Start › Östergötlands län › Linköping
Weinhandl Invest AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 19 | 38 | 34 | 63 | 296 |
| Övriga externa kostnader | 19 | 38 | 34 | 42 | 198 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 22 | 98 |
| Rörelseresultat | −19 | −38 | −34 | −63 | −296 |
| Finansiella poster | 0 | 1 040 | 0 | 1 604 | 1 210 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 040 | 0 | 1 605 | 817 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | −500 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | −893 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | 1 002 | −34 | 1 541 | 914 |
| Resultat före skatt | −19 | 1 002 | −34 | 1 541 | 914 |
| Årets resultat | −19 | 1 002 | −34 | 1 541 | 914 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 958 | 1 597 | 946 | 2 296 | 1 838 |
| Anläggningstillgångar | 940 | 940 | 940 | 939 | 965 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 940 | 940 | 940 | 939 | 965 |
| Andelar i koncernföretag | 940 | 940 | 940 | 939 | 965 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 18 | 656 | 5 | 1 357 | 873 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 655 | 4 | 1 336 | 857 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 650 | 0 | 1 325 | 817 |
| Övriga fordringar | 4 | 5 | 4 | 11 | 25 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 15 |
| Kassa och bank | 14 | 1 | 1 | 21 | 17 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 958 | 1 597 | 946 | 2 296 | 1 838 |
| Eget kapital | 941 | 1 510 | 908 | 2 267 | 981 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 891 | 1 460 | 858 | 2 217 | 931 |
| Balanserat resultat | 910 | 458 | 892 | 676 | 18 |
| Årets resultat | −19 | 1 002 | −34 | 1 541 | 914 |
| Långfristiga skulder | 6 | 46 | 27 | 19 | 839 |
| Övriga skulder | 6 | 46 | 27 | 19 | 839 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 40 | 10 | 10 | 17 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 30 | – | 0 | 7 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 674 | 550 | 400 | 1 325 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Weinhandl Invest AB för räkenskapsåret 2025-09-01 - 2026-08-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Weinhandl Invest ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2026 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing för revisioner av finansiella rapporter för mindre komplexa företag (ISA för LCE) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Weinhandl Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Weinhandl Invest AB för räkenskapsåret 2024-09-01 - 2025-08-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Weinhandl Invest ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing för revisioner av finansiella rapporter för mindre komplexa företag (ISA för LCE) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Weinhandl Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Weinhandl Invest AB för räkenskapsåret 2023-09-01 - 2024-08-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Weinhandl Invest ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Weinhandl Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Weinhandl Invest AB för räkenskapsåret 2022-09-01 - 2023-08-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Weinhandl Invest ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Weinhandl Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 940 | 940 | 940 | 939 | 965 | 965 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 26 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | 893 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 500 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 500 | – |
Om bolaget
- Adress
- SJÖÄNGSVÄGEN 8, 582 75 LINKÖPING
- Registrerat
- 2010-08-28
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Föremål för bolagets verksamhet är reklam och marknadsföring, äga, förvalta och bedriva handel med fast egendom och lös egendom i form av värdepapper och andra finansiella instrument samt annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Linköping
- Revision
- Ja (2026-10-15)
- Revisionsfirma
- RTL Ekonomi och Revision AB
- Årsstämma
- 2026-10-15
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget förvaltar aktierna i dotterbolagen Weinhandl & Weinhandl AB, 556842-9590, och Restaurang Stångs Mjärdevi AB, 559318-8047. Företaget har sitt säte i Linköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Weinhandl & Weinhandl AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget förvaltar aktierna i dotterbolagen Weinhandl & Weinhandl AB, 556842-9590, och Restaurang Stångs Mjärdevi AB, 559318-8047. Företaget har sitt säte i Linköping .
-
Weinhandl & Weinhandl AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget förvaltar aktierna i dotterbolagen Weinhandl & Weinhandl AB, 556842-9590, och Restaurang Stångs Mjärdevi AB, 559318-8047. Företaget har sitt säte i Linköping .
-
Weinhandl & Weinhandl AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget förvaltar aktierna i dotterbolagen Weinhandl & Weinhandl AB, 556842-9590, och Restaurang Stångs Mjärdevi AB, 559318-8047. Företaget har sitt säte i Linköping .
-
Weinhandl & Weinhandl AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget förvaltar aktierna i dotterbolagen Weinhandl & Weinhandl AB, 556842-9590 och Restaurang Stångs Mjärdevi AB, 559318-8047. Företaget har sitt säte i Linköping .