner 0−2830−27–––
Förändring av periodiseringsfonder 0−2830−27–––
Resultat före skatt 2889161602391132
Skatt på årets resultat 61943462229
Årets resultat 2270121251768103

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 537652621716419437474
Anläggningstillgångar 69903619142230
Materiella anläggningstillgångar 69903619142230
Inventarier, verktyg och installationer 5777246142230
Övriga materiella anläggningstillgångar 13131313–––
Omsättningstillgångar 468562585697404415444
Kortfristiga fordringar 176172162190171152121
Kundfordringar 139152156166147152122
Övriga fordringar 26136242400
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 127–––––
Kassa och bank 291390423507234263323
EGET KAPITAL OCH SKULDER 537652621716419437474
Eget kapital 321400330318255238169
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 271350280268205188119
Balanserat resultat 25028026814218811916
Årets resultat 2270121251768103
Obeskattade reserver 54542656282828
Periodiseringsfonder 54542656282828
Långfristiga skulder –069––––
Övriga skulder –069––––
Kortfristiga skulder 162199197343135171277
Förskott från kunder –012––––
Leverantörsskulder 21264665142034
Skatteskulder ––050528
Övriga skulder 136168134268116141215
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 5555550

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 50100–––––
Medel att disponera –––268205188–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Försäljningsökningen beror främst på ett förbättrat affärsupplägg där företaget under året har fokuserat på att ta betalt i linje med uppdragets värde. Det har även tillkommit fler välmatchade kunder med större uppdrag, vilket sammantaget har lett till en ökad omsättning.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 253253178148148148148148
Årets inköp –7530–––––
Ackumulerade avskrivningar 196175154142134126118110
Årets avskrivningar 2121128888–

Övriga materiella anläggningstillgångar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 1313131313

Om bolaget

Adress
KOLBACKEN 1, 828 94 EDSBYN
Registrerat
2010-09-14
Bransch
Fotoverksamhet

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är fotografering, Studio-, Porträtt-, Sport-, Reklam- och Uppdragsfotografering, jämte därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

667-4089
Marias of Sweden Fotograf AB
kontrollerat 2026-10-08

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-16
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver verksamhet inom fotografering, journalistik och design inom tryck och grafik såsom broschyrer, foldrar, presentations- och reklammaterial och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Ovanåker.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025241 kB Öppna
2024241 kB Öppna
2023241 kB Öppna
20228 kB Öppna
20218 kB Öppna
20208 kB Öppna