Start › Gävleborgs län › Gävle
X VVS i Gävle AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 175 | 3 187 | 4 596 |
| Nettoomsättning | 3 175 | 3 187 | 4 596 |
| Rörelsekostnader | 2 446 | 2 613 | 4 212 |
| Handelsvaror | 1 151 | 1 189 | 1 933 |
| Övriga externa kostnader | 383 | 398 | 470 |
| Personalkostnader | 904 | 1 025 | 1 807 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 0 | 3 |
| Rörelseresultat | 729 | 574 | 383 |
| Finansiella poster | 6 | 524 | 3 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 518 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 7 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 735 | 1 098 | 386 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 3 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 3 |
| Resultat före skatt | 735 | 1 098 | 389 |
| Skatt på årets resultat | 153 | 122 | 82 |
| Årets resultat | 582 | 977 | 307 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 364 | 3 886 | 3 688 |
| Anläggningstillgångar | 1 892 | 1 616 | 2 226 |
| Materiella anläggningstillgångar | 36 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 36 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 856 | 1 616 | 2 226 |
| Ägarintressen i övriga företag | 0 | 0 | 850 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 856 | 1 616 | 1 376 |
| Omsättningstillgångar | 2 472 | 2 270 | 1 462 |
| Varulager m.m. | 10 | 21 | 60 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 10 | 21 | 60 |
| Kortfristiga fordringar | 607 | 887 | 1 154 |
| Kundfordringar | 206 | 376 | 358 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 378 | 299 | 524 |
| Övriga fordringar | 1 | 198 | 239 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 21 | 15 | 33 |
| Kassa och bank | 1 855 | 1 362 | 249 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 364 | 3 886 | 3 688 |
| Eget kapital | 3 526 | 2 944 | 1 967 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 3 426 | 2 844 | 1 867 |
| Balanserat resultat | 2 844 | 1 867 | 1 560 |
| Årets resultat | 582 | 977 | 307 |
| Kortfristiga skulder | 838 | 942 | 1 721 |
| Förskott från kunder | 7 | – | – |
| Leverantörsskulder | 123 | 139 | 163 |
| Skatteskulder | −141 | 7 | 41 |
| Övriga skulder | 675 | 682 | 1 368 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 174 | 114 | 150 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för X VVS i Gävle AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av X VVS i Gävle AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till X VVS i Gävle AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Bolaget har under räkenskapsåret inte i rätt tid vid ett flertal tillfällen betalt avdragen skatt, sociala avgifter samt mervärdesskatt.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av X VVS i Gävle ABs finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till X VVS i Gävle AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 856 | 1 616 | 1 376 | 1 136 |
| Årets inköp | 240 | 240 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 240 | 240 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 120 | 76 | 76 | 76 |
| Årets inköp | 44 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 84 | 76 | 76 | 74 |
| Årets avskrivningar | 8 | – | 3 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 850 | 850 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 850 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- PRÄSTGÅRDSALLÉN 10 A, 804 23 GÄVLE
- Registrerat
- 2009-12-15
- Bransch
- Värme- och sanitetsarbeten
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva VVS installationer, försäljning av VVS produkter, konstruktion inom VVS och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 481-9942
- X VVS i Gävle AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Gävle
- Revision
- Ja (2026-06-26)
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har under räkenskapsåret bedrivit vvs installationer samt försäljning av vvs produkter. Företaget har sitt säte i Gävle .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.