Start › Stockholms län › Vaxholm
Termino C 15078 AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 72 | 96 | 266 | 516 | 394 | 190 |
| Nettoomsättning | 50 | 96 | 266 | 516 | 249 | 190 |
| Övriga rörelseintäkter | 21 | – | – | 0 | 145 | 0 |
| Rörelsekostnader | 71 | 608 | 610 | 651 | 528 | 586 |
| Övriga externa kostnader | 39 | 25 | 30 | 38 | 4 | 5 |
| Personalkostnader | 31 | 583 | 580 | 613 | 524 | 581 |
| Rörelseresultat | 1 | −512 | −344 | −135 | −134 | −396 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 975 | 339 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 975 | 340 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −512 | −344 | −136 | 841 | −57 |
| Resultat före skatt | 1 | −512 | −344 | −136 | 841 | −57 |
| Årets resultat | 1 | −512 | −344 | −136 | 841 | −57 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 371 | 1 724 | 2 277 | 2 687 | 2 766 | 1 913 |
| Anläggningstillgångar | 354 | 321 | 285 | 249 | 210 | 1 052 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 354 | 321 | 285 | 249 | 210 | 1 052 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 0 | 875 |
| Andra långfristiga fordringar | 354 | 321 | 285 | 249 | 210 | 177 |
| Omsättningstillgångar | 1 017 | 1 403 | 1 992 | 2 438 | 2 556 | 861 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 16 | 33 | 31 | 17 | 29 |
| Övriga fordringar | 14 | 16 | 33 | 31 | 17 | 29 |
| Kassa och bank | 1 003 | 1 387 | 1 960 | 2 407 | 2 538 | 832 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 371 | 1 724 | 2 277 | 2 687 | 2 766 | 1 913 |
| Eget kapital | 60 | 59 | 471 | 815 | 950 | 109 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −40 | −41 | 371 | 715 | 850 | 9 |
| Balanserat resultat | −41 | 446 | 715 | 850 | 9 | 66 |
| Årets resultat | 1 | −512 | −344 | −136 | 841 | −57 |
| Kortfristiga skulder | 1 311 | 1 666 | 1 807 | 1 872 | 1 815 | 1 804 |
| Övriga skulder | 1 311 | 1 666 | 1 807 | 1 872 | 1 815 | 1 804 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 715 | 850 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 75 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskad nettoomsättning beror på färre antal uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskad nettoomsättning beror på färre antal uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskad nettoomsättning beror på färre antal uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad nettoomsättning beror på fler antal uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 875 | 875 |
| Försäljningar och utrangeringar | 875 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 357 | 321 | 285 | 249 | 210 | 177 | 141 |
| Årets inköp | 36 | 36 | 36 | 39 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STRANDGATAN 7, 185 32 VAXHOLM
- Registrerat
- 2009-11-09
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed jämförlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-02-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget har under hela året bedrivit fastighetsförmedling i Stockholmsområdet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.