Start › Västra Götalands län › Lidköping
Mellströms Maskingrävningar AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 535 | 2 739 | 2 477 | 2 763 |
| Nettoomsättning | 2 535 | 2 729 | 2 242 | 2 587 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 10 | 235 | 175 |
| Rörelsekostnader | 1 498 | 1 748 | 1 797 | 1 820 |
| Övriga externa kostnader | 504 | 443 | 546 | 586 |
| Personalkostnader | 802 | 802 | 709 | 693 |
| Av- och nedskrivningar | 192 | 502 | 542 | 541 |
| Rörelseresultat | 1 037 | 991 | 680 | 942 |
| Finansiella poster | −13 | −17 | −37 | −38 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 13 | 17 | 38 | 39 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 024 | 975 | 643 | 904 |
| Bokslutsdispositioner | 65 | −200 | 21 | −198 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −200 | 0 | −230 |
| Förändring av överavskrivningar | 65 | 0 | 21 | 32 |
| Resultat före skatt | 1 089 | 775 | 664 | 706 |
| Skatt på årets resultat | 229 | 162 | 141 | 147 |
| Årets resultat | 860 | 613 | 523 | 559 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 458 | 7 474 | 7 242 | 7 105 |
| Anläggningstillgångar | 1 188 | 1 380 | 1 816 | 2 358 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 188 | 1 380 | 1 816 | 2 358 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 1 188 | 1 380 | 1 815 | 2 312 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 1 | 46 |
| Omsättningstillgångar | 7 270 | 6 094 | 5 426 | 4 747 |
| Kortfristiga fordringar | 632 | 566 | 528 | 521 |
| Kundfordringar | 263 | 251 | 242 | 265 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 300 | 262 | 224 | 220 |
| Övriga fordringar | 54 | 38 | 49 | 20 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 15 | 14 | 15 |
| Kassa och bank | 6 638 | 5 528 | 4 898 | 4 226 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 458 | 7 474 | 7 242 | 7 105 |
| Eget kapital | 5 881 | 5 020 | 4 408 | 3 885 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 5 781 | 4 920 | 4 308 | 3 785 |
| Balanserat resultat | 4 920 | 4 308 | 3 785 | 3 226 |
| Årets resultat | 860 | 613 | 523 | 559 |
| Obeskattade reserver | 1 748 | 1 813 | 1 613 | 1 634 |
| Periodiseringsfonder | 665 | 665 | 465 | 465 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 1 083 | 1 148 | 1 148 | 1 169 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 508 | 584 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 25 | 101 |
| Övriga skulder | – | 0 | 483 | 483 |
| Kortfristiga skulder | 829 | 641 | 713 | 1 002 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 25 | 76 | 76 |
| Leverantörsskulder | 23 | 15 | 75 | 0 |
| Skatteskulder | 82 | 23 | 35 | 26 |
| Övriga skulder | 436 | 289 | 289 | 576 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 288 | 288 | 238 | 324 |
| Ställda säkerheter | 140 | 187 | 233 | 279 |
| Äganderättsförbehåll | 140 | 187 | 233 | 279 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 |
| Ackumulerade avskrivningar | 320 | 320 | 319 | 273 | 228 |
| Årets avskrivningar | 0 | 1 | 46 | 46 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 252 | 4 252 | 4 191 | 4 391 | 4 066 |
| Årets inköp | 0 | 66 | – | 325 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 5 | 200 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 064 | 2 872 | 2 376 | 2 079 | 1 584 |
| Årets avskrivningar | 192 | 501 | 496 | 496 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 5 | 200 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HÖSTVÄGEN 2, 531 93 LIDKÖPING
- Registrerat
- 2009-12-16
- Bransch
- Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är entreprenad inom uthyrning av grävmaskin med förare och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5339-7774
- MELLSTRÖMS MASKINGRÄVNINGAR AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lidköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget utför i huvudsak maskinentreprenadarbeten inom anläggningsbranschen. Företaget har sitt säte i Lidköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.