Start › Stockholms län › Kista
Tyst Entreprenad AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 314 | 975 | – | 0 | −235 |
| Nettoomsättning | 2 285 | 849 | – | 0 | −235 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 29 | 93 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 33 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 050 | 719 | 2 | 10 | 121 |
| Råvaror och förnödenheter | 350 | – | – | 0 | −3 |
| Övriga externa kostnader | 1 117 | 273 | 2 | 10 | 124 |
| Personalkostnader | 557 | 435 | – | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 11 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 20 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 264 | 256 | −2 | −10 | −356 |
| Finansiella poster | −54 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 50 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 0 | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 210 | 256 | 0 | −10 | −356 |
| Resultat före skatt | 210 | 256 | 0 | −10 | −356 |
| Skatt på årets resultat | −3 | 54 | – | – | – |
| Årets resultat | 213 | 202 | 0 | −10 | −356 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 727 | 488 | 24 | 26 | 25 |
| Anläggningstillgångar | 46 | 42 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 46 | 42 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 46 | 42 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 681 | 445 | 24 | 26 | 25 |
| Varulager m.m. | 122 | 147 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 54 | – | – | – |
| Pågående arbeten för annans räkning | 122 | 93 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 517 | 200 | 0 | 0 | 25 |
| Kundfordringar | 1 301 | 96 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 104 | 71 | – | 0 | 25 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 113 | 33 | – | – | – |
| Kassa och bank | 42 | 98 | – | 26 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 727 | 488 | 24 | 26 | 25 |
| Eget kapital | 440 | 226 | 24 | 24 | 34 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 390 | 176 | −26 | −26 | −16 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 176 | −26 | −26 | −16 | 340 |
| Årets resultat | 213 | 202 | 0 | −10 | −356 |
| Kortfristiga skulder | 1 287 | 261 | – | 2 | −8 |
| Leverantörsskulder | 668 | 12 | – | – | – |
| Skatteskulder | 51 | 54 | – | – | – |
| Övriga skulder | 568 | 187 | – | 2 | −8 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 9 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | 176 | −26 | −26 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Avvikande verksamhetsår: Verksamhetsåret 2023 är 6 månader. Verksamhetsåret 2021/2022 är 16 månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-06-30 | 2022-12-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 57 | 53 | 0 |
| Årets inköp | 29 | 53 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 11 | 11 | 0 |
| Årets avskrivningar | 6 | 11 | – |
| Återförda avskrivningar | 5 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1090, 164 25 KISTA
- Registrerat
- 2010-05-10
- Bransch
- Personaluthyrning
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara uthyrning av personal inom byggentreprenad, renovering av hus även nyproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-08-02
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Frezzaz Entreprenad AB med säte i Stockholm, bedriver personaluthyrning inom byggentreprenad och anläggningsentreprenad, renovering av småhus och nyproduktion av bostadshus. Därtill pågår verksamhet med egen entreprenad inom nämnda områden.
Väsentliga händelser
Bolaget genomför en satsning för att etablera en marknad som leverantör och underleverantör inom entreprenadverksamhet. Under verksamhetsåret har bolagets fått nya ägare och styrelse. Den nya styrelsen har beslutat att ändra räkenskapsåret till att vara 0701-0630. Detta omläggningsår förkortades till att vara sex månader. En förändring av tidigare redovisad skatt påverkar resultatet positivt med 50456 kr.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.