Start › Stockholms län › Stockholm
Kretz i sveavägen 50 AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 0 | 0 | 1 | 4 | 1 | 946 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 0 | 1 | 4 | 1 | 946 | 19 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | −1 | −4 | −1 | −946 | −19 |
| Finansiella poster | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 0 | −1 | −4 | −1 | −946 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 15 | – | – | 0 | 19 |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 19 |
| Lämnade koncernbidrag | – | 0 | −15 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 14 | −4 | −1 | −946 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 14 | −4 | −1 | −946 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 176 | 7 176 | 7 067 | 6 723 | 5 378 | 5 379 | 126 |
| Anläggningstillgångar | 7 176 | 7 176 | 7 067 | 6 722 | 5 378 | 5 378 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 176 | 7 176 | 7 067 | 6 722 | 5 378 | 5 378 | 0 |
| Andelar i koncernföretag | 7 176 | 7 176 | 7 067 | 6 722 | 5 378 | 5 378 | 0 |
| Omsättningstillgångar | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 126 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 1 | 124 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 123 |
| Övriga fordringar | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 |
| Kassa och bank | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 176 | 7 176 | 7 067 | 6 723 | 5 378 | 5 379 | 126 |
| Eget kapital | 109 | 109 | 109 | 95 | 99 | 100 | 104 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 9 | 9 | 9 | −5 | −1 | 0 | 4 |
| Balanserat resultat | 9 | 9 | −5 | 1 | 0 | 946 | 4 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 14 | −6 | −1 | −946 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 5 265 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | 5 265 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 7 067 | 7 067 | 6 958 | 6 628 | 5 279 | 14 | 21 |
| Skulder till koncernföretag | 7 067 | 7 067 | 6 958 | 6 628 | 5 279 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 14 | 21 |
| Ställda säkerheter | 3 000 | 3 000 | 3 000 | – | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Företagsinteckningar | 3 000 | 3 000 | 3 000 | – | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −5 | −1 | 0 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 942 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
För definitioner av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 176 | 7 176 | 7 067 | 6 722 | 5 378 | 5 378 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 109 | 345 | 1 344 | – | 500 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- MÄSTER SAMUELSGATAN 4, 111 44 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2010-02-01
- Bransch
- All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska äga och driva restaurangverksamhet direkt eller via dotterföretag jämte därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-28
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska äga och driva rstaurangverksamhet direkt eller via dotterföretag samt därmed förenligverksamhet. Bolaget saknar för närvarande verksamhet och är vilande.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 155 kB | Öppna |
| 2024 | 8 kB | Öppna |
| 2023 | 8 kB | Öppna |
| 2022 | 7 kB | Öppna |
| 2021 | 7 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gastro Hospitality AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Gastro Hospitality AB; Organisationsnummer=556207-0549; ForetagetsSate=Stockholm
-
Gastrobility Group AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Gastrobility Group AB; Organisationsnummer=556824-8974; ForetagetsSate=Stockholm
-
Bröderna Güven Invest AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Bröderna Güven Invest AB; Organisationsnummer=559534-5041; ForetagetsSate=Stockholm
Direkta dotterföretag
-
EAST Management AB (publ)
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=EAST Management AB (publ); Organisationsnummer=559087-7980; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.9965; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.9965
-
EAST 4 AB
Visa källuppgift
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har bolaget förvärvat EAST Management AB (publ) med organisationsnummer 559087-7980 som genom dotterbolaget EAST 4 AB med organisationsnummer 556737-5646 bedriver restaurangverksamhet i centrala Stockholm. Efter förvärvet hade överenskommelse om överlåtelse av EAST Management AB (publ) träffats vilket bolaget bröt och föranledde sk