Start › Stockholms län › Järfalla
Aces Full AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 | 41 | 15 | 12 | 761 | 269 | 545 | 2 389 | 2 194 | 1 651 |
| Nettoomsättning | 5 | 31 | 15 | 12 | 673 | 120 | 427 | 2 389 | 2 194 | 1 644 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 9 | – | 0 | 88 | 149 | 118 | – | 0 | 7 |
| Rörelsekostnader | 266 | 243 | 274 | 603 | 823 | 675 | 756 | 1 273 | 1 214 | 1 066 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 14 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 | 19 | 43 | 36 | 89 | 34 | 112 | 70 | 39 | 78 |
| Personalkostnader | 253 | 225 | 231 | 567 | 720 | 641 | 644 | 1 203 | 1 175 | 988 |
| Rörelseresultat | −262 | −202 | −259 | −591 | −62 | −406 | −211 | 1 115 | 980 | 586 |
| Finansiella poster | 25 | 49 | 45 | −150 | 21 | 22 | 33 | 6 | 6 | 5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 19 | 31 | 48 | 27 | 21 | 22 | 34 | 6 | 6 | 5 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −5 | −18 | 3 | 178 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −237 | −154 | −214 | −741 | −41 | −384 | −178 | 1 121 | 986 | 591 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 400 | 45 | 363 | 167 | −180 | −169 | −50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 400 | 45 | 363 | 167 | −180 | −169 | −50 |
| Resultat före skatt | −237 | −154 | −214 | −341 | 4 | −21 | −11 | 941 | 817 | 541 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 1 | – | 0 | 208 | 180 | 119 |
| Årets resultat | −237 | −154 | −214 | −341 | 3 | −21 | −11 | 733 | 636 | 422 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 370 | 1 609 | 1 762 | 1 995 | 2 769 | 2 790 | 3 165 | 3 681 | 3 053 | 2 586 |
| Anläggningstillgångar | 353 | 353 | 353 | 353 | 353 | 353 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 353 | 353 | 353 | 353 | 353 | 353 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 353 | 353 | 353 | 353 | 353 | 353 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 017 | 1 256 | 1 409 | 1 642 | 2 416 | 2 437 | 3 165 | 3 681 | 3 053 | 2 586 |
| Kortfristiga fordringar | 9 | 5 | 31 | 22 | 41 | 160 | 150 | 660 | 518 | 622 |
| Kundfordringar | – | 0 | 8 | 0 | 6 | 22 | 31 | 660 | 518 | 622 |
| Övriga fordringar | 2 | 2 | 1 | 0 | 3 | 123 | 119 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | 4 | 22 | 22 | 33 | 16 | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 153 | 147 | 259 | 262 | 425 | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 153 | 147 | 259 | 262 | 425 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 855 | 1 104 | 1 118 | 1 358 | 1 950 | 2 277 | 3 015 | 3 021 | 2 535 | 1 963 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 370 | 1 609 | 1 762 | 1 995 | 2 769 | 2 790 | 3 165 | 3 681 | 3 053 | 2 586 |
| Eget kapital | 1 351 | 1 588 | 1 742 | 1 956 | 2 297 | 2 294 | 2 315 | 2 326 | 1 993 | 1 757 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 301 | 1 538 | 1 692 | 1 906 | 2 247 | 2 244 | 2 265 | 2 276 | 1 943 | 1 707 |
| Balanserat resultat | 1 538 | 1 692 | 1 906 | 2 247 | 2 244 | 2 265 | 2 276 | 1 543 | 1 307 | 1 285 |
| Årets resultat | −237 | −154 | −214 | −341 | 3 | −21 | −11 | 733 | 636 | 422 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 400 | 445 | 808 | 975 | 795 | 626 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 400 | 445 | 808 | 975 | 795 | 626 |
| Kortfristiga skulder | 19 | 21 | 20 | 40 | 72 | 51 | 42 | 380 | 265 | 203 |
| Leverantörsskulder | 3 | 0 | 3 | 7 | 3 | 4 | 1 | – | 0 | 9 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 1 | 1 | – | 0 | 151 | 74 | 0 |
| Övriga skulder | 11 | 16 | 7 | 22 | 59 | 37 | 32 | 219 | 181 | 184 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | – | – | 400 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 247 | 2 244 | 2 265 | 2 276 | 1 943 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under de senaste åren bedrivit verksamheten i mindre omfattning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under de senaste åren bedrivit verksamheten i mindre omfattning. Resultatet bedöms som tillfredsställande med hänsyn till verksamhetens omfattning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av minskad försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget börjat återhämtningen efter pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% från tidigare år till följd av ovan nämnda problem kopplade till Covid-19. Med endast en aktiv konsult i företaget blir effekten väldigt stor när hälsan och/eller restriktioner från kunder sätter käppar i hjulet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% främst på grund av en minskning från två aktiva konsulter i företaget till en. Bidragande orsaker är även effekterna av Covid-19 samt en längre sjukskrivning och konvalencens i slutet av 2019 som förhindrade fakturerbart arbete.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen är mer än 30% större än föregående år tack vare utökade uppdrag
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KVARTALSVÄGEN 24 LGH 1402, 177 63 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2010-07-09
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
IT-konsultverksamhet inriktad på systemutveckling, utbildning, analys och kommunikation.
Bankgironummer
- 647-9349
- Aces Full AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-07
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Aces Full AB levererar tjänster inom områdena analys, kommunkation, utbildning och systemutveckling. I företaget finns en djup teknisk kompetens kombinerat med en stark analytisk och pedagogisk förmåga, samt goda projektledaregenskaper. Detta skapar sammantaget de bästa förutsättningarna för att hjälpa kunden från idé till konkret systemdesign och en lyckad leverans. Särskild spetskompetens finns inom CMS (i synnerhet EPiServer CMS) och StreamServe, men uppdragen sträcker sig från mobilappar till skräddarsydda webbaserade system. Företaget har sitt säte i JÄRFÄLLA.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.