Start › Östergötlands län › Norrköping
Förtroende Finans Sverige AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 9 | 3 | 6 | 42 | 201 | 1 586 | 1 276 | 2 028 |
| Nettoomsättning | 0 | 3 | 6 | 42 | 201 | 1 376 | 1 174 | 1 875 |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | – | – | 0 | 0 | 209 | 102 | 153 |
| Rörelsekostnader | 135 | 116 | 62 | 440 | 658 | 1 148 | 1 404 | 1 996 |
| Övriga externa kostnader | 135 | 116 | 49 | 400 | 356 | 637 | 652 | 1 120 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 29 | 199 | 440 | 668 | 795 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 13 | 10 | 104 | 70 | 84 | 80 |
| Rörelseresultat | −127 | −113 | −56 | −398 | −457 | 438 | −128 | 33 |
| Finansiella poster | −2 | 1 | 0 | −3 338 | −35 | −3 281 | 2 853 | 727 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | −217 | 2 457 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | 0 | 317 | 201 | 10 | 10 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 3 336 | 350 | 3 195 | −469 | −732 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 0 | 2 | 2 | 70 | 83 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | −129 | −113 | −57 | −3 736 | −492 | −2 843 | 2 725 | 760 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | −1 007 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 455 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 66 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 527 |
| Resultat före skatt | −129 | −113 | −57 | −3 736 | −492 | −2 843 | 2 725 | −247 |
| Årets resultat | −129 | −113 | −57 | −3 736 | −492 | −2 843 | 2 725 | −247 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 648 | 657 | 636 | 653 | 4 168 | 4 593 | 7 613 | 6 270 |
| Anläggningstillgångar | 40 | 40 | 40 | 53 | 3 399 | 3 463 | 6 502 | 3 861 |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | 40 | 40 | 53 | 64 | 127 | 198 | 281 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 13 | 24 | 127 | 198 | 281 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 336 | 3 336 | 6 304 | 3 579 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 785 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 336 | 3 336 | 6 304 | 2 794 |
| Omsättningstillgångar | 608 | 617 | 596 | 599 | 769 | 1 130 | 1 111 | 2 410 |
| Kortfristiga fordringar | 608 | 603 | 595 | 599 | 604 | 473 | 1 049 | 2 103 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 061 |
| Övriga fordringar | 608 | 603 | 595 | 599 | 87 | 224 | 1 041 | 936 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 517 | 249 | 9 | 106 |
| Kassa och bank | 1 | 14 | 1 | 0 | 164 | 657 | 62 | 307 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 648 | 657 | 636 | 653 | 4 168 | 4 593 | 7 613 | 6 270 |
| Eget kapital | −191 | −62 | 50 | 107 | 2 873 | 3 364 | 6 207 | 3 482 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −291 | −162 | −50 | 7 | 2 773 | 3 264 | 6 107 | 3 382 |
| Balanserat resultat | −162 | −50 | 7 | 3 743 | 3 264 | 6 107 | 3 382 | 3 629 |
| Årets resultat | −129 | −113 | −57 | −3 736 | −492 | −2 843 | 2 725 | −247 |
| Långfristiga skulder | 722 | 707 | 532 | 281 | 1 051 | 1 068 | 1 369 | 1 355 |
| Övriga skulder | 722 | 707 | 532 | 281 | 1 051 | 1 068 | 1 369 | 1 355 |
| Kortfristiga skulder | 117 | 12 | 54 | 265 | 244 | 160 | 37 | 1 434 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 44 | 0 | 39 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 322 |
| Övriga skulder | 102 | −3 | 39 | 79 | 214 | 80 | 1 | 1 036 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 186 | 30 | 36 | 36 | 36 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 773 | – | 6 107 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 970 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget omsättning minskar till följd av mindre omfattning av verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Till följd av att verksmheten har bedrivits i mindre omfattning har bolagets omsättning minskat i betydande omfattning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkningar Årsredovisningen har inte upprättats i sådana tid att det varit möiligt att, enligt 7 kap. 10§ aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång. Bolaget har under räkenskapsåret inte i rätt tid och med rätt belopp vare sig redovisat eller betalt avdragen skatt och sociala avgifter. Försummelsen har inte medfört någon skada för bolaget utöver dröjsmålsräntor.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Finanshuset Östergötland AB för räkenskapsåret 2019–05–01 – 2020–04–30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Finanshuset Östergötland AB s finansiella ställning per den 30 april 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Finanshuset Östergötland AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 785 | 785 |
| Försäljningar och utrangeringar | 785 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 336 | 5 496 | 6 263 | 3 253 | 2 793 |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 336 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 2 161 | 2 161 | 42 | 459 | 1 190 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 2 161 | – | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 519 | 519 | 519 | 519 | 519 | 519 | 519 | 519 | 430 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 88 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 519 | 519 | 519 | 505 | 495 | – | 321 | 237 | 157 |
| Årets avskrivningar | – | – | 13 | 10 | 104 | 70 | 84 | 80 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
Om bolaget
- Adress
- SALTÄNGSGATAN 33, 602 38 NORRKÖPING
- Registrerat
- 2010-01-18
- Bransch
- Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva finansiell rådgivning, försäkringsförmedling, handel med värdepapper, förvaltning av fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 608-4263
- Finanshuset i Östergötland AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-25
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva finansiell rådgivning, försäkringsförmedling, handel med värdepapper, förvaltning av fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Bolaget har under räkenskapsåret bedrivit verksamhet i betydligt mindre omfattning. Tvisten mellan Ikano Bank pågår fortfarande och är därmed inte reglerad.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.