Eldupphör AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 13 831 | 5 510 |
| Nettoomsättning | 13 418 | 5 260 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −33 | −7 |
| Övriga rörelseintäkter | 446 | 257 |
| Rörelsekostnader | 12 973 | 5 419 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 901 | 1 046 |
| Handelsvaror | 294 | 183 |
| Övriga externa kostnader | 3 472 | 1 364 |
| Personalkostnader | 7 028 | 2 763 |
| Av- och nedskrivningar | 271 | 63 |
| Övriga rörelsekostnader | 6 | 0 |
| Rörelseresultat | 858 | 92 |
| Finansiella poster | −4 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 854 | 92 |
| Bokslutsdispositioner | −790 | 70 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 110 | 70 |
| Resultat före skatt | 64 | 162 |
| Skatt på årets resultat | 18 | 37 |
| Årets resultat | 45 | 125 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 785 | 6 567 |
| Anläggningstillgångar | 721 | 343 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 323 | 157 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 323 | 157 |
| Materiella anläggningstillgångar | 397 | 184 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 397 | 184 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 2 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 6 065 | 6 224 |
| Varulager m.m. | 70 | 82 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 70 | 82 |
| Kortfristiga fordringar | 4 462 | 1 003 |
| Kundfordringar | 963 | 620 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 600 | 0 |
| Övriga fordringar | 458 | 140 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 441 | 243 |
| Kassa och bank | 1 533 | 5 139 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 785 | 6 567 |
| Eget kapital | 3 281 | 3 236 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 231 | 3 186 |
| Balanserat resultat | 3 186 | 3 061 |
| Årets resultat | 45 | 125 |
| Obeskattade reserver | 1 725 | 1 835 |
| Kortfristiga skulder | 1 779 | 1 496 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 15 |
| Leverantörsskulder | 278 | 283 |
| Övriga skulder | 953 | 715 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 548 | 482 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Medel att disponera | 3 231 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Eldupphör AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Eldupphör ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Eldupphör AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-07-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 717 | 1 313 | 1 313 | 1 313 |
| Årets inköp | 404 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 319 | 1 129 | 1 129 | 1 066 |
| Årets avskrivningar | 190 | – | 63 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-07-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 404 | 157 | 157 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | −247 | – | −157 | – |
| Årets avskrivningar | 81 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- STEKELGATAN 4 B, 212 23 MALMÖ
- Registrerat
- 2010-08-25
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva utbildningsverksamhet och konsultationer inom områdena säkerhet, brand och första hjälpen. Företaget kommer också att ta fram underlag för systematiskt brandskyddsarbete enligt lagen om skydd mot olyckor samt att sälja och installera säkerhets- och brandskyddsutrustning och på annat sätt vara olika verksamheter behjälpligt inom ovan nämnda områden.
Bankgironummer
- 490-0833
- Eldupphör AB
kontrollerat 2026-10-08
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 4
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2023-04-14
- Senaste annonsen
- 2024-07-02
Annonser per år
| År | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Annonser | 2 | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2023-05-02
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska bedriva utbildningsverksamhet och konsultationer inom områdena säkerhet, brand och första hjälpen. Företaget kommer också att ta fram underlag för systematiskt brandskyddsarbete enligt lagen om skydd mot olyckor samt att sälja och installera säkerhets- och brandskyddsutrustning och på annat sätt vara olika verksamheter behjälpligt inom ovan nämnda områden.
Väsentliga händelser
Bolaget har under 2021 ändrat räkenskapsår från juni till december så föregående räkenskapsåret avser enbart 6 månader. Nuvarande räkenskapsår är 12 månader och det är viktigt att veta för en läsare av räkenskapsåret vid jämförelse mellan åren. Omsättningen har ökat inom utbildningsområdet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2022 | 87 kB | Öppna |