Start › Stockholms län › Norrtalje
Bygg Rätt i Norrtälje AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 962 | 752 | 777 | 1 043 |
| Nettoomsättning | 974 | 747 | 777 | 1 000 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −12 | −9 | −1 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 14 | 0 | 44 |
| Rörelsekostnader | 955 | 685 | 774 | 1 033 |
| Handelsvaror | 283 | 200 | 168 | 236 |
| Övriga externa kostnader | 150 | 169 | 221 | 136 |
| Personalkostnader | 523 | 282 | 386 | 657 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 34 | 0 | 4 |
| Rörelseresultat | 6 | 67 | 3 | 10 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 | 67 | 3 | 10 |
| Resultat före skatt | 6 | 67 | 3 | 10 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 15 | 1 | 2 |
| Årets resultat | 5 | 53 | 2 | 7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 683 | 523 | 494 | 549 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 34 | 34 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 34 | 34 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 34 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 683 | 523 | 459 | 515 |
| Varulager m.m. | 67 | 79 | 88 | 88 |
| Råvaror och förnödenheter | 67 | 79 | 88 | 88 |
| Kortfristiga fordringar | 261 | 269 | 244 | 380 |
| Kundfordringar | 74 | 79 | 92 | 224 |
| Övriga fordringar | 30 | 17 | 30 | 30 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 157 | 173 | 122 | 126 |
| Kassa och bank | 355 | 175 | 128 | 46 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 683 | 523 | 494 | 549 |
| Eget kapital | 493 | 488 | 436 | 434 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 393 | 388 | 336 | 334 |
| Balanserat resultat | 388 | 336 | 334 | 326 |
| Årets resultat | 5 | 53 | 2 | 7 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 189 | 34 | 58 | 115 |
| Leverantörsskulder | 89 | 1 | 21 | 59 |
| Skatteskulder | 6 | 2 | 4 | 8 |
| Övriga skulder | 85 | 21 | 22 | 35 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 13 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 881 | 881 | 881 | 965 | 965 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 84 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 881 | 881 | 881 | 930 | 927 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 4 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 84 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KLOCKAREVÄGEN 9, 761 74 NORRTÄLJE
- Registrerat
- 2009-11-23
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Byggnation och reparation av en- och flerfamiljshus.
Bankgironummer
- 482-7291
- Bygg Rätt i Norrtälje AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län, Norrtälje kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Stockholms län, Norrtälje kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.