Svara i Karlstad AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 319 | 1 798 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 319 | 1 798 |
| Rörelsekostnader | 23 | 35 | 58 | 39 | 167 | 323 | 1 244 |
| Övriga externa kostnader | 13 | 24 | 50 | 29 | 32 | 102 | 210 |
| Personalkostnader | 11 | 11 | 8 | 9 | 136 | 222 | 1 033 |
| Rörelseresultat | −23 | −35 | −58 | −39 | −167 | −4 | 554 |
| Finansiella poster | 122 | 77 | −249 | 0 | 34 | 3 | 18 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 76 | −249 | 0 | 34 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 122 | 0 | 0 | – | 0 | 3 | 18 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 98 | 41 | −307 | −39 | −133 | −1 | 571 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 23 | 127 | 0 | −80 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 23 | 127 | 0 | −80 |
| Resultat före skatt | 98 | 41 | −307 | −16 | −6 | −1 | 491 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 1 | 111 |
| Årets resultat | 98 | 41 | −307 | −16 | −6 | −2 | 380 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 371 | 271 | 661 | 1 254 | 1 361 | 1 772 | 3 331 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 223 | 586 | 1 148 | 1 155 | 1 640 | 1 171 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 223 | 586 | 1 148 | 1 155 | 1 640 | 1 171 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 261 | 269 | 276 | 306 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 223 | 586 | 886 | 886 | 1 365 | 865 |
| Omsättningstillgångar | 371 | 48 | 75 | 107 | 206 | 132 | 2 160 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 12 | 17 | 5 | 61 | 42 | 607 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 459 |
| Övriga fordringar | 1 | 12 | 17 | 5 | 61 | 42 | 127 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 20 |
| Kassa och bank | 370 | 36 | 58 | 102 | 144 | 89 | 1 553 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 371 | 271 | 661 | 1 254 | 1 361 | 1 772 | 3 331 |
| Eget kapital | 348 | 249 | 618 | 1 225 | 1 240 | 1 547 | 2 749 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 248 | 149 | 518 | 1 125 | 1 140 | 1 447 | 2 649 |
| Balanserat resultat | 149 | 415 | 825 | 1 140 | 1 147 | 1 449 | 2 268 |
| Årets resultat | 98 | 41 | −307 | −16 | −6 | −2 | 380 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 23 | 150 | 150 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 23 | 150 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 23 | 22 | 44 | 30 | 97 | 75 | 432 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 8 | 7 | 7 | 6 | 5 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 9 | 11 | 49 |
| Övriga skulder | 17 | 17 | 30 | 17 | 75 | 15 | 281 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 5 | 6 | 6 | 7 | 43 | 97 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 245 | – | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 1 447 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 261 | 269 | 276 | 306 | 306 |
| Försäljningar och utrangeringar | 261 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 223 | 586 | 886 | 886 | 1 365 | 865 | 1 668 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 500 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 223 | 364 | 300 | – | 478 | – | 1 000 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | – | – | 500 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2010-01-07
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ledarskap och projektledning.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Karlstad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom ledarskap och projektledning. Någon verksamhet har ej bedrivits under året. Företaget har sitt säte i Karlstad .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.