Elfvin & Co AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 90 | 214 | 68 | 1 003 | 617 | 435 | 0 |
| Nettoomsättning | 90 | 214 | 68 | 1 003 | 617 | 435 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 009 | 1 027 | 881 | 734 | 665 | 402 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 301 | 313 | 157 | 81 | 80 | 40 | 28 |
| Personalkostnader | 707 | 714 | 725 | 654 | 586 | 361 | 0 |
| Rörelseresultat | −919 | −813 | −813 | 269 | −49 | 34 | −28 |
| Finansiella poster | 2 889 | −289 | 900 | 1 709 | −1 359 | 5 302 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 500 | 1 100 | 900 | 350 | 0 | 5 303 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −1 389 | 1 389 | 0 | −1 359 | 1 359 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 971 | −1 102 | 86 | 1 978 | −1 407 | 5 336 | −28 |
| Resultat före skatt | 1 971 | −1 102 | 86 | 1 978 | −1 407 | 5 336 | −28 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 4 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 971 | −1 102 | 86 | 1 974 | −1 407 | 5 336 | −28 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 12 578 | 11 003 | 12 310 | 12 624 | 10 708 | 12 263 | 6 959 |
| Anläggningstillgångar | 12 250 | 10 862 | 12 250 | 12 005 | 10 291 | 11 400 | 5 375 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 250 | 10 862 | 12 250 | 12 005 | 10 291 | 11 400 | 5 375 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 12 250 | 10 862 | 12 250 | 12 005 | 10 291 | 11 400 | 5 375 |
| Omsättningstillgångar | 327 | 141 | 59 | 618 | 417 | 863 | 1 584 |
| Kortfristiga fordringar | 229 | 26 | 7 | 257 | 203 | 53 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 150 | 113 | – | – |
| Övriga fordringar | 229 | 26 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 107 | 90 | 52 | 0 |
| Kassa och bank | 98 | 115 | 52 | 362 | 214 | 810 | 1 584 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 578 | 11 003 | 12 310 | 12 624 | 10 708 | 12 263 | 6 959 |
| Eget kapital | 12 513 | 10 916 | 12 218 | 12 319 | 10 532 | 12 124 | 6 788 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 12 413 | 10 816 | 12 118 | 12 219 | 10 432 | 12 024 | 6 688 |
| Balanserat resultat | 10 443 | 11 918 | 12 032 | 10 245 | 11 840 | 6 688 | 6 715 |
| Årets resultat | 1 971 | −1 102 | 86 | 1 974 | −1 407 | 5 336 | −28 |
| Långfristiga skulder | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 35 | 87 | 91 | 305 | 176 | 139 | 171 |
| Leverantörsskulder | 5 | 9 | 16 | 15 | – | – | – |
| Skatteskulder | 8 | 26 | 24 | 7 | – | – | – |
| Övriga skulder | 22 | 52 | 52 | 282 | 176 | 139 | 171 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | 373 | 200 | 187 | 187 | 184 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 10 432 | 12 024 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettomsättning har ökat med mer än 30% på grund av fler uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettomsättning har minskat med mer än 30% på grund av färre uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettomsättning har ökat på grund av fler uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 250 | 12 250 | 12 250 | 12 005 | 11 650 | 11 400 | 5 375 | 5 375 |
| Årets inköp | – | – | 245 | 356 | 250 | 11 400 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 5 375 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 1 389 | 0 | 0 | 1 359 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 1 389 | 0 | 0 | 1 359 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 245 | 356 | 250 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ROSENVÅNGSGATAN 9, 216 19 MALMÖ
- Registrerat
- 2009-12-10
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva rådgivning inom kommunikation och marknadsföring, förvaltning av värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva rådgivning inom kommunikation och marknadsföring och förvaltning av värdepapper. Företaget har sitt säte i Malmö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.