Start › Dalarnas län › Idkerberget
Thunells Svets & Montage AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 383 | 4 668 | 4 016 | 2 518 | 4 294 |
| Nettoomsättning | 3 354 | 4 635 | 3 999 | 2 502 | 4 253 |
| Övriga rörelseintäkter | 30 | 32 | 17 | 16 | 41 |
| Rörelsekostnader | 3 683 | 4 402 | 3 492 | 2 767 | 3 986 |
| Råvaror och förnödenheter | 509 | 598 | 378 | 243 | 188 |
| Övriga externa kostnader | 846 | 1 054 | 914 | 714 | 860 |
| Personalkostnader | 2 289 | 2 723 | 2 192 | 1 802 | 2 931 |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 27 | 7 | 7 | 7 |
| Rörelseresultat | −299 | 266 | 525 | −249 | 308 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | −46 | 0 | −53 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 46 | 0 | 53 |
| Resultat efter finansiella poster | −300 | 266 | 479 | −249 | 255 |
| Resultat före skatt | −300 | 266 | 479 | −249 | 255 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 58 | 62 | 0 | 26 |
| Årets resultat | −300 | 207 | 417 | −249 | 228 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 774 | 1 267 | 1 168 | 579 | 1 095 |
| Anläggningstillgångar | 131 | 125 | 2 | 9 | 16 |
| Materiella anläggningstillgångar | 131 | 125 | 2 | 9 | 16 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 131 | 125 | 2 | 9 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 643 | 1 142 | 1 167 | 571 | 1 079 |
| Kortfristiga fordringar | 643 | 677 | 762 | 466 | 621 |
| Kundfordringar | 562 | 345 | 722 | 367 | 395 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 19 | 281 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 54 | 27 | 18 | 85 | 71 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 23 | 22 | 14 | 154 |
| Kassa och bank | 0 | 466 | 404 | 104 | 458 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 774 | 1 267 | 1 168 | 579 | 1 095 |
| Eget kapital | 218 | 619 | 611 | 194 | 443 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 118 | 519 | 511 | 94 | 343 |
| Balanserat resultat | 419 | 311 | 94 | 343 | 115 |
| Årets resultat | −300 | 207 | 417 | −249 | 228 |
| Långfristiga skulder | 25 | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 25 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 531 | 649 | 557 | 385 | 652 |
| Leverantörsskulder | 86 | 110 | 58 | 32 | 67 |
| Skatteskulder | 0 | 24 | 16 | – | – |
| Övriga skulder | 187 | 165 | 135 | 116 | 162 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 258 | 350 | 348 | 236 | 422 |
| Ställda säkerheter | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Företagsinteckningar | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 100 | 200 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 94 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | 100 | 200 | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | 100 | 200 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Thunells Svets & Montage AB för räkenskapsåret 2024-05-01 – 2025-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Thunells Svets & Montage ABs finansiella ställning per den 30 april 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Thunells Svets & Montage AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Thunells Svets & Montage AB för räkenskapsåret 2023-05-01 – 2024-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Thunells Svets & Montage ABs finansiella ställning per den 30 april 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Thunells Svets & Montage AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Thunells Svets & Montage AB för räkenskapsåret 2022-05-01 – 2023-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Thunells Svets & Montage ABs finansiella ställning per den 30 april 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Thunells Svets & Montage AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Thunells Svets & Montage AB för räkenskapsåret 2021-05-01 – 2022-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Thunells Svets & Montage ABs finansiella ställning per den 30 april 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Thunells Svets & Montage AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 410 | 365 | 215 | 215 | 215 | 215 |
| Årets inköp | 45 | 150 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 279 | 240 | 213 | 206 | 199 | 192 |
| Årets avskrivningar | 39 | 27 | 7 | 7 | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- LANDSVÄGEN 17, 781 99 IDKERBERGET
- Registrerat
- 2009-11-25
- Bransch
- Metallegoarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva svetsning, montagearbeten, byggarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 475-9858
- Thunells Svets & Montage
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2025-10-29)
- Årsstämma
- 2025-10-29
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget har varit verksamt sedan slutet av 2009. Verksamheten består av svetsning, montagearbeten samt byggarbeten. Bolagets styrelse har sitt säte i Borlänge kommun, Dalarnas län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.