Start › Skåne län › Helsingborg
Dalsro IT AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 752 | 473 | 844 | 1 218 |
| Nettoomsättning | 752 | 466 | 785 | 1 213 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | 59 | 5 |
| Rörelsekostnader | 244 | 774 | 1 128 | 1 339 |
| Handelsvaror | 93 | 128 | 44 | 101 |
| Övriga externa kostnader | 148 | 582 | 760 | 813 |
| Personalkostnader | −3 | 38 | 281 | 371 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 25 | 42 | 53 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 508 | −301 | −284 | −121 |
| Finansiella poster | −8 | −29 | −369 | −2 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | −430 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | −27 | 62 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 9 | 2 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 500 | −330 | −653 | −123 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 85 | 152 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 17 |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 85 | 135 |
| Resultat före skatt | 500 | −330 | −568 | 29 |
| Skatt på årets resultat | 36 | – | 0 | 9 |
| Årets resultat | 464 | −330 | −568 | 20 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 239 | 435 | 740 | 1 626 |
| Anläggningstillgångar | 276 | 282 | 307 | 763 |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 18 | 43 | 56 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 12 | 18 | 43 | 56 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 265 | 265 | 265 | 706 |
| Andelar i koncernföretag | 231 | 231 | 231 | 661 |
| Andelar i intresseföretag | 20 | 20 | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | – | – | 20 | 32 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Omsättningstillgångar | 962 | 153 | 432 | 864 |
| Kortfristiga fordringar | 962 | 150 | 411 | 863 |
| Kundfordringar | 634 | 34 | 4 | 73 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 18 | 133 | 187 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 24 | 28 |
| Övriga fordringar | 328 | 97 | 61 | 209 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 188 | 367 |
| Kassa och bank | 0 | 3 | 22 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 239 | 435 | 740 | 1 626 |
| Eget kapital | 599 | 135 | 465 | 1 033 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 549 | 85 | 415 | 983 |
| Balanserat resultat | 85 | 415 | 983 | 963 |
| Årets resultat | 464 | −330 | −568 | 20 |
| Långfristiga skulder | 81 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 81 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 559 | 299 | 275 | 593 |
| Förskott från kunder | – | 0 | 34 | 0 |
| Leverantörsskulder | 43 | 238 | 105 | 158 |
| Skatteskulder | – | 0 | 12 | 0 |
| Övriga skulder | 506 | 52 | 110 | 305 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 14 | 131 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 549 | 85 | 415 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat med mer än 30 % pga ökade arbetsinsatser.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har sjunkit med mer än 30 % pga minskade arbetsinsatser.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget fortsätter att dra ner på arbetsinsatserna under nästkommande räkenskapsår, pga att styrelsen har arbetat mer med andra uppdrag.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat under året i takt med att företaget minskat sina åtaganden utåt och fokuserat på sin kärnverksamhet. Kostnadsmassan har kommit ikapp och företaget förutspås få en jämnare resultatutveckling under kommande år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 255 | 1 255 | 1 255 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 024 | 594 | 594 |
| Årets nedskrivningar | 430 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 423 | 423 | 423 | 423 | 423 | 395 | 395 | 395 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | 29 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 411 | 406 | 406 | 380 | 380 | 338 | 338 | 285 |
| Årets avskrivningar | 6 | – | 25 | – | 42 | – | 53 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 32 | 28 |
| Årets inköp | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 12 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- TRÄDGÅRDSGATAN 9, 252 24 HELSINGBORG
- Registrerat
- 2010-05-17
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet med projektering, utveckling, försäljning av elektronikkomponenter till elektriker och elgrossister och konsulting inom IT, el, elektronik och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även förvalta och handel med värdepapper.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-09-28
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet med projektering, utveckling, försäljning av elektronikkomponenter till elektriker och elgrossister och konsulting inom IT, el och elektronik. Bolaget ska även förvalta och handla med värdepapper. Företagets säte är i Hallands län, Falkenbergs kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
UAXnet KB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=UAXnet KB
-
Dolit AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Dolit AB
-
UAXnet KB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=UAXnet KB
-
Dolit AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Dolit AB