Start › Dalarnas län › Borlänge
Jonnys Transport & Gräv AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 696 | 1 590 | 1 193 | 1 569 | 1 435 | 2 093 | 1 613 | 1 687 |
| Nettoomsättning | 1 137 | 1 155 | 1 193 | 1 387 | 1 435 | 2 093 | 1 613 | 1 687 |
| Övriga rörelseintäkter | 558 | 435 | 0 | 182 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 081 | 1 106 | 1 121 | 1 178 | 1 439 | 1 757 | 1 413 | 1 393 |
| Handelsvaror | 38 | 67 | 62 | 184 | 283 | 476 | 271 | 248 |
| Övriga externa kostnader | 191 | 145 | 177 | 221 | 265 | 364 | 257 | 283 |
| Personalkostnader | 750 | 683 | 662 | 573 | 571 | 537 | 472 | 466 |
| Av- och nedskrivningar | 102 | 211 | 221 | 201 | 319 | 379 | 413 | 397 |
| Rörelseresultat | 615 | 485 | 72 | 391 | −4 | 336 | 201 | 294 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 8 | 9 | 7 | 5 | −4 | −9 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 8 | 9 | 9 | 11 | 8 | 8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 | 12 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | 615 | 484 | 79 | 399 | 4 | 341 | 197 | 285 |
| Bokslutsdispositioner | −33 | 62 | 326 | −29 | 189 | 129 | 4 | −81 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −190 | 62 | 245 | −110 | −62 | 7 | 0 | −64 |
| Förändring av överavskrivningar | 157 | 0 | 81 | 81 | 251 | 122 | 4 | −17 |
| Resultat före skatt | 581 | 546 | 406 | 371 | 193 | 470 | 201 | 203 |
| Skatt på årets resultat | 120 | 113 | 86 | 75 | 39 | 102 | 42 | 44 |
| Årets resultat | 461 | 433 | 319 | 296 | 154 | 368 | 159 | 160 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 667 | 1 537 | 1 292 | 1 953 | 1 725 | 2 020 | 2 125 | 2 845 |
| Anläggningstillgångar | 367 | 527 | 739 | 856 | 730 | 1 049 | 1 214 | 1 627 |
| Materiella anläggningstillgångar | 226 | 386 | 597 | 714 | 588 | 907 | 1 072 | 1 485 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 14 | 33 | 67 | 119 | 163 | 98 | 123 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 226 | 372 | 564 | 647 | 469 | 744 | 974 | 1 362 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 |
| Andelar i intresseföretag | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 |
| Omsättningstillgångar | 1 300 | 1 010 | 553 | 1 097 | 996 | 972 | 911 | 1 219 |
| Kortfristiga fordringar | 105 | 247 | 115 | 142 | 146 | 102 | 287 | 378 |
| Kundfordringar | 105 | 247 | 71 | 64 | 131 | 57 | 153 | 100 |
| Övriga fordringar | 0 | 1 | 44 | 50 | 15 | 12 | 27 | 78 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 27 | 0 | 33 | 108 | 200 |
| Kassa och bank | 1 195 | 763 | 439 | 956 | 850 | 870 | 624 | 841 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 667 | 1 537 | 1 292 | 1 953 | 1 725 | 2 020 | 2 125 | 2 845 |
| Eget kapital | 1 086 | 1 005 | 722 | 1 003 | 857 | 853 | 635 | 626 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 036 | 955 | 672 | 953 | 807 | 803 | 585 | 576 |
| Balanserat resultat | 575 | 522 | 353 | 657 | 653 | 435 | 426 | 416 |
| Årets resultat | 461 | 433 | 319 | 296 | 154 | 368 | 159 | 160 |
| Obeskattade reserver | 365 | 332 | 394 | 720 | 692 | 881 | 1 010 | 1 014 |
| Periodiseringsfonder | 250 | 60 | 122 | 367 | 257 | 195 | 202 | 202 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 115 | 272 | 272 | 354 | 435 | 686 | 808 | 812 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 158 | 654 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | 0 | 118 | 335 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 40 | 319 |
| Kortfristiga skulder | 216 | 200 | 176 | 230 | 177 | 287 | 322 | 552 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 118 | 217 | 270 |
| Leverantörsskulder | 28 | 8 | 9 | 7 | 8 | 15 | 5 | 213 |
| Skatteskulder | 46 | 23 | – | – | 0 | 21 | 0 | 1 |
| Övriga skulder | 40 | 67 | 78 | 129 | 63 | 47 | 54 | 21 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 102 | 102 | 89 | 94 | 107 | 85 | 47 | 47 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | 0 | 467 | 824 | 1 041 |
| Äganderättsförbehåll | – | – | – | – | 0 | 467 | 824 | 1 041 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 807 | 803 | 585 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat under 2021 jämfört med föregående år. Detta beror på en minskning av antalet utförda maskintimmar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat nästan 30 % under 2020 jämfört med föregående år. Detta berodde på hög efterfrågan av företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter verksamhetsårets utgång har orderingången minskat till följd av Coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 467 | 2 347 | 3 255 | 3 151 | 2 950 | 3 122 | 3 003 | 3 003 | 3 003 |
| Årets inköp | – | – | 104 | 344 | 0 | 119 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 880 | 908 | 0 | 142 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 241 | 1 975 | 2 691 | 2 504 | 2 480 | 2 378 | 2 029 | 1 641 | 1 246 |
| Årets avskrivningar | 88 | 192 | 187 | 166 | 275 | 349 | 388 | 395 | – |
| Återförda avskrivningar | 822 | 908 | 0 | 142 | 0 | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 175 | 175 | 175 | 170 | 220 | 220 | 125 | 125 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 95 | – | 125 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 50 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 175 | 161 | 142 | 103 | 101 | 57 | 27 | 2 |
| Årets avskrivningar | 14 | 19 | 34 | 35 | 44 | 30 | 25 | 2 |
| Återförda avskrivningar | – | – | 0 | 33 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FALUVÄGEN 67, 784 73 BORLÄNGE
- Registrerat
- 2010-09-14
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet är att bedriva grävning, personaluthyrning inom gräv och transport, skogsröjning och markarbeten, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5368-0880
- Jonnys Transport & Gräv AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget registrerades 2010-09-14 och bedriver grävning och personaluthyrning inom gräv, transport, skogsröjning och markarbeten. Företaget har sitt säte i Borlänge.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.