Sustenance Innovation Partners Scandinavia and Worldwide AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 706 | 809 | 993 | 773 | 476 | 486 |
| Nettoomsättning | 706 | 809 | 993 | 773 | 476 | 426 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 60 |
| Rörelsekostnader | 714 | 920 | 894 | 781 | 585 | 570 |
| Handelsvaror | 5 | 1 | 7 | 5 | 8 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 649 | 740 | 775 | 665 | 528 | 490 |
| Personalkostnader | 39 | 142 | 76 | 77 | 19 | 41 |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 37 | 37 | 35 | 30 | 16 |
| Rörelseresultat | −8 | −111 | 98 | −9 | −108 | −85 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −111 | 98 | −9 | −109 | −85 |
| Resultat före skatt | −8 | −111 | 98 | −9 | −109 | −85 |
| Årets resultat | −8 | −111 | 98 | −9 | −109 | −85 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 132 | 83 | 216 | 249 | 330 | 351 |
| Anläggningstillgångar | 9 | 30 | 66 | 93 | 105 | 63 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 30 | 66 | 93 | 105 | 63 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 9 | 30 | 66 | 93 | 105 | 63 |
| Omsättningstillgångar | 123 | 54 | 149 | 156 | 225 | 288 |
| Kortfristiga fordringar | 78 | 13 | 46 | 50 | 38 | 85 |
| Kundfordringar | 54 | 8 | 43 | 50 | 8 | 18 |
| Övriga fordringar | 5 | 5 | 3 | 0 | 30 | 68 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 45 | 41 | 104 | 106 | 187 | 203 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 132 | 83 | 216 | 249 | 330 | 351 |
| Eget kapital | 28 | 26 | 133 | 35 | 44 | 152 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −22 | −24 | 83 | −15 | −6 | 102 |
| Balanserat resultat | −14 | 87 | −15 | −6 | 102 | 187 |
| Årets resultat | −8 | −111 | 98 | −9 | −109 | −85 |
| Kortfristiga skulder | 104 | 57 | 83 | 215 | 286 | 199 |
| Leverantörsskulder | 30 | 25 | 25 | 30 | 37 | 60 |
| Övriga skulder | 63 | 22 | 36 | 172 | 237 | 127 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 10 | 22 | 12 | 12 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 83 | −15 | −6 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 10 | 4 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 184 | 184 | 184 | 174 | 150 | 79 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 10 | 23 | 72 | 79 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 175 | 154 | 117 | 82 | 46 | 16 | 0 |
| Årets avskrivningar | 21 | 37 | 37 | 35 | 30 | 16 | – |
Om bolaget
- Adress
- BORGÅSLINGAN 4, 224 72 LUND
- Registrerat
- 2010-06-15
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom innovations- och företagsutveckling, erbjuda tjänster och varor som relaterar till bolagets kärnkompetenser, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 660-4243
- SUSTENANCE INNOVATION P S AND W AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Sustenance`s grundläggande affärsidé är att bedriva konsultverksamhet inom innovations- och företagsutveckling. Under åren 2015-2017 har bolaget breddat sin verksamhet genom en profilering mot branschen livsmedel/mat, med en tydlig ambition att utveckla affärskoncept där innovation och livsmedel/mat kombineras. Bolaget är etablerat som en aktör med spetskompetens inom det regionala och nationella innovationssystemet. För att säkra kompetensutveckling och konkurrenskraft har bolaget samverkansrelationer med universitet och högskolor. Bolaget har sitt säte i Lund .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.