Start › Stockholms län › Hägersten
Försäkringskontakten i Sverige AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 600 | 3 373 | 2 737 | 2 509 | 2 152 | 1 365 | 1 128 | 976 |
| Nettoomsättning | 3 600 | 3 373 | 2 737 | 2 509 | 2 140 | 1 365 | 1 128 | 976 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 11 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 070 | 2 965 | 2 601 | 2 141 | 1 871 | 1 329 | 1 078 | 979 |
| Råvaror och förnödenheter | 89 | 218 | 23 | 8 | 18 | 10 | 82 | 46 |
| Övriga externa kostnader | 1 137 | 1 076 | 1 011 | 802 | 746 | 633 | 338 | 234 |
| Personalkostnader | 1 843 | 1 672 | 1 567 | 1 331 | 1 101 | 662 | 635 | 692 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 6 | 24 | 24 | 8 |
| Rörelseresultat | 530 | 408 | 136 | 368 | 280 | 36 | 50 | −3 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | −5 | −6 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 | 1 | 5 | 6 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 530 | 408 | 136 | 368 | 279 | 31 | 43 | −6 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −100 | −350 | −275 | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | 0 | 100 | 350 | 275 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 530 | 408 | 36 | 18 | 4 | 31 | 43 | −6 |
| Skatt på årets resultat | 112 | 86 | 8 | 5 | 2 | 7 | 10 | 0 |
| Årets resultat | 418 | 322 | 27 | 13 | 2 | 24 | 33 | −6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 174 | 863 | 571 | 712 | 375 | 360 | 329 | 253 |
| Anläggningstillgångar | 45 | 45 | 45 | 30 | 30 | 64 | 88 | 112 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 64 | 88 | 112 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 64 | 88 | 112 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 45 | 45 | 45 | 30 | 30 | 1 | 1 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 45 | 45 | 45 | 29 | 29 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 129 | 818 | 526 | 682 | 346 | 295 | 241 | 141 |
| Kortfristiga fordringar | 308 | 282 | 229 | 187 | 256 | 273 | 67 | 84 |
| Kundfordringar | 177 | 226 | 169 | 138 | 189 | 226 | 56 | 75 |
| Övriga fordringar | 85 | 11 | 15 | 18 | 12 | 29 | 11 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 46 | 45 | 45 | 32 | 55 | 18 | – | – |
| Kassa och bank | 821 | 536 | 297 | 495 | 90 | 22 | 173 | 57 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 174 | 863 | 571 | 712 | 375 | 360 | 329 | 253 |
| Eget kapital | 667 | 499 | 177 | 150 | 137 | 135 | 111 | 78 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 617 | 449 | 127 | 100 | 87 | 85 | 61 | 28 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 199 | 127 | 100 | 87 | 85 | 61 | 28 | 34 |
| Årets resultat | 418 | 322 | 27 | 13 | 2 | 24 | 33 | −6 |
| Långfristiga skulder | 5 | 65 | 229 | 490 | 206 | 56 | 92 | 148 |
| Skulder till koncernföretag | 5 | 65 | 229 | 490 | 206 | – | – | – |
| Skulder till intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 8 | 37 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 56 | 84 | 111 |
| Kortfristiga skulder | 503 | 299 | 164 | 72 | 33 | 169 | 126 | 27 |
| Leverantörsskulder | 141 | 82 | 65 | 29 | 0 | 116 | – | – |
| Skatteskulder | 198 | 86 | 8 | 5 | 2 | 7 | 10 | 1 |
| Övriga skulder | 83 | 56 | 43 | 38 | 31 | 45 | 116 | 27 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 81 | 75 | 47 | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 375 | 250 | 0 | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 375 | 250 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 100 | 87 | 85 | 61 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 45 | 45 | 45 | 45 | 29 | 29 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Årets inköp | – | – | – | 1 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 120 | 120 | 120 |
| Ackumulerade avskrivningar | 32 | 8 | – |
| Årets avskrivningar | 24 | 8 | – |
Om bolaget
- Adress
- LOTTA SVÄRDS GRÄND 6, 129 57 HÄGERSTEN
- Registrerat
- 2010-04-27
- Bransch
- Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet inom försäkringsförmedling samt äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 629-4565
- FÖRSÄKRINGSKONTAKTEN I SVERIGE AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-09
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom förmedling av försäkringar. Bolaget står under tillsyn av finansinspektionen
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 9 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 9 kB | Öppna |
| 2022 | 8 kB | Öppna |
| 2021 | 8 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
| 2019 | 7 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Capinomen AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Capinomen AB; Organisationsnummer=556734-5292; ForetagetsSate=Stockholm
-
Capinomen AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Capinomen AB; Organisationsnummer=556734-5292; ForetagetsSate=Stockholm
-
Capinomen AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett helägt dotterbolag till Capinomen AB
-
Capinomen AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett helägt dotterbolag till Capinomen AB
-
Capinomen AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett helägt dotterbolag till Capinomen AB