Murarfirman Kalk & Kakel i Gärsnäs AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 614 | 6 840 | 3 934 | 3 578 |
| Nettoomsättning | 6 567 | 6 789 | 3 922 | 3 530 |
| Övriga rörelseintäkter | 47 | 50 | 11 | 48 |
| Rörelsekostnader | 5 351 | 6 412 | 3 816 | 3 034 |
| Handelsvaror | 2 418 | 3 544 | 1 296 | 877 |
| Övriga externa kostnader | 711 | 647 | 475 | 434 |
| Personalkostnader | 2 188 | 2 215 | 2 040 | 1 719 |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 6 | 5 | 5 |
| Rörelseresultat | 1 263 | 428 | 118 | 544 |
| Finansiella poster | 0 | −2 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 263 | 426 | 117 | 543 |
| Bokslutsdispositioner | −393 | −119 | −29 | −139 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −293 | −104 | −30 | −138 |
| Förändring av överavskrivningar | −100 | −15 | 1 | −1 |
| Resultat före skatt | 870 | 307 | 89 | 405 |
| Skatt på årets resultat | 182 | 67 | 19 | 91 |
| Årets resultat | 688 | 240 | 69 | 313 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 488 | 1 748 | 1 243 | 1 236 |
| Anläggningstillgångar | 560 | 71 | 15 | 20 |
| Materiella anläggningstillgångar | 560 | 71 | 15 | 20 |
| Byggnader och mark | 127 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 433 | 71 | 15 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 2 927 | 1 677 | 1 228 | 1 216 |
| Kortfristiga fordringar | 1 082 | 434 | 415 | 248 |
| Kundfordringar | 961 | 362 | 370 | 211 |
| Övriga fordringar | 0 | 6 | 2 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 121 | 66 | 42 | 38 |
| Kassa och bank | 1 846 | 1 243 | 813 | 968 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 488 | 1 748 | 1 243 | 1 236 |
| Eget kapital | 1 048 | 559 | 320 | 500 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 998 | 509 | 270 | 450 |
| Balanserat resultat | 309 | 270 | 200 | 137 |
| Årets resultat | 688 | 240 | 69 | 313 |
| Obeskattade reserver | 688 | 295 | 176 | 147 |
| Periodiseringsfonder | 565 | 272 | 168 | 138 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 123 | 23 | 8 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 1 753 | 894 | 747 | 589 |
| Leverantörsskulder | 662 | 172 | 98 | 57 |
| Skatteskulder | 185 | 51 | 118 | 104 |
| Övriga skulder | 761 | 496 | 415 | 324 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 144 | 175 | 116 | 104 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 200 | – | – |
| Medel att disponera | – | 509 | 270 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 127 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 127 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 1 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 539 | 143 | 81 | 81 | 81 |
| Årets inköp | 396 | 62 | 0 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 105 | 72 | 66 | 61 | 57 |
| Årets avskrivningar | 33 | 6 | 5 | 5 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- SKOLVÄGEN 19, 272 61 GÄRSNÄS
- Registrerat
- 2010-04-21
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva byggnadsverksamhet med inriktning på murning, putsning och plattsättning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 627-4690
- Murarf:an Kalk & Kakel i Gärsnäs AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Säte
- Simrishamns kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-12-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget registrerades 2010 och bedriver sedan dess byggnadsverksamhet med inriktning på murning, putsning och plattsättning. Rörelseresultatet blev en vinst med 1 263 tkr, att jämföra med föregående års vinst som var 428 tkr. Bolaget har under året slutfört en del större projekt vilket bidraget till vinstökningen. Företaget har sitt säte i Simrishamns kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.