Start › Stockholms län › Stockholm
GKU, Godkänd Kvalitetsunderhållning AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 84 | 110 | 114 | 337 | 939 | 5 624 |
| Nettoomsättning | 84 | 110 | 114 | 335 | 939 | 5 624 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 298 | 70 | 287 | 65 | 1 729 | 5 605 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 1 662 | 5 536 |
| Övriga externa kostnader | 298 | 70 | 287 | 64 | 62 | 69 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 1 | 5 | 0 |
| Rörelseresultat | −214 | 40 | −172 | 272 | −790 | 19 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −214 | 40 | −172 | 272 | −791 | 19 |
| Resultat före skatt | −214 | 40 | −172 | 272 | −791 | 19 |
| Årets resultat | −214 | 40 | −172 | 272 | −791 | 19 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 265 | 477 | 437 | 612 | 1 178 | 3 072 |
| Omsättningstillgångar | 265 | 477 | 437 | 612 | 1 178 | 3 072 |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 4 | 27 | 30 | 875 | 2 001 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 1 943 |
| Övriga fordringar | 19 | 4 | 4 | 5 | 847 | 58 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22 | 0 | 23 | 24 | 28 | 0 |
| Kassa och bank | 225 | 473 | 410 | 582 | 303 | 1 071 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 265 | 477 | 437 | 612 | 1 178 | 3 072 |
| Eget kapital | 263 | 477 | 437 | 609 | 337 | 1 128 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 163 | 377 | 337 | 509 | 237 | 1 028 |
| Balanserat resultat | 377 | 337 | 509 | 237 | 1 028 | 1 010 |
| Årets resultat | −214 | 40 | −172 | 272 | −791 | 19 |
| Kortfristiga skulder | 3 | – | 0 | 3 | 840 | 1 944 |
| Leverantörsskulder | 3 | – | 0 | 3 | 0 | 1 944 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 840 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 237 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat då royaltyfördelningen släpar något.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat då bolaget under året haft få uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat då bolaget under året haft få uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat då bolaget under året haft få uppdrag, till stor del beroende av corona.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- Box 2337, 103 18 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2009-12-01
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att idka producerande verksamhet, konsultverksamhet, förlagsverksamhet, artistverksamhet, kompositörsverksamhet, textverksamhet, arrangörsverksamhet och handelsrörelse inom konst, bok, film, video, radio, TV, grammofon, musik, nöjes och teaterbranschen samt idka därmed förenlig verksamhet. Därjämte kan bolaget köpa, sälja och förvalta fastigheter, ingå borgensåtaganden samt idka därmed förenlig verksamhet. Tillika äger bolaget rätt att för dotterbolag och närbesläktade företag ingå borgensåtaganden, så och till dessa lämna lån.
Bankgironummer
- 493-2125
- GKU Godkänd Kvalitetsunderhålln. AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver produktion inom film, TV och teater. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.