Start › Stockholms län › Stockholm
Symplify Conversion AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 246 | 9 087 | 7 830 |
| Nettoomsättning | 8 176 | 9 046 | 7 769 |
| Övriga rörelseintäkter | 70 | 41 | 61 |
| Rörelsekostnader | 6 667 | 7 193 | 8 280 |
| Handelsvaror | 373 | 341 | 523 |
| Övriga externa kostnader | 2 738 | 2 465 | 3 246 |
| Personalkostnader | 3 314 | 4 340 | 4 479 |
| Övriga rörelsekostnader | 243 | 46 | 32 |
| Rörelseresultat | 1 579 | 1 894 | −449 |
| Finansiella poster | −1 | 78 | −27 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 78 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 28 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 578 | 1 973 | −476 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 472 |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 472 |
| Resultat före skatt | 1 578 | 1 973 | −4 |
| Skatt på årets resultat | 325 | 406 | 0 |
| Årets resultat | 1 253 | 1 567 | −4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 552 | 5 711 | 4 071 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 6 552 | 5 711 | 4 071 |
| Kortfristiga fordringar | 4 388 | 3 945 | 3 836 |
| Kundfordringar | 575 | 1 030 | 872 |
| Fordringar hos koncernföretag | 3 685 | 2 419 | 2 394 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 128 | 233 | 328 |
| Övriga fordringar | 0 | 4 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 18 | 0 |
| Kassa och bank | 2 164 | 1 766 | 235 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 552 | 5 711 | 4 071 |
| Eget kapital | 5 029 | 3 776 | 2 209 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 979 | 3 726 | 2 159 |
| Balanserat resultat | 3 726 | 2 159 | 2 164 |
| Årets resultat | 1 253 | 1 567 | −4 |
| Kortfristiga skulder | 1 523 | 1 935 | 1 861 |
| Leverantörsskulder | 10 | 171 | 82 |
| Skatteskulder | 308 | 461 | 21 |
| Övriga skulder | 297 | 345 | 433 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 874 | 890 | 1 132 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Symplify Conversion AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Symplify Conversion ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Symplify Conversion AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Det har inte rapporterats några särskilda väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång som har påverkat bolagets verksamhet i väsentlig grad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Symplify Conversion AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Symplify Conversion ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Symplify Conversion AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Ackumulerade avskrivningar | 30 | 30 | 30 | 30 |
Om bolaget
- Adress
- DROTTNINGGATAN 55, 111 21 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2010-04-12
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom Digital Marknadsföring (webbutveckling, annonsering, grafiskt formgivning, digital strategi), äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 130-4815
- Symplify Conversion AB
kontrollerat 2026-10-08 - 626-6910
- Symplify Conversion AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-06-23)
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under 2025 har bolaget fortsatt att utveckla och effektivisera sitt erbjudande inom konverteringsoptimering. Fokus har legat på lönsamhet, kostnadskontroll samt vidareutveckling av samarbetet inom Symplify-koncernen. Nettoomsättningen uppgick till 8 175 782 kr (9 046 234 kr), vilket innebär en minskning jämfört med föregående år. Minskningen är huvudsakligen hänförlig till lägre försäljningsvolymer under året. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 1 578 732 kr (1 973 000 kr). Den lägre resultatnivån jämfört med föregående år är främst en följd av den minskade omsättningen samt valutakurseffekter. Bolaget uppvisar fortsatt god finansiell stabilitet. Soliditeten uppgick till 77 procent (66 procent) .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Symplify Technologies
Visa källuppgift
ingsoptimeringsplattform och tillhörande konsulttjänster till företag som vill förbättra sin onlinenärvaro genom bland annat A/B-tester och analyser på webben och i appar. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Symplify Technologies, org nr 556589-7294. Företaget har sitt säte i Stockholm .