Start › Stockholms län › Stockholm
Sogram Invest AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 864 | 459 | 814 | 2 746 | 1 944 | 2 171 | 145 | 587 |
| Nettoomsättning | 864 | 456 | 800 | 2 745 | 1 943 | 2 171 | 145 | 587 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 14 | 2 | 1 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 694 | 768 | 846 | 2 315 | 2 119 | 1 992 | 230 | 573 |
| Råvaror och förnödenheter | 268 | – | – | – | 0 | −73 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | −47 | 0 | 50 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 281 | 655 | 881 | 2 260 | 1 892 | 2 020 | 186 | 106 |
| Personalkostnader | 112 | 106 | 7 | 29 | 171 | 40 | 39 | 465 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 1 | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | 33 | 6 | 4 | 23 | 2 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 170 | −309 | −32 | 431 | −175 | 180 | −85 | 14 |
| Finansiella poster | −46 | −13 | 2 | 0 | 0 | −1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 46 | 14 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 124 | −322 | −31 | 431 | −175 | 179 | −86 | 13 |
| Resultat före skatt | 124 | −322 | −31 | 431 | −175 | 179 | −86 | 13 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 57 | 0 | 28 | 0 | 12 |
| Årets resultat | 124 | −322 | −31 | 374 | −175 | 151 | −86 | 1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 668 | 579 | 602 | 539 | 529 | 468 | 85 | 259 |
| Anläggningstillgångar | 29 | 23 | 23 | 23 | 29 | 34 | 38 | 20 |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 | – | 0 | 1 | 7 | 11 | 16 | 20 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 7 | – | 0 | 1 | 7 | 11 | 16 | 20 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 638 | 556 | 580 | 515 | 500 | 434 | 47 | 239 |
| Varulager m.m. | 120 | 120 | 120 | 73 | 73 | 73 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 120 | 120 | 120 | 73 | 73 | 73 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 362 | 416 | 424 | 77 | 28 | 53 | 12 | 61 |
| Kundfordringar | 354 | 354 | 409 | 62 | – | 0 | 2 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 |
| Övriga fordringar | 8 | 63 | 15 | 15 | 28 | 53 | 2 | 61 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | – | – | – | 0 | 5 | 0 |
| Kassa och bank | 157 | 20 | 36 | 365 | 399 | 308 | 35 | 179 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 668 | 579 | 602 | 539 | 529 | 468 | 85 | 259 |
| Eget kapital | 161 | 37 | 358 | 389 | 15 | 190 | 40 | 51 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 111 | −13 | 308 | 339 | −35 | 140 | −10 | 1 |
| Balanserat resultat | −13 | 308 | 339 | −35 | 140 | −85 | 1 | 0 |
| Årets resultat | 124 | −322 | −31 | 374 | −175 | 151 | −86 | 1 |
| Långfristiga skulder | 162 | 184 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 186 | 184 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | −24 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 345 | 358 | 244 | 149 | 514 | 277 | 45 | 208 |
| Skulder till kreditinstitut | 24 | 24 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 46 | 18 | 25 | 0 | 44 | 15 | 0 | 2 |
| Skatteskulder | −37 | – | 0 | 29 | 28 | 16 | 12 | 12 |
| Övriga skulder | 300 | 316 | 219 | 121 | 442 | 198 | 33 | 194 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 0 | – | – | 0 | 49 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 339 | −35 | 140 | −10 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Se notering rörande minskad nettomsättning under Väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Se notering rörande ökad nettomsättning under Väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 % jämfört med föregående räkenskapsår. Detta beror på att företaget har haft en ökad omsättning då våra partners som säljer fick in några större kunder där vi körde kampanjer i 8 länder globalt och därav den ökade omsättningen i juni-juli under 2020.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet påverkar/kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och/eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Vi bedömer att påverkan på bolaget/koncernen är begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 23 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 | 7 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 22 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 15 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 | 6 | 15 | 11 | 6 | 2 |
| Årets avskrivningar | 1 | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 13 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KOCKSGATAN 5, 116 24 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2010-04-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva utveckling och förvaltning av dotterbolag, administration, finansiering, leasing av maskiner inom verkstadsindustrin samt handel med, export och import av fordon. Vidare skall bolaget bedriva verksamhet inom marknadsföring, media och kommunikation, innefattande mediabyråverksamhet, mediaplanering, medieköp, annonsering, digital marknadsföring samt konsultverksamhet inom media och marknadsföring för företag och organisationer. Bolaget får även bedriva annan därmed förenlig verksamhet, dock ej sådan verksamhet som avses i lag om kreditaktiebolag eller lag om bankaktiebolag.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget äger och förvaltar aktier och andelar. Företaget bedriver även utveckling av dotterbolag, administration, finansiering, leasing av maskiner inom verkstadsindustrin samt fordon med export och import, men ej sådan verksamhet som avses i lag om kreditaktiebolag och lag om bankaktiebolag.Företaget har utöver sin nuvarande verksamhet haft konsultverksamhet mot privatpersoner där Antrapat AG harlevererat produkter. Påbörjad verksamhet med handel av produkter från Kina har varit vilande underräkenskaspåret.Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.