Start › Örebro län › Örebro
Invest in it Sweden Holding AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 70 | 491 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 70 | 600 | 0 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | −109 | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 4 | 3 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 4 | 3 | 8 |
| Rörelseresultat | 56 | 487 | −3 | −8 |
| Finansiella poster | −65 | −35 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 65 | 35 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | 451 | −3 | −8 |
| Resultat före skatt | −9 | 451 | −3 | −8 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 29 | – | – |
| Årets resultat | −9 | 422 | −3 | −8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 589 | 1 857 | 110 | 113 |
| Anläggningstillgångar | 1 500 | 1 500 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 500 | 1 500 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 1 500 | 1 500 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 89 | 357 | 110 | 113 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 109 | 109 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | 0 | 109 | 109 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 250 | 1 | 4 |
| Övriga fordringar | – | 0 | 1 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 250 | – | – |
| Kassa och bank | 89 | 107 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 589 | 1 857 | 110 | 113 |
| Eget kapital | 127 | 455 | 33 | 36 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 77 | 405 | −17 | −14 |
| Överkursfond | 85 | −337 | – | – |
| Balanserat resultat | 85 | −17 | −14 | −6 |
| Årets resultat | −9 | 422 | −3 | −8 |
| Kortfristiga skulder | 1 463 | 1 401 | 77 | 77 |
| Skatteskulder | 29 | 29 | – | – |
| Övriga skulder | 1 429 | 1 372 | 77 | 77 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 77 | 405 | −17 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | 320 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har bytt namn från Demansportswear AB till Invest in it Sweden Holding AB
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Utbrottet av viruset Covid-19 har i nuläget inte haft någon märkbart negativ effekt på företagets verksamhet och resultat. Styrelsen följer dock aktivt utvecklingen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-06-30 | 2019-07-01 | 2019-06-30 | 2018-07-01 | 2018-06-30 | 2017-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 |
| Försäljningar och utrangeringar | 89 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 |
| Årets avskrivningar | – | – | 0 | – | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 89 | – | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BRICKEBERGSVÄGEN 52 B, 702 21 ÖREBRO
- Registrerat
- 2010-05-11
- Bransch
- Partihandel med sport- och fritidsartiklar
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt äga och förvalta aktier, värdepapper och fastigheter samt annan fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 5383-1863
- DEMANSPORTSWEAR AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-11-19
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget säljer konsulttjänster. Företagets säte är Örebro.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.