Start › Västra Götalands län › Lerum
KFI Kent Forsmark Internationell fastighetsbolag AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 | 756 | 838 | 1 072 | 665 | 498 |
| Nettoomsättning | 4 | 756 | 838 | 1 072 | 662 | 498 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 3 | 0 |
| Rörelsekostnader | 276 | 382 | 1 042 | 868 | 773 | 450 |
| Handelsvaror | 0 | 6 | 80 | 94 | 124 | 164 |
| Övriga externa kostnader | 168 | 270 | 860 | 668 | 316 | 240 |
| Personalkostnader | 4 | 5 | 4 | 15 | 243 | 10 |
| Av- och nedskrivningar | 104 | 100 | 97 | 91 | 91 | 36 |
| Rörelseresultat | −272 | 374 | −204 | 204 | −107 | 48 |
| Finansiella poster | −9 | −23 | −46 | −28 | −24 | −10 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −2 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 9 | 21 | 48 | 28 | 24 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | −281 | 351 | −250 | 177 | −131 | 38 |
| Resultat före skatt | −281 | 351 | −250 | 177 | −131 | 38 |
| Årets resultat | −281 | 351 | −250 | 177 | −131 | 38 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 756 | 793 | 1 207 | 1 145 | 1 037 | 1 274 |
| Anläggningstillgångar | 754 | 789 | 889 | 940 | 1 031 | 1 122 |
| Materiella anläggningstillgångar | 712 | 789 | 889 | 940 | 1 031 | 1 122 |
| Byggnader och mark | 291 | 298 | 305 | 311 | 318 | 325 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 421 | 491 | 585 | 629 | 713 | 797 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 41 | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 41 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 | 4 | 318 | 205 | 6 | 153 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 4 | 318 | 97 | 6 | 1 |
| Kundfordringar | – | 0 | 147 | 7 | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 4 | 59 | 89 | 6 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 112 | 1 | 0 | 1 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 108 | 0 | 151 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 756 | 793 | 1 207 | 1 145 | 1 037 | 1 274 |
| Eget kapital | 195 | 476 | 125 | 375 | 198 | 329 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 95 | 376 | 25 | 275 | 98 | 229 |
| Balanserat resultat | 376 | 25 | 275 | 98 | 229 | 191 |
| Årets resultat | −281 | 351 | −250 | 177 | −131 | 38 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 392 | 549 | 571 | 796 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 392 | 549 | 571 | 796 |
| Kortfristiga skulder | 561 | 317 | 690 | 221 | 268 | 149 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 3 | 170 | 163 | 113 | 0 |
| Checkräkningskredit | 96 | 81 | 82 | 0 | 78 | 0 |
| Leverantörsskulder | 81 | 93 | 372 | 14 | 15 | 68 |
| Övriga skulder | 349 | 140 | 56 | 44 | 62 | 74 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 10 | 0 | 0 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 98 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsminskningen förklaras av att företagsledaren har varit sjukskriven under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med föregående räkenskapsår, vilket beror på .......
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 41 | 0 |
| Årets inköp | 6 | 0 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 338 | 338 | 338 | 338 | 338 | 338 |
| Ackumulerade avskrivningar | 46 | 40 | 33 | 26 | 19 | 13 |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 429 | 1 401 | 1 401 | 1 355 | 1 355 | 1 355 | 600 |
| Årets inköp | 27 | 0 | 46 | 0 | 0 | 756 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 007 | 910 | 817 | 726 | 642 | 558 | 529 |
| Årets avskrivningar | 97 | 93 | 91 | 84 | 84 | 29 | – |
Om bolaget
- Adress
- BRANTALIDEN 15, 443 91 LERUM
- Registrerat
- 2009-12-09
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva stugförmedling, uthyrning av rum för korttidsboende, import och export av partivaror inom alla förekommande branscher samt personaluthyrning för att utföra tjänster inom alla förekommande branschen och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 608-4768
- KFI Kent Forsmark Intern. Fast. AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Hyppeln
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bygg-och renoveringsarbeten för fastigheter och mark. Företaget har sitt säte i Hyppeln .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.